reklama

Objevte léčivou sílu lučních bylin v českém květovém medu

Do medové sezony vplouvá květový luční med. Potěší všechny příznivce kvalitních výrobků tuzemských včelařů. Včely totiž pro tento typ květového medu sbírají nektar různorodých bylin, které rostou na místních lukách a polích. Jejich unikátní směs zaručuje přítomnost celé plejády tělu prospěšných látek, a to navíc ryze přírodního původu.

Objevte léčivou sílu lučních bylin v českém květovém medu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivá síla lučních bylin a český květový med

Český květový luční med zároveň splňuje ty nejvyšší kvalitativní standardy, neboť stejně jako všechny produkty spol. Medokomerc prochází nezávislou třístupňovou kontrolou s využitím přísných laboratorních testů. Ty zajistí maximální kvalitu nabaleného medu.

U květového lučního medu, na rozdíl např. od medovicového, je více hroznového cukru (takzvané glukózy), která způsobuje rychlejší krystalizaci. Ta ovšem v žádném případě není na škodu. Med si zachovává kvalitu, barvu i vynikající chuť, pouze se mění jeho konzistence. Med obsahuje pouze jednoduché cukry, které jsou vhodné nejen pro děti a aktivní jedince.

Standardní půlkilogramové balení hojně využijí všichni členové domácnosti. Květový luční med nabízí ideální poměr chuti, kvality a zdraví prospěšných benefitů – zkrátka vše, co od výtečného českého medu očekáváte.

Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 gramů medu
Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 gramů medu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Blíží se Světový den včel, prozradíme vám 11 zajímavosti o včelách a medu

20. května si budeme opět připomínat Světový den včel.  Jsou to vyloženě obdivuhodná a pracovitá stvoření – ne nadarmo se říká: „Je pilný jako včelka!“ O důležitosti tohoto inteligentního a pro přírodu a člověka nepostradatelného hmyzu se toho už napsalo a řeklo hodně, ale přesto pro vás máme 11 různých zajímavostí ze světa medu a včel, o kterých jste možná neslyšeli…

 „Včely jsou obdivuhodné, jsou jediným hmyzem, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med. A jsou samozřejmě významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat,“ říká Milan Špaček, a moc dobře ví, o čem mluví. Je totiž bývalý včelař a med zpracovává přes dvacet let, o včelách tak ví doslova vše.

Češi snědí kilogram medu na osobu, což vychází na jednu kávovou lžičku za týden (Zdroj: Medokomerc)
Češi snědí kilogram medu na osobu, což vychází na jednu kávovou lžičku za týden (Zdroj: Medokomerc)

Včely jsou sice malé, ale jsou hodně šikovné a především pracovité. Jejich tělíčka jsou už od vylíhnutí připravena na velkou zátěž, kterou sběr pylu obnáší. Po přečtení níže uvedených informací možná k těmto nebývalým pracantům pocítíte ještě větší úctu:

  • Včela létá rychlostí 29 km za hodinu.
  • Včelka mávne křídly 200krát za vteřinu, tato nebývalá rychlost vytváří bručení, které slyšíme.
  • Za jedinou minutu navštíví přibližně 10 květů.
  • Život včely trvá pouhých 6 týdnů.
  • Dělnice při sběru nalétají více než 57 000 km.
  • Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 g medu.
  • K nasbírání 0,5 kg medu pracuje zhruba 556 včel celý svůj život.
  • Češi jsou národ včelařů, v Evropě jsme ve včelaření na třetím místě. Čerstvé včelařské statistiky říkají, že v roce 2019 u nás 778 300 včelstev chovalo 62 480 včelařů. Zatímco počet včelařů od roku 2018 vzrostl o 240, včelstev je ale takřka stejný počet.
  • Med slouží lidstvu ke slazení přes 150 milionů let, je zdravější alternativou než rafinovaný cukr.
  • Med je zdravý a podporuje imunitu. Obsahuje mnohé vitaminy, minerální látky, stopové prvky,  enzymy, koenzymy, flavonidy, antioxidanty a další bioaktivní látky
Včely jsou sice malé, ale jsou hodně šikovné a především pracovité
Včely jsou sice malé, ale jsou hodně šikovné a především pracovité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„Češi snědí kilogram medu na osobu, což vychází na jednu kávovou lžičku za týden. To není mnoho, pokud jsou známá fakta o jeho blahodárném účinku na zdraví,“ posteskne si Milan Špaček.

Zdroj informací: Medokomerc

Vyrobte si účinný medový krém:

Publikováno: 16. 5. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce