reklama

Macramé, to nejsou jen stylové dekorace, ale i nádherné originální šperky

Macramé náhrdelníky a náramky patří k létu. Často si je vozíme jako suvenýry z dovolených. Je však nutné za ně utrácet? Toť otázka. V každém případě si je můžete velmi snadno vyrobit za minimální náklady sami. Vytvoření takového macramé náhrdelníku není nic složitého a nezabere vám to ani příliš mnoho času. A pokud s drháním nemáte ještě žádnou zkušenost, vyzkoušet můžete třeba tento jednoduchý návod.

Macramé dlouhý náhrdelník je ideálním letním doplňkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co na macramé náhrdelník budete potřebovat:

  • macramé rozčesávací přízi 3 mm
  • dřevěné korálky s velkou dírkou
  • dřevěné kroužky
  • nůžky
  • lepicí pásku nebo korkovou podložku a špendlíky
  • kartáč k rozčesání
  • tavnou pistoli (nemusí být)
Na výrobu macramé náhrdelníku potřebujete speciální rozčesávací přízi, nůžky a dřevěné korálky
Na výrobu macramé náhrdelníku potřebujete speciální rozčesávací přízi, nůžky a dřevěné korálky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby macramé náhrdelníku

Na kroužek navažte jednoduchou smyčkou dva stejně dlouhé provázky směrem dolů a dva provázky směrem nahoru
Na kroužek navažte jednoduchou smyčkou dva stejně dlouhé provázky směrem dolů a dva provázky směrem nahoru (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Macramé náhrdelník vyrobíte z 9 stejně dlouhých provázků. Každý z nich by měl být dlouhý zhruba 80 cm. 4 z nich přehněte a s pomocí jednoduché (základní) smyčky, je přivažte na dřevěný kroužek. Dva přivažte nahoru a dva přesně naproti nim dolů. Horní provázky vyrovnejte na desku stolu a přelepte je lepicí páskou. Spodní urovnejte, budete s nimi dále pracovat.

Levý nejkrajnější provázek potřebujete dostat do středu
Levý nejkrajnější provázek potřebujete dostat do středu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Provázky na kroužku si rozdělte na dvě poloviny. Nejprve si vezměte levý krajní provázek a na něj ze spodu navažte uzlíky druhým, vlevo nejkrajnějším provázkem. Tak se původní krajní provázek dostane do středu. Položte a to samé zopakujte s pravým krajním provázkem. Nakonec se vám uprostřed sejdou dva původně okrajové provázky. Svažte je k sobě s pomocí dvou uzlíků.

Provázek v jeho polovině nalepte na levou stranu kroužku
Provázek v jeho polovině nalepte na levou stranu kroužku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si další provázek, který jste si na začátku ustřihli, a zhruba v polovině si ho nalepte na levou stranu kroužku. Potřebujete ho mít zafixovaný, aby se vám s ním dobře pracovalo. Pravou volnou část potřebujete dostat do středu kroužku. Provázky na kroužku máte rozdělené na dvě poloviny. Ty, co jsou vlevo, budete zespodu pomocí dvou uzlů navazovat na nově přidaný provázek. A to tak dlouho, dokud se tento provázek nedostane do středu. Pak uděláte to samé na pravé straně. Potom, co se tyto provázky sejdou ve středu, tuto řadu ukončíte dvěma uzlíky. Nakonec lepicí pásku, držící nově přidané provázky, sundejte.

Na levý okrajový provázek pomocí jednoduché smyčky a dvou uzlíků vedených seshora navažte další provázek
Na levý okrajový provázek pomocí jednoduché smyčky a dvou uzlíků vedených seshora navažte další provázek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V dalším kroku budete opět přidávat provázky. Bude to však zase trochu jiné. Ustřižený provázek přehněte napůl a pomocí jednoduché smyčky ho navažte na levý nejkrajnější provázek. Následně vezměte pravý konec tohoto navázaného provázku a vrchem vedle smyčky vytvořte uzel. To samé pak proveďte s levým koncem tohoto nově navázaného provázku. Takto utvořený “korálek” rukou stáhněte nahoru k dřevěnému kroužku. Utáhněte. Vlevo si oddělte dva provázky, které necháte ležet bokem. Ten třetí pak potřebujete dostat do středu. Jde přes tři provázky, které na něj zespodu postupně navážete. Vždy po dvou uzlíkách a každým provázkem. Poté, co se dostane do středu, opakujte celý krok na pravé straně. Posléze oba středové provázky spojte dvěma uzlíky.

Levý krajní provázek dejte bokem. Druhý krajní provázek potřebujete dostat do středu. Navažte na něj zespodu zbylé tři provázky na levé straně
Levý krajní provázek dejte bokem. Druhý krajní provázek potřebujete dostat do středu. Navažte na něj zespodu zbylé tři provázky na levé straně (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Provázky rozdělte na dvě poloviny. Bokem si dejte krajní provázky. Druhý od kraje potřebujete dostat do středu. Vezměte si do ruky nejprve ten vlevo a navazujte na něj zbylé provázky na levé straně. Važte je vždy zespodu směrem nahoru a vždy na něm udělejte s každým použitým provázkem dva uzlíky. Potom, co se dostanete do středu, udělejte to samé s pravou stranou. Nakonec vše uzavřete spojením středových provázků dvěma uzlíky.

Na tři provázky navažte dva uzlíky čtvrtým provázkem a přidejte ho k nim
Na tři provázky navažte dva uzlíky čtvrtým provázkem a přidejte ho k nim (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V tomto kroku budete srdíčko uzavírat. Opět máte provázky na kroužku rozděleny na dvě poloviny a tentokráte potřebujete ty krajní dostat do středu. Nejprve proto vezměte levý provázek a s druhým od kraje na něm vytvořte dva zespodu vedené uzly. Když je máte, uzlíky utáhněte k straně a k levému okrajovému provázku přidejte i ten druhý. Na tyto dva provázky s pomocí toho třetího navažte dva uzlíky. Utáhněte a třetí přidejte k těm dvěma. Na tři provázky pak čtvrtým provázkem navažte dva uzlíky a i ten čtvrtý přidejte do svazku. Po navázání dvou uzlíků pátým provázkem přes čtyři provázky, byste měli být ve středu. To samé pak zopakujte s pravou stranou.

Dole zůstane jeden konec a nad omotaným je nahoře očko s protaženým druhým koncem provázku
Dole zůstane jeden konec a nad omotaným je nahoře očko s protaženým druhým koncem provázku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Těsně pod hrotem srdíčka bude vytvořen střapec. Aby se vám lépe pracovalo, nejprve si náhrdelník od stolu odlepte. Střapec vytvoříte pomocí posledního ustřiženého provázku. Provázek jednou omotejte okolo spodního hrotu srdíčka a následně si vytvořte esíčko. Dolů by měl vést jeden konec provázku. Střed by měl být u hrotu srdíčka. Tam také začnete s omotáváním provázku. Potom, co se vám bude jevit omotání dostatečné, druhý konec provázku protáhněte očkem, které se vám omotáním vytvořilo nahoře. Vezměte si spodní konec provázku a pořádně zatáhněte. Nebojte se, potřebujete stáhnout horní smyčku spolu s provléknutým provázkem přes omotanou vazbu dolů. Tím se vazba uzamkne. Pokud přece jen nahoře zůstane zbytek konce provázku, zastřihněte ho těsně u omotaného. Vazbu pak podle své potřeby můžete ještě zafixovat i pomocí trošky lepidla z tavné pistole.

Aby byl střapec pěkný, rozčešte ho
Aby byl střapec pěkný, rozčešte ho (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Zkraťte střapec na patřičnou délku a rozčešte ho. Po rozčesání, pokud bude třeba, ještě zarovnejte jeho konec.

Na náhrdelník navlečte ještě korálek a konce provázků zajistěte ukončovacími uzly
Na náhrdelník navlečte ještě korálek a konce provázků zajistěte ukončovacími uzly (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na horní straně kroužku udělejte větší uzlík. Přes všechny čtyři provázky provlékněte dřevěný korálek s velkou dírkou. Pokud by vám to nešlo, pomoci si můžete třeba háčkem. Za korálkem uvažte druhý velký uzlík a pak na koncích náhrdelníku vytvořte dva ukončovací uzly.

Hotovo, teď už můžete vyrazit do společnosti!

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; Youtube

Publikováno: 19. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová