reklama

Odměňujete své mazlíčky nebo je překrmujete?

Vysoké procento psů a koček trpí nadváhou, odkud je to pak jen kousek k obezitě, která s sebou nese spoustu zdravotních rizik a v nejhorším případě i smrt. Jedině zdravé zvíře v dobré kondici bude i šťastné.

i (Zdroj: UNSPLASH/ krmiva Pučálka)
Nepřekrmujte a zdravě odměňujte své domácí mazlíčky (Zdroj: UNSPLASH/ krmiva Pučálka)

Jak začít?

Když si přinesete domů kotě nebo štěně, pravděpodobně dostanete instrukce od chovatele, kolik by mělo jíst a jak je naučené. Jestliže, ale máte staršího pejska či kočku, je potřeba jim vše nastavit od začátku. „Vše začíná u správné volby krmiva. Jiné krmivo bude mít seniorní pes a jiné ten, který je zdravý, vitální a denně naběhá několik kilometrů. To stejné platí u kočky, tam je důležité vzít v úvahu věk, denní aktivitu a taky případné sklony k nadváze či dobu po kastraci,” sděluje Martin Pučálka, odborník na krmiva.

V dnešní době naleznete spoustu krmiv, které jsou vhodné přímo pro aktivní jedince anebo seniornější zvířata. Pozor si akorát dejte na marketingový tah - a to krmivo podle jednotlivých plemen. To, že jiné složení krmiva potřebuje francouzský buldoček a jiné vlčák není pravda. Zde je potřeba upravit primárně krmnou dávku a poskytnout opravdu kvalitní stravu,” dodává Martin Pučálka.

Spíše než na lákavé obrázky na obalu krmiva se zaměřte na složení a pečlivě prozkoumejte, zda krmivo náhodou neobsahuje nevhodné suroviny, které mohou v trávicím traktu zvířete způsobit obtíže a výsledkem pak bude nadýmání, plynatost až průjem.

V dnešní době naleznete spoustu krmiv, které jsou vhodné přímo pro aktivní jedince anebo seniornější zvířata
i (Zdroj: UNSPLASH/ krmiva Pučálka)
V dnešní době naleznete spoustu krmiv, které jsou vhodné přímo pro aktivní jedince anebo seniornější zvířata

Správná krmná dávka, základ zdravého psa

Krmnou dávku z počátku nastavujeme podle aktuální váhy zvířete. Na etiketě krmiva si přečtete, kolik gramů krmiva by měl váš pes či kočka dostat. První dny sledujete, jestli je to pro něj akorát, anebo zda nechává plnou misku či naopak má loudící tendence.

Pokud máte velmi aktivní zvíře, nebojte se krmnou dávku navýšit, anebo mazlíčkovi přimíchat do suchého krmiva konzervu s kvalitním obsahem. Sledujte zvíře, jak prospívá, či náhodou nepřibývá na váze anebo naopak nehubne,” doporučuje Pučálka. Krmná dávka by se měla měnit podle ročních období (na jaře a v létě bývají zvířata více aktivnější - dávku můžeme zvýšit) anebo podle aktuální zdravotní kondice zvířete. Pokud si ale nejste jisti, zda se o zvíře staráte správně, vyhledejte odborníka na krmiva anebo se zastavte u veterináře, aby vám poradili a pomohli s nastavením krmné dávky.

Krmnou dávku z počátku nastavujeme podle aktuální váhy zvířete
i (Zdroj: UNSPLASH/ krmiva Pučálka)
Krmnou dávku z počátku nastavujeme podle aktuální váhy zvířete

Pamlsky aneb na piškoty zapomeňte

Bobíku, pojď, tady máš piškotek a ještě jeden na...Tohle asi znají všichni pejskaři. Většinou rodina a okolí pejskaře se snaží psa rozmazlit, a tak mu často tajně podstrčí nějakou dobrotu v lidské podobě. A pak se majitel psa může divit, proč ten jeho Bobík vlastně nežere tu svoji krmnou dávku. 

Jestliže si domu přinesete domácího mazlíčka, informujte rodinu a blízké o tom, jak máte nastavenou výchovu zvířete i včetně odměňování. Pokuste se ji vysvětlit, že lépe než lidským jídlem psovi či kočce přímo prospějí pamlsky pro domácí mazlíčky. Doporučuji přímo ty, které jsou formou sušeného masa anebo s příměsí bylinek a superpotravin,” doporučuje Pučálka.

Nezapomeňte, že i zdravými pamlsky byste měli “šetřit”. Pamlsek má být za odměnu, když se zvířeti něco povede, chcete mu udělat radost apod., ale ne jako náhrada denní krmné dávky. Když budete mít správně nastavenou krmnou dávku, sem tam odměníte zdravým pamlskem, chybu zaručeně neuděláte.

Většinou rodina a okolí pejskaře se snaží psa rozmazlit
Většinou rodina a okolí pejskaře se snaží psa rozmazlit (Zdroj: UNSPLASH/ krmiva Pučálka)
Ať už doma máte zvíře pecivála anebo toho, co má neskutečnou energii, zahrňte aktivitu do výpočtu denní krmné dávky
Ať už doma máte zvíře pecivála anebo toho, co má neskutečnou energii, zahrňte aktivitu do výpočtu denní krmné dávky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nepodceňujte aktivitu

Ať už doma máte zvíře pecivála anebo toho, co má neskutečnou energii, zahrňte aktivitu do výpočtu denní krmné dávky. Jinou krmnou dávku bude mít plemeno středního psa v aktivním věku a plemeno středního psa v seniorním věku s problémy s klouby. Berte vždy v potaz, jak moc je zvíře aktivní či neaktivní. Na základě toho vybírejte krmivo, připravte denní krmnou dávku a pamlsky. Když půjdete se psem na horskou túru, nezapomeňte i odměnu pro něj, ale i taky třeba na cestovní misku na vodu a vodu samotnou.

Zdroj informací: Krmiva Pučálka

Publikováno: 6. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.