reklama

Vyrobte si s námi velikonoční stromeček, oživte tradici s hlubokou historií

Velikonoční stromeček k Velikonocům patří. A pokud nemáte svou zahradu, kde byste si mohli ozdobit kraslicemi nějaký strom, můžete si spolu s námi vytvořit malý originální velikonoční stromeček doma. Připravili jsme si pro vás další přehledný návod pro zábavné tvoření trochu netradičně.

Velikonoční stromeček k Velikonocům patří, ať už má podobu větviček nebo vejce. Vytvořte si ho s námi (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co na velikonoční stromeček potřebujete:

 • malý květináč
 • raznici - bude razit drobné kytičky
 • bílý nebo barevný papír
 • balzu tyčku, dřevěnou tyčku k opoře květin
 • aranžovací houbu
 • mech nebo trávu
 • špendlíky s bílou hlavičkou
 • tavnou pistoli s lepidlem
 • malá vajíčka
 • motouz
 • ozdobnou papírovou visačkou
 • nůžky a malý nůž
K výrobě velikonočního stromečku toho zas tak moc nepotřebujete. Stěžejní jsou špendlíky, polystyrenové vejce, raznice kytičky, tyčka, aranžovací hmota, papír a květináček
K výrobě velikonočního stromečku toho zas tak moc nepotřebujete. Stěžejní jsou špendlíky, polystyrenové vejce, raznice kytičky, tyčka, aranžovací hmota, papír a květináček (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jak velikonoční stromeček vyrobíte:

Nejprve si na velikonoční stromeček z papíru vyražte hromadu drobných papírových kytiček. Budete jich potřebovat opravdu spoustu, takže se obrňte trpělivostí nebo do aktivity zapojte také děti. Velké polystyrenové vajíčko ozdobte květinkami, a to tak, že je budete k vajíčku přišpendlovat. Co kytička, to špendlík. Kytičky musí být na vajíčku špendleny hustě, aby polystyren neprosvítal. 

Do květináče vložte aranžovací hmotu a do jejího středu zapíchněte tyčku
Do květináče vložte aranžovací hmotu a do jejího středu zapíchněte tyčku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Změřte si velikost aranžovací houby tak, aby se vám vešla do květináče. Uřízněte ji a vsaďte do květináče. Do jejího středu potom zaražte tyčku. Její druhý konec zapíchněte do středu spodní - širší základny vajíčka.

Kytičky, které jste z papíru vyrazili raznicí, pak připevňujte na vajíčko s pomocí špendlíků
Kytičky, které jste z papíru vyrazili raznicí, pak připevňujte na vajíčko s pomocí špendlíků (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Aranžovací hmotu v květináči pokryjte trávou nebo mechem. Aby se vám z květináčku nesypal, přichyťte ho k pěně aranžovacími sponami nebo tavnou pistolí. Do trávy zasaďte nějaké kytičky nebo třeba malá velikonoční vajíčka.

Zdobení velikonočních stromečků patří k opomenutým českým tradicím

Stejně jako tradice zdobení vánočního stromečku k nám v 19. století přišla i tradice zdobení toho velikonočního. Kromě nás z Německa tuto tradici převzali i jiné evropské země. Zdobit ale nemusíte pouze stromky na zahradě, ale třeba i větvičky ve vázičce.

Také si můžete i sami velikonoční stromeček vyrobit. Velikonoční stromečky navíc nemusí být zdobeny pouze barevnými vajíčky, ale i stužkami, drobnými kvítky a peříčky. Ozdobené stromečky se u nás zprvu objevovaly na Smrtnou neděli, tedy na pátou postní neděli, která předchází Květné neděli.

Maminka s holčičkou zdobí velikonoční stromeček
Maminka s holčičkou zdobí velikonoční stromeček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ta je spojována s vynášením smrti, čili Morany (zimy). Společně s vynášením zimy se pak do domů přinášelo léto neboli líto. Jde o větev ozdobenou vajíčky a dalšími ozdobami, která zdobila dům po celé Velikonoce. S lítem chodívala výhradně děvčata, která koledovala. Tato tradice má ve skutečnosti hluboké kořeny, vznikla totiž ještě před křesťanskými tradicemi. Šlo o starověký symbol Vzkříšení.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest, iDNES; Wikimedia

Vyrobte si stylový velikonoční věnec:

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová