reklama

Víme, jak z oblečení odstraníte vodovky, tempery, akrylky, fixy i propisky

Skvrny od barev, jako jsou vodovky, tempery, fixy i propisky, jsou častým problémem. Je přitom jedno, zda si takovou skvrnu dítko vytvořilo doma během výtvarné vášně nebo si ji přineslo ze školy. Oblečení se skvrnou od barev už dál nosit nemůže. Co s tím? Vyhodit? Ne! Vyčistit! A my vám poradíme jak.

Skvrny od barev jdou vyprat, řekneme vám jak (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak odstranit skvrny od barev, které zaschly, v několika krocích

Nevyhazujte svůj oblíbený kousek jen proto, že si skvrny od barev všimnete pozdě. I zaschlých barev je možné se zbavit, byť to tedy dá trochu práce. Dříve než se pustíte do čištění, zjistěte si nejprve, o jaký typ barvy jde. Většina barev je totiž založena na vodní nebo olejové bázi. Vodou ředitelné jsou třeba vodové, akrylové, temperové nebo latexové barvy.

Olejové barvy jsou obvykle lesklejší než barvy na vodní bázi. Pokud si nejste jisti, o jaký typ jde, podívejte se na štítek z obalu barvy. Skvrny na vodní bázi se odstraňují podstatně snáze než ty na olejové bázi. Nicméně i ty je možné z oblečení odstranit a my vám řekneme jak.

I skvrny od barev jdou vyčistit, jen musíte zvolit ten správný postup
I skvrny od barev jdou vyčistit, jen musíte zvolit ten správný postup (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chcete-li z oblečení odstranit zaschlé skvrny od barev na vodní bázi, postupujte takto:

Tupým kovovým nástrojem (třeba nožem) seškrábněte co nejvíce přebytečné zaschlé barvy. Potom opláchněte zadní stranu skvrny proudem teplé vody. Z druhé strany ji otřete čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, abyste do ní absorbovali co nejvíce zbývající barvy. Následně skvrnu nasyťte směsí pracího prostředku smíchaného 1:1 s teplou vodou. Opět ji osušte hadříkem nebo papírovou utěrkou. Opláchněte a celý proces opakujte tolikrát, dokud barva nezmizí nebo přestane vytékat.

Pokud je to zapotřebí, můžete na textil aplikovat odstraňovač skvrn. Následně pak oblečení vyperte podle toho, co má napsáno na textilním štítku. Jestliže i po vyprání na oblečení nějaká barva zůstane, zkuste ji z oblečení odstranit neacetonovým odlakovačem na nehty, lakem na vlasy nebo lihem (nejprve si ale udělejte test, aby nedošlo k poškození látky). Potom oblečení znovu vyperte. Pokud i po tom všem, co jste udělali, skvrna přesto na oblečení zůstala, zkuste se obrátit na profesionální čistírnu.

Jak odstranit zaschlé olejové barvy z oblečení

Olejové barvy může být poněkud obtížné odstranit. Vyžaduje to agresivnější čisticí prostředky a trochu jinou techniku čištění. V prvé řadě oblečení převraťte naruby a položte ho na hromádku čistých hadrů nebo papírových ručníků. Skvrnu ze zadní strany otřete terpentýnem nebo ředidlem doporučeným na štítku barvy. Nanášejte ho do té doby, dokud barva nezačne vytékat. Skvrnu pak důkladně vypláchněte pod tekoucí vodou.

Zaschlé olejové barvy z oblečení dostanete už jen těžce, není to však nemožné
Zaschlé olejové barvy z oblečení dostanete už jen těžce, není to však nemožné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na skvrnu v dalším kroku naneste prostředek na nádobí a celý kousek oděvu nechte odmočit přes noc v horké mýdlové vodě. Dříve než oblečení do vody ponoříte, tak si nejprve zkontrolujte symboly praní na textilním štítku. Důležitá je především maximální hodnota teploty vody, kterou můžete k namočení použít.

Druhý den oblečení důkladně vymáchejte a vyperte ho jako obvykle. V případě, že skvrna z oblečení stále ještě neslezla, ošetřete ji odstraňovačem skvrn a znovu oblečení vyperte. Jestliže se skvrna ukáže jako trvalá, oblečení nevyhazujte, ale pokuste se ho recyklovat a proměnit v něco, co ještě využijete.

Jak odstranit z oblečení čerstvé skvrny od vodových barev

Pokud odhalíte u dětí na oblečení čerstvou skvrnu od vodových barev, neděste se, kápněte na skvrnu trochu prostředku na nádobí a jemným kartáčkem barvu z látky vydrbejte. Pak přidejte trochu vody a mycí prostředek nechte napěnit. Nakonec takto vydrbaný kousek oblečení vyperte běžným způsobem. Mělo by být čisté.

Čerstvé skvrny od vodovek by měly jít dolů poměrně snadno
Čerstvé skvrny od vodovek by měly jít dolů poměrně snadno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V případě čerstvé skvrny od tempery je nutné postupovat trochu jinak

Pokud se dítě zašpiní temperovou barvou, je zapotřebí zvolit trochu jiný postup než u vodových barev. Nejprve je nutné stáhnout barvu z textilu papírovým ubrouskem, přičemž by měl být další ubrousek vložený i pod skvrnou. Následně pak oblečení namočte do studené vody a po jeho odmočení do druhého dne odstraňte z látky zbytky barvy alkoholem nebo technickým lihem. Po vyčištění látku důkladně propláchněte studenou vodou a vyperte běžným způsobem.

S temperovými barvami vám pomůže alkohol
S temperovými barvami vám pomůže alkohol (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Olejové barvy na oblečení jsou problematické

V případě čerstvých skvrn způsobených olejovými barvami, je nutné začít nejprve od terpentýnu. Oblečení do něj namočte a nechte ho v něm až do druhého dne. Teprve až pak je možné v jeho čištění pokračovat. Skvrnu od olejových barev vyčistěte roztokem jedlé sody, octa a vody. Potom oblečení vyperte v teplé vodě a nakonec vše ještě jednou vyperte v mýdlové vodě.

Jak odstranit fixy z oblečení

Skvrny od fixů se naštěstí zbavíte poměrně snadno, jsou totiž obvykle na vodové, alkoholové nebo akrylové bázi. Potřebujete k tomu jen správné pomůcky a tu správnou techniku. Když tedy odhalíte čerstvou skvrnu od fixů, vložte okamžitě pod skvrnu papírovou utěrku a následně se ji pokuste vysát papírovou utěrkou. Pomůže to absorbovat co nejvíce inkoustu a sníží další škody.

Při použití rozpouštědel buďte opatrní, abyste si oblečení spíše nepoškodili. Nejprve ho proto otestujte, aby nedošlo k vytvoření další skvrny nebo ke změně barvy. Teprve až pak naneste rozpouštědlo na skvrnu. Použít k tomu můžete alkohol nebo odstraňovač na nehty. A to tak, že do roztoku ponoříte houbičku, s níž jej do okolí skvrny vetřete. V případě laku na vlasy stříkejte přímo na skvrnu jen s několikacentimetrovým odstupem.

Skvrny od fixů vypadají dramaticky, naštěstí se jich zbavíte poměrně snadno
Skvrny od fixů vypadají dramaticky, naštěstí se jich zbavíte poměrně snadno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nechte lak usednout a pak čistěte. Dezinfekci na skvrnu nastříkejte pouze v malém množství. Krouživými pohyby potom dezinfekci zapracujte do skvrny a čistěte, dokud skvrna přestane být viditelná. K vyčištění skvrny můžete rovněž použít i čisticí roztok z jedlé sody, octa a vody. Jakmile skvrna z textilu zmizí, opláchněte látku studenou vodou s přídavkem prostředku na nádobí. Nakonec oblečení nechte projít běžným pracím cyklem.

Zdroje informací: whirpool.com; grove.co; ariel.co.uk; tide.com

Seznamte se s účinnými enzymatickými přípravky:

Publikováno: 17. 5. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová