reklama

Kam na výlet: Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem

Hrady i zámky se obvykle v zimním čase ukládají ke spánku, ale výjimkou je čas adventu a Vánoc, kdy se v těchto historických objektech odehrávají mnohé zajímavé akce.

Vánoční trh na Zámku ve Žďáru nad Sázavou

9. prosince 2017 (9.00–17.00) 

Vánoce na zámku, to jsou krásné ruční výrobky, které pod stromečkem každého potěší, vůně svařeného vína, rozsvícení vánočního stromku, dílničky pro děti, vánoční koledy a k tomu jedinečná atmosféra zimního zámku ve Žďáru nad Sázavou… Prostě předvánoční nálada se vším všudy.

Celodenní program si můžete vychutnat v běžně nepřístupných prostorách bývalého Muzea knihy a na nádvořích zámku.

Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem 8
i (Zdroj: Zámek Žďár nad Sázavou)
Hrady a zámky ožívají vánočním ruchem 8

Královský advent na hradě Křivoklát

9.–10. a 16.–17. prosince 2017 (10.00-17.00)

Vánoční atmosféra čeká na návštěvníky Křivoklátu i letos. Nebudou chybět tradiční adventní trhy ani pestrý program na 1. nádvoří. Krásným zážitkem je Královská audience s koncertem, která proběhne 9. a 10. 12. 2017 vždy od 14.00. 

Vánoční romantika
i (Zdroj: Hrad Křivoklát)
Vánoční romantika

Adventní prohlídky na Frýdlantu

9.–10. prosince 2017 (10.00–15.00)

Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku s vánoční výzdobou se budou konat tomto víkendu a během nich si návštěvníci oživí staré české vánoční tradice a zvyky, závěrem prohlídky dostanou čerstvě upečené cukroví a teplý kořeněný punč v zámecké kuchyni.

Důraz bude kladen na tradiční Vánoce. Na každého malého návštěvníka též čeká malý sladký dárek. 

Vánoční stromek na zámku
i (Zdroj: Zámek Frýdlant)
Vánoční stromek na zámku

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

9.–10. prosince 2017 (10.00–15.00)

Návštěvníky o tomto víkendu čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v 1. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení. Posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku, a ještě teplé buchty. Návštěvníci se mohou nechat inspirovat vánoční výzdobou. Začátek prohlídek každých 20 minut.

Vánoce na hradě
i (Zdroj: Hrad Bítov)
Vánoce na hradě

Advent na hradě Loket – vánoční trhy

9.–10. prosince 2017 (10.00–18.00)

Připomeňte si staré české vánoční zvyklosti, inspirujte se na řemeslném trhu s vůní svařeného vína nebo medoviny. Nahlédnout můžete také do hradní expozice. Tentokrát se můžete těšit na stará řemesla a zvyky, vážící se k regionu Krušných hor a Poohří. Vyzkoušejte si výrobu slaměných ozdob nebo vonných františků. Pro mlsné jazýčky je připraveno zdobení perníčků a pravá krušnohorská kuchyně.

Tu správnou atmosféru adventu doplní flašinetář, koledy, Krušnohorská dudácká kapela, folklorní soubory. Nesmí chybět ani Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, které vás bude provázet na každém kroku.

Zasněžený pohled
i (Zdroj: Hrad Loket)
Zasněžený pohled

Vánoce na zámku Jizerní Vtelno

9. prosince 2017 (10.00–17.00) 

Chtěli byste být hosty u štědrovečerní večeře na zámku? U pana knížete a paní kněžny ze Stránova se vám toto přání lehce splní. Čeká vás vánoční prohlídka adventně vyzdobeným zámkem doplněná poutavým programem. Seznámíte se s historií vánočního stromku, dozvíte se, proč máme na stole adventní věnec a jaká štědrovečerní jídla se o Vánocích podávají.

Uvidíte, co všechno služebnictvo chystá na Štědrý den, a do příprav se také zapojíte. Pomůžete paní kuchařce s pečením cukroví a ochutnáte její voňavou vánočku. S knížetem a kněžnou zapálíte společně adventní svíčku, rozkrojíte jablíčko a budete si moci vyzkoušet některé tradiční zvyky. Zavítáte i do zámecké kaple, kde si s knězem při půlnoční mši připomenete, proč se slaví Vánoce.

 

Ze života na zámku
i (Zdroj: Zámek Jizerní Vtelno)
Ze života na zámku

Publikováno: 6. 12. 2017, Autor: