reklama

3 největší rizika vánoční pohody: Nenechte Vánoce vyhořet!

Předvánoční shon je doslova živnou půdou pro nepříjemné domácí události, které mohou toužebně očekávanou sváteční pohodu zhatit. Před blížícími se svátky pilně uklízíme, pečeme, vaříme, kupujeme dárky, aranžujeme vánoční výzdobu, strojíme stromeček… A tak vlastně ani není divu, že právě tohle období je poznamenáno spěchem, nervozitou, stresem, a z toho vyplývající únavou, která nejčastěji může za nepozornost – a od ní už je jen krůček k nehodě. Jaká jsou největší bezpečnostní rizika a na co si dát největší pozor?

První riziko představuje otevřený oheň

Nejčastějším zdrojem potenciálních domácích katastrof je otevřený oheň v jakékoliv podobě. Téměř jako návnada v této souvislosti působí svíce adventního věnce, které si mnozí v čase adventním rádi zapalují. Mějte na paměti, že adventní věnec bez ochranných podložek pod svíčkami může sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom jej zapalovat neměli. Riziko, že věnec vzplane, je velké a každoročně dochází z tohoto důvodu k požárům, mnohdy i smrtelným úrazům. Pokud svíčky zapálíme, neopouštíme byt či dům, dokud nedohoří. Pokud již svíčky zapálíte, neopouštějte byt či dům, dokud nedohoří.

Plamen svíčky hoří teplotou až několik set stupňů Celsia
i (Zdroj: istock.com)
Plamen svíčky hoří teplotou až několik set stupňů Celsia

Podobné je to i s dekoračními a vonícími svíčkami, které pomáhají navodit sváteční atmosféru. Musí však být umístěny na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem. Zásadně je umísťujeme v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Rozhodně je nestavíme do průvanu k oknům, blízko záclon, k sedacím soupravám či jiným textiliím, na poličky a na skříně. Plamen svíčky hoří teplotou až několik set ºC a je proto důležité nerozmisťovat svíčky v bytě jen s ohledem na estetická hlediska, ale vždy také s důrazem na bezpečnost našeho domova a všech jeho členů. Zvláštní pozornost věnujte voňavým františkům. Pod nimi totiž nestačí jen dostatečně velká nehořlavá podložka, ale je nutné, aby byla z materiálu, který nevede teplo.

Zásadně „neprskejte“ nad hořlavými podložkami
i (Zdroj: istock.com)
Zásadně „neprskejte“ nad hořlavými podložkami

Někdo má rád na stromečku prskavky. Jedná se o otevřený oheň, vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku a neštěstí je hotové. Zásadně „neprskejte“ nad hořlavými podložkami jako je sedačka, nebo např. koberce, a rozhodně nezavěšujte prskavky na vánoční stromeček s již suchým jehličím.

Druhé riziko se skrývá v kuchyni

Riziko nepříjemných úrazů hrozí zvláště tam, kde se snaží pomáhat malé děti. Proto pozor na nože, rozpálenou troubu, hořící plotnu, na těžké padající věci. Děti rozhodně nepatří do kuchyně, kde vládne nervozita. Příčina nejednoho požáru, a v lepším případě „jen“ zničení zařízení kuchyně bývá ve vznícení rozpáleného omastku na pánvi. Vyvarujte se proto při vaření a pečení metody „páté přes deváté“.

Pozor na rozpálenou troubu, snadno můžete přijít k úrazu
i (Zdroj: istock.com)
Pozor na rozpálenou troubu, snadno můžete přijít k úrazu

Zvláštní opatrnost věnujte práci s elektrickými spotřebiči - různými kráječi, šlehači, hnětači, a dalšími nepostradatelnými pomocníky. Nepozornost a spěch mívají často za následek nepříjemná zranění.

Třetí riziko: světýlka na stromečku

Svá rizika však má i používání elektrických svíček. Ač vás mohou lákat levné elektrické svíčky na tržištích, dobře si jejich nákup rozmyslete. Vyplatí se pořídit dražší značkové výrobky opatřené českým návodem a s příslušnými certifikáty. To je totiž základní záruka, že nedojde k požáru od elektrické instalace. Jisté riziko nesou i elektrické prodlužovací a rozvětvovací sady.

Svá rizika má i používání elektrických svíček
i (Zdroj: istock.com)
Svá rizika má i používání elektrických svíček

Publikováno: 8. 12. 2017, Autor: Jaroslav Beran , Profil autora: Jaroslav Beran