reklama

Připravte svůj domov na příchod štěněte

Pořídili jste si nebo teprve vybíráte štěně? Poradíme vám, na co se zaměřit a co je nutné připravit. Štěně nebude jen domácím mazlíčkem, ale členem rodiny. Navíc tu s vámi pěkných pár let pobude, takže si jeho pořízení dobře rozmyslete a snažte se mu příchod do rodiny usnadnit, stejně tak mu zlepšit život po vašem boku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořizujete si štěně? Dobře si jeho výběr rozmyslete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příchod štěněte do vaší domácnosti

Podlehli jste škemrání svých dětí: "My chceme pejska" nebo se už delší dobu zaobíráte nápadem pořídit si psího parťáka, kterého si vychováte od štěněte? Než se rozhodnete tak či onak, bylo by dobré se v problematice pořízení štěněte trochu zorientovat.

Podle čeho budete svého nového psího kamaráda vybírat?

Možná máte jasno a preferujete přímo jedno plemeno, které je vašemu srdci nejbližší. Ale možná také tápete a rozhodujete se, zda bude lepší jezevčík či ohař. Protože na světě je okolo 365 plemen psů, je výběr trochu nesnadný. Snažte se tedy zodpovědět si další otázky a výběr tak zúžit.

Příchod štěněte do vaší domácnosti nebude snadný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Příchod štěněte do vaší domácnosti nebude snadný

Vzhled štěněte a dospělého psa se velmi často liší, takže pokud jste si vybrali konkrétní plemeno, podívejte se i na tyto rozdíly. V dospělosti psa byste mohli být překvapeni, že se vám z nadýchané kuličky zjevil střapatý a nohatý hafan.

Kritéria pro pořízení štěněte

  • Položte si otázku, kde bude váš pejsek bydlet. Chcete mazlíčka, který s vámi bude prakticky 24 hodin a převážně v bytě? Pak se zaměřte spíše na menší plemena. 
  • Potřebujete hlídače, který bude mít svůj venkovní kotec? Čivava vám dům zrovna moc neohlídá.
  • Jste sportovně založení a rádi byste sebou při sportování brali i psa? Zaměřte se právě na plemena, která vyžadují hodně pohybu.
  • Nebo jste naopak "gaučový typ"? Rozhodně tedy zapomeňte na plemena pracovní. 

Nepodceňujte prostředí, do kterého chcete štěně přivést, a snažte se mu zajistit optimální podmínky spokojeného života vedle vás. 

Začněte co nejdříve štěně učit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Začněte co nejdříve štěně učit

Pes není kočka a nebude vám doma chodit "na bedýnku". Psa musíte vyvenčit, přičemž nejen udělá svou potřebu (nezapomínejte, že po svém pejskovi musíte venku všechno uklidit), ale také se proběhne a uvolní nakumulovanou energii. Pohyb je pro štěně velmi důležitý a vy byste ho měli brzy naučit na pravidelné venčení. 

Kde pejska sehnat?

Toužíte po čistokrevném hafíkovi? Internet je plný "zaručeně" dobrých chovatelských stanic. Jestliže se nechcete spálit a naletět na špek nějakému vykukovi, který pokoutně štěňata množí, nespoléhejte zásadně jen na fotky z webu nebo recenze anonymních pisatelů. Své vyhlídnuté štěně byste měli vidět na vlastní oči dřív, než podepíšete kupní smlouvu. 

Pejsek s vámi bude pěkných pár let žít
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pejsek s vámi bude pěkných pár let žít

Chovatelské stanice jsou registrované a rády vám ukážou, v jakých podmínkách štěně vyrůstá, kdo jsou jeho rodiče a předloží zdravotní dokumentaci. Tam, kde se k vám budou chovat podezřele, raději žádné štěně nekupujte. Nenechte se napálit líbivými fotkami naaranžovaných štěňat s mašlemi na nadýchaných polštářcích, v 99 % případů to je podvrh. Vyžádejte si fotku v přirozeném prostředí. Pokud nebydlí chovatel na druhém konci republiky, raději volte osobní setkání.

Je vám naopak jedno, jestli má pejsek rodokmen dlouhý jako Lovosice a raději byste dali přednost nějakému střapáčovi nejasného původu? Obraťte se na psí útulky. Většina z nich praská ve švech a rádi vám pomohou vybrat toho nejideálnějšího psího parťáka. U pejska z útulku máte také větší jistotu, že bude odčervený, bude zdravý (pokud se nejedná vysloveně o hendikepovaného psa) a vykastrovaný, případně společně se smlouvou podepíšete závazek, že pejska necháte vykastrovat. Většina městských útulků pak přejímá náklady na kastraci na svá bedra.

Buďte trpěliví, štěňata jsou jako malé děti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Buďte trpěliví, štěňata jsou jako malé děti

Jak a čím štěně krmit?

Správná a přiměřená výživa štěněte je naprostým základem jeho zdravého vývoje. Poraďte se s chovatelem, od kterého štěně kupujete, na jaký typ potravy je štěně zvyklé a co doporučuje chovatel na základě dlouholetých zkušeností. Dalším, kdo vám může pomoci ve výběru optimálního krmiva, je veterinář a také specialisté v obchodě s krmivy pro zvířata.

V prvních dnech, kdy si štěně přivedete domů, mu rozdělte krmnou dávku na 5 porcí. Podle velikosti plemene potom krmné dávky postupně snižujeme až na ustálené 2 denní krmné dávky. 

Můžete svému štěněti nabídnout krmivo sušené, vařené, syrové nebo konzervované. To už bude záležet na vašich možnostech. Jestliže si zvolíte jako typ krmení suché, tedy granule, vybírejte buď typ pro všechny věkové kategorie (sem zařadíme především granule lisované zastudena) nebo se zaměřte na granule pro konkrétní věk a velikost psa.

Výběr typu krmiva bude záležet na vás
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výběr typu krmiva bude záležet na vás
Yoggies granule lisované za studena se jako jediné na trhu vyrábí za teploty do max. 39 °C. Celkové zdraví Vašeho psa je pak podpořeno i tím, že jsme vynalezli způsob, jak šetrně a postupně sušit vysoce kvalitní suroviny potřebné k výrobě granulí. Díky tomu pak zůstávají v granulích zachovány původní živiny, jako jsou proteiny, tuky i vitamíny v nejlepší možné stravitelné formě. Pak lze s jistotou tvrdit, že taková potrava se podobá původní potravě psa v přírodě.

Ve výpočtu ideální krmné dávky vám může pomoci tzv. Kalkulačka krmných dávek nebo se řiďte pokyny výrobce na obalu granulí.

Zdravotní stav

Štěně odebíráme od chovatele nebo z útulku s vědomím, že je zdravé. Chovatel je povinen vám také předat očkovací průkaz štěněte, kde jsou vyznačeny všechny vakcinace, které pejsek absolvoval. Přesto ale během prvních 14 dnů dodržujeme karanténu a štěně nebereme při venčení mezi ostatní psy. Také v této době navštívíme svého veterináře, který štěně zevrubně prohlédne a doporučí další vhodné budoucí očkování. 

Snažte se pejska nepřekrmovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Snažte se pejska nepřekrmovat

Protože štěně během prvních 6 týdnů nasbírá nejvíce podnětů z okolí a nejsnadněji se přizpůsobí novému okolí, budeme se snažit co nejrychleji dokončit povinnou vakcinaci a začít štěně socializovat. Neodmítejte ani doporučené dávky antiparazitik, protože se váš pejsek bude ve vnějším světě setkávat také s nejrůznějšími nepříjemnostmi a odstranění parazitů z jeho zažívacího ústrojí je důležité pro jeho zdravý vývoj.

Výcvik

Štěně vedeme hned od prvních dnů v domově k čistotě doma i venku. Také ho budeme zvykat na jméno, obojek, vodítko a další důležité aspekty, které by si mělo osvojit. Velmi důležité je naučit pejska přiběhnout na zavolání. Pokud chcete mít pejska pracovního nebo dokonce služebního, neodkládejte jeho profesionální výcvik pod vedením zkušeného instruktora.

Nechte své štěně prohlédnout u veterináře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nechte své štěně prohlédnout u veterináře

Příchod štěněte pravděpodobně obrátí váš život vzhůru nohama, ale jestliže někdy bylo mezi lidmi to správné štěstí, tak jistě mělo čtyři tlapky, ocásek a chlupatý kožich. Milujte svého pejska tak, jak bude milovat on vás.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Yoggies s.r.o.

Publikováno: 29. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová