reklama

Znovuobjevte techniku macramé a vytvořte si originální dekorace

Macramé je technika, kterou většina z nás již zná. Z obyčejných provázků vznikají hotová umělecká díla, kterými ozdobíte byt i sebe. Drhanými šperky ve stylu boho skvěle doplníte váš letní outfit.

Zrcadlo ozdobené macramé se stane perlou vašeho interiéru (Zdroj: Korálky.cz)

Trend tvoření macramé se do české kotliny přihnal jako velká voda. A zdá se, že jen tak neskončí. Nejedna maminka podlehla jeho kouzlu a pořídila macramé dekorace do pokojíčku svého dítěte, stejně jako mnoho žen dekoruje zavěšením macramé ložnice, obývací pokoje i vstupní chodby svých domovů v oblíbeném boho nebo scandi stylu. Macramé nezní jen jako kouzelné slovo, ale skutečně přináší útulný pocit pohody do interiéru.

Macramé je prastará technika splétání šňůr a provázků. Kombinací různých druhů uzlů vznikají zajímavé geometrické vzory. Můžete je pak využít pro dekorace i šperky. Nejoblíbenějšími výrobky jsou dekorace na zeď, závěsy na květináče, potahy na polštáře v přírodních tónech nebo různé závěsy nad dětské postýlky v pastelových barvách,” popisuje oblíbené macramé Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz.

Internet i sociální sítě jsou v posledních pár letech plné nádherných kombinací doplňků z macramé. Pár vzácných kousků přivezených z Bali, které milovnice aktuálních trendů hledaly obtížně v e-shopech, už je minulostí a spousta šikovných žen krásné macramé vyrábí i v Čechách. Dnešní macramé totiž není totéž, co si matně pamatujeme z domácností našich starších příbuzných.

A co takhle macramé anděl?
A co takhle macramé anděl? (Zdroj: Korálky.cz)

Oproti výrazným dekoracím na zdech obýváků našich babiček, které používaly k drhání silonové šňůry, se dnešní trend kloní k používání přízí různých tlouštěk z recyklované bavlny. Výsledek i proto tak lahodí oku. A možností, co pomocí pouhých uzlíků vytvořit, je velké množství.

Nejen pro ty, kteří ještě váhají s tím, zda macramé vyzkoušet, jsme připravili ve spolupráci s Korálky.cz on-line průvodce krok za krokem, kde se lidé dozvědí, jak vybrat přízi, kolik jí budou potřebovat, jak přízi rozčesávat a jak fixovat výsledný výrobek. A samozřejmě se s námi mohou v pohodlí domova naučit základní uzly díky podrobnému návodu,” představuje novinku Ivana Sochorová, ambasadorka macramé tvoření pro Korálky.cz, a dodává: „Bez stresu svým tempem se s námi zájemci mohou naučit vyrobit si konkrétní výrobky jako je lísteček, peříčko, podtácek, ale i lapač snů strom života nebo závěs na květináč.

Macramé školu najdete na webových stránkách Korálky.cz a v průběhu sedmi dílů vás provede krok za krokem k vlastnímu macramé. Naučí vás v pohodlí domova dle vlastního tempa tvořit i pomocí bohaté zásoby fotografií, která vám pomůže se do této krásné ruční práce skutečně ponořit. V sekci Návody a inspirace si najděte projekt dle obtížnosti a můžete směle začít.

Ivana Sochorová a její macramé list
Ivana Sochorová a její macramé list (Zdroj: Korálky.cz)
Můžete si vyrobit i různé oděvní doplňky
Můžete si vyrobit i různé oděvní doplňky (Zdroj: Korálky.cz)

Pár základních tipů Macramé školy – Jak začít drhat?

  • První seznámení zkoušejte na menších projektech. Doporučujeme lístečky, klíčenky nebo náramky. Při jejich tvorbě si snadno osaháte, jak se příze při tvoření chová a jaká vám bude vyhovovat.
  • Pokud chcete vytvořit macramé na zeď, bude se vám dobře pracovat ve stoje. Vhodné je tyč pověsit na háčky na dveře nebo ke stojanu na šaty. Menší výrobky přichytíte ke kartonové krabici nebo polystyrenové desce.
  • K rozčesávání přízí použijte obyčejný hřebínek “všiváček” s tenkými pevnými zoubky a bude se vám hodit i kartáč na zvířecí srst. Rozčesáváme pomalu od konců příze. Spěch se nevyplácí, vlákna by se mohla zamotat. Rozčesávejte na pevné podložce, kterou nepoškrábete.
  • Pro zafixování příze můžete použít klasický lak na vlasy anebo taky škrob ve spreji.

Kdo je Ivana Sochorová a proč miluje macramé?

Ivana je velkým nadšencem pro tvoření všeho druhu a zároveň maminka jedné malé holčičky. Když před lety na mateřské dovolené okusila kouzlo macramé, nadchlo ji natolik, že se z koníčku stalo zaměstnání a nyní už přes 2 roky tak tvoří macramé dekorace pod svou značkou By Ywusha. „Macramé je velmi návykové a já osobně v něm našla relax a pohodu,” říká o tvoření Ivana, která před mateřskou dovolenou pracovala téměř 10 let ve finanční sféře. V současné době je Ivana  zároveň i jedním z majitelů zakázkového truhlářství. Volný čas věnuje především rodině, se kterou často vyráží do přírody. Je milovníkem psů, teplého počasí a ticha.

Zdroj informací: Korálky.cz

Publikováno: 30. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce