reklama

Designový nábytek a stylové dekorace si vyrobíte snadno i vy sami doma - třeba z kartonu!

Designový nábytek z kartonu a originální dekorace si můžete vyrobit i vy sami. Ukážeme vám, jak na to. S trochou šikovnosti a kreativitou si z kartonu můžete vyrobit nejen nábytek, ale i lustry, lampy a jiné bytové doplňky. Je to originální, úsporné a ekologické. Karton je navíc skvělý materiál, protože je pevný, odolný a poddajný.

Karton nabízí širokou škálu použití. Můžete si z něj vyrobit dekorace či rovnou nábytek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Můžete ho lepit, řezat, stříhat, barvit i lakovat. Karton tedy nemusí končit v popelnici. Inspirujte se u nás.

Designový nábytek a druhy kartonu

Designový nábytek není možné vyrobit z každého kartonu. Pojďme se podívat na druhy kartonu a také i na to, který z nich je pro výrobu nábytku a dekorací vhodný. K tomu, abyste si doma vyrobili nějakou dekoraci, stačí, když budete mít karton z běžné krabice. Jinak se k tvorbě nábytku používá vícevrstvá vlnitá lepenka. Je to proto, že má nejvyšší pevnost.

Pro domácí tvorbu je ale vyhovující i ta tenčí lepenka, které se říká také malá lepenka nebo mikrovlnná lepenka. Vyrobit si z ní můžete různé dekorace, malé poličky třeba na autíčka, tabule, vánoční a velikonoční ozdoby a různé doplňky do interiéru. Vyrobte si spolu s námi malé městečko z lepenky.

Na doma vyrobené dekorace vám stačí karton z krabice
Na doma vyrobené dekorace vám stačí karton z krabice (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co na výrobu takového městečka z kartonu lepenky budete potřebovat:

 • nakreslené jednoduché návrhy domečků, které si namalujete na obyčejný papír a vystřihnete si je (čili šablony)
 • kartony lepenky
 • tužku nebo fix
 • řezák
 • kancelářské lepidlo
 • štětec
 • kelímek s vodou
 • stuhu
 • nůžky
 • pravítko
 • pastelky a fixy, barvičky k malování
 • řezací podložku
Nejprve si vytvořte návrh domečku
Nejprve si vytvořte návrh domečku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postup výroby je jednoduchý. Nejprve si vymyslete, jak by měl váš domeček vypadat. Jak by měl být velký? Má stát nebo ho budete chtít zavěsit? Na papír si vytvořte jednoduchý návrh. Pokud si ho vystřihnete, může sloužit i jako šablona.

Podle této šablony si překreslete na karton další domečky
Podle této šablony si překreslete na karton další domečky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

S pomocí šablony svůj návrh přeneste na karton. Namalujte několik stejných domečků vedle sebe. Pokud budete chtít, aby stál, potřebujete jich zhruba 8.

Na řezací podložce je pak z kartonu řezákem vyřízněte
Na řezací podložce je pak z kartonu řezákem vyřízněte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak všechny domečky z kartonu vyřízněte. Karton si položte na řezací podložku, abyste si neponičili stůl nebo další materiál a pomocí ostrého řezáku pečlivě a přesně své domečky z kartonu vyřízněte.

Jednotlivé vrstvy slepte k sobě
Jednotlivé vrstvy slepte k sobě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V dalším kroku začněte jednotlivé domečky lepit k sobě. Vždy na jeden domeček naneste dostatečnou vrstvu lepidla a přiložte na něj další domeček.

Pokud chcete domeček zavěsit, v polovině lepení přilepte očko ze stuhy
Pokud chcete domeček zavěsit, v polovině lepení přilepte očko ze stuhy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potom domečky uchopte, srovnejte jejich strany o stůl, aby byly pěkně zarovnané a přimáčkněte k sobě. Pak nalepte další vrstvu. Vrstvy lepte do té doby, dokud nebude domeček stát. Nakonec z obou stran můžete nalepit ještě bílou nebo jinak barevnou vrstvu lepenky.

Tip:

 • Pokud máte v plánu domeček někam zavěsit, v polovině lepení vrstev kartonu přidejte očko ze stužky.
 • Nemáte bílý karton? Nevadí, jestli chcete bílý domeček, můžete ho nakonec natřít bílou barvou. Ostatně, klidně si ho můžete pomalovat podle svých představ. Na konci pak takový pomalovaný domeček nezapomeňte také nalakovat, aby vám dlouho vydržel.
 • Takovýmto způsobem si můžete velmi snadno vyrobit celé městečko, které si můžete postavit třeba na parapet okna, na krbovou římsu nebo na poličku. Je to i skvělý dárek. Visací domečky mohou viset nejen na dveřích nebo třeba lustru a u oken, ale v menším provedení jsou i stylovou ozdobou vánočního stromečku.

A víte, co je na tomto tvoření z kartonu nejlepší? Že stojí jen pár korun, protože recyklujete, a tvoření se mohou účastnit i vaše děti.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová