Čištění pelíšku psa nebo kočky se může jevit jako nadlidský úkon, rozhodně však není nemožný. Je součástí péče o vašeho zvířecího miláčka, které by mělo probíhat pravidelně. Popravdě - mělo by to být dokonce častěji než výměna ložního prádla ve vlastní posteli. Nevyčištěné zvířecí pelíšky mohou totiž nejen zapáchat, ale stát se místem nejrůznějších nebezpečných bakterií a blech.
Pokud přemýšlíte, jak vyčistit takový zvířecí pelíšek, už nemusíte. Sestavili jsme pro vás praktického průvodce, s nímž to snadno zvládnete.
Čištění pelíšku krok za krokem
Čištění pelíšku by se mělo v prvé řadě odvíjet od toho, jaký typ pelíšku máte. Existují totiž různé pelíšky a s každým je nutno zacházet odlišným způsobem. Všeobecně je ale můžeme rozdělit na ty se snímatelným potahem a bez snímatelného potahu. A od toho se odrazíme.
Čištění pelíšku se snímatelným pratelným potahem
Čištění pelíšku se snímatelným potahem nejprve vysajte, abyste ho zbavili od přebytečných nečistot a srsti. Pak sundejte snímatelný potah a zkontrolujte to, co má napsáno na štítku, a podle toho ho vyperte v pračce. K praní použijte netoxický čisticí prostředek s dezinfekcí, který je bezpečný pro domácí mazlíčky. Vyperte ho vždy na nejvyšší možnou teplotu, abyste zabili bakterie.
Následně ho potom vyperte bez čisticích prostředků na další cyklus, abyste se ujistili, že z něj byl vyprán i všechen prací prostředek. Po vyprání vysušte na vzduchu nebo ho vložte do sušičky na nízkou teplotu. Sušte ho samostatně. Nakonec vyčistěte pračku od všech nečistot, které tam po praní pelíšku zůstaly, a to tak, že pustíte pračku naprázdno s jedním šálkem octa.
Čištění pelíšku se snímatelnými potahy, které nelze vyprat v pračce
Potahy, které jdou sice sejmout, ale nelze je prát v pračce, je nutné vyprat ručně. Jinak je postup stejný jako u potahu, který je možné prát v pračce. Vypraný potah po vyprání ručně vyždímejte a sušte výhradně na vzduchu.
Jak vyčistit pelíšek s nesnímatelným potahem
Pelíšek, který nemá snímatelný potah, nejprve důkladně vysajte, abyste ho zbavili těch největších nečistot. Potom si naplňte velký lavor dostatečným množstvím teplé vody a nalijte do něj netoxický čisticí prostředek. Celý pelíšek pak do něj ponořte. Pozor, doopravdy musí být celý pod vodou. Nechte ho odmočit na 10 až 15 minut.
Následně ho vydrhněte jedlou sodou, abyste z něj dostali případné přetrvávající pachy. Použijte k tomu zubní kartáček, s nímž se dostanete i do těch nejmenších koutků. Nakonec pelíšek důkladně opláchněte čistou vodou. Vypraný pelíšek ručně vyždímejte a nechte uschnout na slunném místě.
Jak na skvrny v pelíšku
Mírné skvrny na povrchu pelíšku jsou nejčastěji od špíny nebo bláta. Ty se dají obvykle vyčistit s pomocí saponátu vhodného pro domácí mazlíčky. Nejprve přípravek za použití ručníku nebo kartáčku krouživými pohyby zapracujete do skvrny, necháte chvilku působit a pak čistou vodou místo omyjete.
Bohužel na skvrny od moči a stolice tento způsob čištění nebude stačit. Na takové skvrny vám doporučujeme vyzkoušet enzymový čistič. Funguje to tak, že se enzymy navážou na organickou hmotu, kterou následně od základu rozloží. Při používání enzymových čističů se vždy řiďte tím, co je napsáno na obalu.
Jak často čistit pelíšky svých mazlíčků?
Aby byly pelíšky vašich domácích mazlíčků voňavé a čisté, je dobré čištění provádět pravidelně jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Čistý pelíšek vám pomůže udržet:
- časté vysávání
- umývání tlapek po každé procházce
- pravidelné vyčesávání srsti mazlíčků
- voděodolný obal
Zdroj informací: reedog.cz; cistapohoda.cz; neposlusnetlapky. cz; zijemehomemade.cz
Postavte luxusní boudopelech:
Publikováno: 20. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová