reklama

Udělejte si skládací stojánek na vánoční stromeček

Stromek je nachystaný, ozdoby už se těší na zavěšení a vy ne a ne najít stojánek, do kterého byste stromek ukotvili? Dost častý scénář v nejedné domácnosti během předvánočního shonu. Zkuste si vyrobit vlastní stojánek, který po svátcích složíte do krabice k ozdobám a příští rok zase najdete.

Skládací stojánek na stromeček
Skládací stojánek na stromeček
Skládací stojánek na stromeček (Zdroj: Pavel Zeman)

Stojánek je skládací, aby se dal pohodlně uklidit naplocho a další rok zase jednoduše sešroubovat. Náš stojánek je ze silnější překližky, tam nehrozí průhyb a kroucení materiálu, ale můžete jej vyrobit i z masivu. Základem je jednoduchý tvar uříznutého čtvrtkruhu, který si na překližku načrtněte pomocí ohnuté latě. Podle něj pak připravíte další tři stejné díly. Jako spojovací materiál použijete nábytkové šrouby s válečkem a dřevěné spojovací kolíčky. Ke stojánku ještě připevněte kolečka. 

Jak budete při výrobě stojánku na stromeček postupovat

Stojánek má nejdelší rozměr nohy cca 45 cm, výšku 16 cm a kolečka jsou připevněna ve vzdálenosti 5cm od okraje (viz nákres 1)

Nákres 1
Nákres 1 (Zdroj: Pavel Zeman)

Podle nákresu 2 vyvrtejte v krátké  hraně otvory pro šrouby i spojovací kolíčky a zespoda předvrtejte otvor pro kolečka.  V ploše nohou stojánku si ještě předvrtejte otvory pro kolíčky a spojovací šroub s válečkem.

Nákres 2
Nákres 2 (Zdroj: Pavel Zeman)

 1. krok: vyřízněte díly stojánku

Podle načrtnutého tvaru si vyřízněte první díl z překližky, podle něj omalujte další díly a také vyřízněte. Hrany strhněte smirkovým papírem.

Vyřízněte díly stojánku
Vyřízněte díly stojánku (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: poskládejte nohy stojánku

Nohy stojánku jsou k sobě poskládány „ do kříže“ tak, aby otvor mezi nimi zůstal ve velikosti cca 6 x 6 cm.

Poskládejte nohy stojánku
Poskládejte nohy stojánku (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: spojte nohy stojánku

Poskládejte nohy do správné pozice, spojte kolíčky nasucho, bez lepidla, aby spoj byl rozebíratelný a zašroubujte a zajistěte válečky.

Spojte nohy stojánku kolíčky
Spojte nohy stojánku kolíčky (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok zašroubujte otočná kolečka

Nakonec zašroubujte do připravených otvorů otočná kolečka. Kolečka usnadní úklid okolo stromečku a také zvednou stojánek do výšky, takže pod něj bude možné vložit misku s vodou, aby stromeček zbytečně brzo nevadnul. Stojánek můžete nechat v přírodní barvě nebo jej natřít barevnou lazurou, která bude ladit s vašimi oblíbenými ozdobami.

Zašroubujte otočná kolečka
Zašroubujte otočná kolečka (Zdroj: Pavel Zeman)

Pak zbývá už jen upravit kmínek stromku případně jej po vložení do stojánku zajistit třískami a těšit se na Ježíška. Po Vánocích se stojánek jednoduše rozloží a spolu s kolíčky i šrouby poskládá na plocho do krabice.

Publikováno: 19. 12. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman