reklama

Jak důležité je odčervení psů a koček? A jak často se provádí?

Pravidelné odčervení psů a koček má ve svém chovatelském kalendáři zařazené každý zodpovědný majitel nějakého chlupáče. Chrání tak totiž nejen jeho zdraví, ale také své a všech ostatních lidí, kteří s čtyřnohým miláčkem sdílejí jednu domácnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odčervení psů a koček by se mělo stát pravidelnou součástí vašeho společného života (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odčervení psů a koček se týká zvířat, která žijí venku i těch, které máme doma. Začínáme s ním už ve štěněčím a koťátkovském věku a pokračujeme po celý život našeho chlupatého kamaráda nebo kamarádky. V odčervování psů a koček není zas tak velký rozdíl, i důvody jsou v podstatě stejné. Jde především o to, aby se v jejich organismu nepřemnožili cizopasníci – hlavně škrkavky a tasemnice.

Pokud se tak stane, mohou způsobovat zvířatům nepříjemné zdravotní problémy. Navíc je začnou prostřednictvím trusu vylučovat ven a hrozí, že se tak dostanou i do trávicího traktu lidí. Tam se mohou stát nebezpečné hlavně dětem a lidem se sníženou imunitou.

Pro štěňátka pasty, pro velké tabletky

S odčervením psů se začíná již ve štěněčím věku, nejlépe kolem 2 týdnu stáří, a pak se pokračuje až do 3 měsíců každé dva týdny. Nakažení parazity je u štěňat velmi pravděpodobné, protože ve většině případů se nakazí škrkavkami od matky přes placentu, případně při kojení. Fena, kterou plánuje majitel nebo chovatel nakrýt, by měla být odčervena na počátku hárání. V průběhu březosti se odčervování nedoporučuje, neboť většina preparátů by mohla mít vliv nejen na průběh březosti, ale i na ještě nenarozená štěňátka.

Po porodu už můžete fenku odčervit, a to ve stejném intervalu jako štěňátka. V podávání odčervovacích preparátů pokračujeme ve věku 3 až 6 měsíců - jednou za měsíc, do jednoho roku psa každé tři měsíce. To už se příliš neliší od intervalu, který bychom měli udržovat u dospělých psů, které odčervujeme jednou za 3 – 4 měsíce.

Jsou pochopitelně rizikovější skupiny zvířat – například lovečtí psi a zvířata žijící převážně venku nebo v místech, kde je velká hustota ostatních psů, což se týká především měst (tam se navíc objevují i toulavé kočky, jejichž zdravotní stav může být značně rizikový). Prostředky k odčervení mají nejčastěji formu pasty nebo pilulek, ale použít můžete i tzv. spot-on přípravky, které se aplikují do srsti. U štěňat se doporučuje použít pasty, které jsou i příjemně ochucené, takže malý chlupáč je považuje za chutnou pochoutku.

Spolu se štěňaty odčervěte i jejich maminku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spolu se štěňaty odčervěte i jejich maminku

U dospělých psů se nejběžněji používají tabletky. Všech přípravků je na trhu velký výběr a někteří veterináři doporučují je občas prostřídat, protože se může někdy při dlouhodobém podávání stále stejného vytvořit rezistence. Občas se stane i to, že některé zvíře má na preparát reakci, takže můžete s pomocí veterináře vybrat jiný, který mu bude lépe vyhovovat. Při dávkování se řídíme váhou zvířete.

Odčervujte kočky domácí i venkovní

Koťata se poprvé odčervují podobně jako štěňata ve věku 2 týdnu – společně s nimi byste měli odčervit i matku. Do tří měsíců se malé kočičky odčervují každých 14 dní a od 3 měsíců věku pak každého čtvrt roku. To se týká hlavně koček žijících venku, ale i ty domácí se mohou nakazit vajíčky parazitů, které si přinesete domů například na obuvi. Takže i domácí micka by měla dostat odčervovací preparát alespoň jednou za půl roku.

Stejně jako u psích „odčervovadel“ najdete v nabídce pasty, tablety a spot-ony. Pasty jsou vhodné pro koťata, u dospělých jedinců se nejčastěji používají tablety. Výhodou některých spot-onů je, že působí nejen proti vnitřním, ale zároveň také proti vnějším parazitům, jako jsou blechy a klíšťata.

S odčervením koťátek začínáme už ve dvou týdnech jejich věku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S odčervením koťátek začínáme už ve dvou týdnech jejich věku

Jde to i alternativně?

Kvalitní odčervovací přípravky pro kočky i psy nejsou pro jejich zdraví nebezpečné, ale pokud se chcete vyhnout jejich pravidelnému používání, můžete vyzkoušet některé z přírodních preparátů. Většinou ale nemají takovou účinnost jako ty „chemické“. Mnohem vhodnější variantou je preventivní vyšetření trusu. Pak lze odčervit až tehdy, pokud v něm laboratoř objeví přítomnost některého z parazitů.

Co je dobré vědět

Pokud se paraziti přemnoží v psím nebo kočičím organismu na nezdravou mírů, poznáme to na celkovém stavu zvířete. Nejenže se mu zhorší kvalita srsti, ale nejspíš bude mít i trávicí problémy a bude celkově unavené. Doma chovaní mazlíčci jsou pravidelně očkováni. Asi týden před vakcinací byste měli zvíře odčervit, protože případná přítomnost cizopasníků v těle snižuje účinnost vakcíny. Jako vždy je důležitá prevence.

Takže udržujte své psy i kočky v čistotě, což platí i o jejich pelíšcích, přepravkách a dekách. Nezapomínejte také na ochranu proti vnějším parazitům, protože například blechy jsou významnými přenašeči tasemnic.

Když víte, že se vaše kočka nebo pes pohybovali v prostředí, kde hrozí větší nákaza parazity, klidně je odčervěte i „mimo termín“, nebo jim nechte udělat vyšetření, které vyloučí přítomnost cizopasníků v trávicím traktu. Některé státy vyžadují u zvířat ošetření proti echinokokóze, což je druh tasemnice. Více informací najdete například na webu Státní veterinární zprávy 

Zdroj informací: svetkrmiv.cz, metropolevet.cz, zooo.cz, zoohit.cz

Podívejte se, jak se postarat o kočky, aby nenosily domů vnější parazity:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 5. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová