reklama

Cottagecore hýbe světem. Víte, o co vlastně jde?

Celosvětový trend cottagecore je styl, který oslavuje život na venkově. Tento trend je oblíben hlavně u mladých lidí. Ale ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl zavzpomínat na klidná svěží prázdninová rána u babičky a dědečka? My vám poradíme, jak se můžete vrátit zpátky do bezstarostného dětství.

Cottagecore je styl, který pohladí po duši (Zdroj: Potten & Pannen)

Srdce domova tehdy tvořila především kuchyně a jídelna. Zde se pravidelně scházela celá rodina, aby poobědvala u prostřeného stolu. Nelze se tedy divit, že se právě v těchto místnostech vyskytuje cottagecore nejčastěji. Zrcadlí se v použitých materiálech, barvách i doplňcích.

Jako u babičky

Typické je pro něj využití rustikálního nábytku, kovových úchytů i romantických doplňků. V každé cottegacore kuchyni nechybí nábytek z masivního dřeva, porcelánové nádobí a doplňky z textilu či proutí. Převládají světlé tóny v bílé, smetanové nebo barvě slonové kosti, které se doplňují jemnými pastelovými odstíny. Neméně důležitý je i výběr spotřebičů. Na trhu se dnes dají koupit stylové varné desky, ale i ostatní vestavěné nebo klasické spotřebiče v rustikálním designu.

Hoďte každodenní shon za hlavu a užívejte kouzlo okamžiku
Hoďte každodenní shon za hlavu a užívejte kouzlo okamžiku (Zdroj: Potten & Pannen)

Velmi oblíbené jsou také masivní keramické dřezy s baterií, které do místnosti vnesou to pravé kouzlo anglického venkova. Ani s praktičností si lámat hlavu příliš nemusíte. Otevřený prostor vybízí k jeho plnému využití. Hrnce, pánve i talíře stojí vystavené v horních skříňkách, skleničky jsou připraveny na policích a okenní parapety lemují květináče s bylinkami.

Obklopte se pohodou
Obklopte se pohodou (Zdroj: Potten & Pannen)

Do posledního detailu

Cottagecore je trend, který pracuje s detaily. Zapomínat proto nesmíte ani na prvky, které dodají interiéru tu pravou romantickou atmosféru. Otevřeným prostorům sluší originální talíře, ozdobné kořenky nebo bohatá květinová aranžmá. I taková maličkost, jako je dřevěné prkénko, korková mísa či chlebník, však dokáže hotové zázraky.

Myslete také na jídelní prostor. Stůl z masivního dřeva s rustikální vázou s čerstvě natrhaným lučním kvítím se bude v kuchyni dokonale vyjímat. Blízkost k přírodě je viditelná i na talířích, hrnečcích nebo miskách. Ani v tomto případě se ale minimalismus nenosí. Více než jednoduchý porcelán uspěje nádobí s různými vzory a barvami ve vintage stylu.

Dýchne na nás nostalgie starých časů
Dýchne na nás nostalgie starých časů (Zdroj: Potten & Pannen)

Návrat k přírodě

Trend cottagecore se vepsal také do designu kolekce porcelánového nádobí německé společnosti Villeroy & Boch. Inspirována ranními procházkami v romantických růžových zahradách vytvořila porcelánka dekor s názvem Rose Garden, který zachycuje měnící se odstíny anglických růží v jemných akvarelových vzorech na čistě bílém prémiovém porcelánu.

Všestrannost kolekce se vyznačuje nadčasovým designem s čistými liniemi, jemnými přechody a promyšlenými tvary, které společnost s 270letou tradicí převzala ze své původní kolekce For Me. Designéři při její výrobě mysleli především na to, aby jednotlivé kousky byly nejen mezi sebou, ale i v rámci dalších kolekcí snadno kombinovatelné. Vedle květinových motivů proto nabízí i čistě bílý nebo jemně růžový porcelán, prostírání, svíčky či skleněné vázy.

Zdroj informací: Potten & Pannen – Staněk

Publikováno: 12. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce