Electroforming (galvanoplastika) je jedinečná technika, která dokáže uchovat přírodniny v původní kráse. Máte doma nějaké květy nebo listy, které byste chtěli zachovat? Díky galvanoplastice se vám to může podařit. Vyrobit z nich můžete pomocí této techniky krásné dekorace a šperky.
Nemusíte se přitom bát, že by to byla nějaká věda, je to ve skutečnosti snadné a zvládne to každý. Pokovujte si přírodniny podle návodu šperkařky Olgy Vondrákové, který jsme si pro vás přichystali.
Co je electroforming čili galvanoplastika?
Electroforming, nebo také galvanoplastika, patří mezi uznávané umělecké techniky. Má za sebou dokonce již poměrně dlouhou historii, protože ji poprvé veřejnosti v Petrohradu představil Moritz Hermann Jacobi již v roce 1838. O co se jedná? Jde o galvanické vytváření kovového povlaku na nevodivém předmětu. Zjednodušeně jde o pokovování předmětu s využitím elektrolýzy.
Co na tvoření šperků s pomocí galvanoplastiky budete potřebovat:
- gumové rukavice
- čerstvou nebo vylisovanou přírodninu
- destilovanou vodu
- velkou kádinku
- modrou skalici
- 500 ml kyseliny sírové
- kovovou dlouhou lžíci
- plotýnkový ohřívač
- teploměr
- plastovou nádobu
- nabíječku s rozpojenými drátky a krokodýlky
- dvě kovové destičky
- dva kabílky s krokodýlky
- 3 měděné drátky různé tloušťky
- grafit ve spreji
- menší kádinku s vodou
- patinovací roztok
- pinzetu
- ten nejjemnější brusný papír
- akrylové barvy
- lak ve spreji
- šlupnu
- ketlovací kleště
- řetízek
Postup výroby:
Základem šperku bude lísteček, který může být čerstvý nebo lisovaný. Na plotýnku si postavte velkou kádinku. Nalijte do ní destilovanou vodu, nasypejte modrou skalici a přidejte 500 ml kyseliny sírové. Vše míchejte a zahřívejte, dokud se modrá skalice nerozpustí. Nejde o to přivést roztok do varu, ale zahřát jej maximálně na 70 °C.
Potom, co se modrá skalice rozpustí, si připravte elektrický obvod. Potřebujete k tomu plastovou nádobu, do níž vložíte dvě měděné destičky (na každou stranu jednu). Přes horní hrany položte silnější drátek. Destičky mezi sebou propojte jedním kabílkem s krokodýlky. Druhým kabílkem napojte plusový pól na měděnou destičku a mínusový pól na měděný drátek. Pokud máte elektrický obvod nachystaný, do nádobky nalijte elektrolyt.
Nyní si nachystejte lísteček. Silnější drátek položte na stopku lístku a zafixujte ho tam tenčím drátkem.
Takto připravený lísteček z obou stran postříkejte grafitem a nechte zaschnout.
Lístek ponořte do elektrolytu. Zavěste drátek jdoucí od lístečku na drátek položený na plastové bedýnce. Zafixujte mínusovým krokodýlkem, který dosud byl na tom ležícím drátku. Zapojte vše do elektrického obvodu. Je důležité, aby to nebylo více než 3V, protože jinak by lísteček shořel. Nechte působit zhruba 5 hodin.
Po 5 hodinách elektrický obvod vypněte a lísteček z roztoku opatrně vytáhněte. Lísteček opláchněte v kádince s čistou vodou.
V dalším kroku vytvořte patinu. Potřebujete k tomu další nádobku a patinovací roztok. Ten nalijte do vody v poměru zhruba 1:3. Lísteček ponořte do nádobky s roztokem a počkejte do té doby, dokud nezíská požadovaný odstín (jaký se vám bude líbit). Pak ho pinzetou vytáhněte a opět ho opláchněte v kádince s čistou vodou.
Žilky na lístečku zvýrazněte pomocí toho nejjemnějšího brusného papíru a pokud ještě chcete, můžete ho ozdobit natupáním akrylových barev. Po zaschnutí je nezapomeňte ale ještě nalakovat.
Nakonec na lísteček dejte šlupnu a řetízek a můžete vyrazit.
Důležité upozornění:
Při práci na elektrickém zařízení se vyhýbejte takovým činnostem, pro které nemáte dostatečnou kvalifikaci a školení. To samé pak platí i pro práci s chemickými prostředky.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova
Publikováno: 11. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová