reklama

Je čas na velký jarní úklid. Vyžeňte zimu ze všech koutů a pusťte dovnitř bytu jaro

I když jsme čistotní a pravidelně u sebe doma uklízíme, právě teď stojí za to pustit se do velkého jarního úklidu. Neuvěříte, kolik prachu jste si přes zimu doma "nasyslili" a kolik dalších zbytečností vám zase přibylo. Udělejte pořádek v každém koutě a vyčistěte vzduch. Poradíme vám, na co určitě nezapomenout.

S velkým jarním úklidem vyžeňte z bytu prach (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jarní úklid

Velký jarní úklid prováděly hospodyně vždy před Velikonocemi. Vyháněly zimu, smýčily a umývaly všechno, co jim přišlo pod ruku, aby se stavení před svátky jen lesklo. Bývalo zvykem, že se venkovská stavení zjara bílila, s tím byl právě spojen velký úklid. Lidé věřili tomu, že když budou mít uklizený dům i nejbližší okolí, netroufnou si k nim nečisté síly. S jarním úklidem je to velmi podobné jako s úklidem předvánočním.

Jen při tom jarním bude potřeba vyhnat z bytu či domu obrovské množství prachu, které jsme si přes zimu vyrobili a také nanosili domů. Prach - to jsou mikročástečky všech nečistot, špíny, hmyzu, odumřelé lidské či zvířecí kůže, ale také bakterie, roztoči a další nevítaní návštěvníci. Prach se v našich bytech a domech usazuje celoročně a bohužel se ho nezbavíme ani tím, že budeme pravidelně a intenzivně větrat.

Za rok jsme schopni si doma nashromáždit až neuvěřitelných 45 kg prachu. Prachové částice se tvoří při každém pohybu, dokonce i při běžné chůzi. A při představě, že víříme nejen prach, ale i viry, plísně a alergeny, se nám může udělat nevolno. A toto všechno nejen víříme, ale také dýcháme.

Je pochopitelné, že zvlášť rodiny, kde se vyskytuje alergik, musí dbát na zvýšený pořádek a eliminovat prach co nejradikálněji. Kromě alergických reakcí se mohou i u zdravých jedinců vyskytovat nejrůznější dýchací potíže, bolesti hlavy nebo poruchy spánku.

Víte, kolik prachu se usadí na vašem lustru?
Víte, kolik prachu se usadí na vašem lustru? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jarní úklid tedy započneme tím, že vypereme všechny látkoviny v bytě. Při mytí oken vyměníme záclony a závěsy. Převlékneme lůžkoviny, které bychom ostatně měli měnit minimálně každých 14 dní. Pokud máme doma alergika nebo jsem sami alergičtí, měníme povlečení častěji a dbáme i na vysávání matrací.

Protože prach drží v podstatě úplně na všem, velmi důležitým krokem bude povrchová očista všech předmětů. Nespokojíme se jen se suchým otřením povrchů prachovkou, ale použijeme vodu se saponátem a vlhkým hadříkem všechny povrchy otřeme. Tím zachytíme značné množství prachu.

Omyjte saponátovou vodou všechny dostupné povrchy
Omyjte saponátovou vodou všechny dostupné povrchy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Velké množství prachu ulpívá na lustrech, horních stranách skříní a polic. I zde je potřeba pravidelně prach uklízet, nejlépe dobrým vysavačem s hepa filtrem a vlhkým hadříkem. Velký podíl prachu nalezneme také na horní straně dveří. Při mytí oken je důležité omýt i žaluzie a rolety.

Při mytí oken nezapomeňte na žaluzie
Při mytí oken nezapomeňte na žaluzie (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Při vysávání podlah a koberců zajeďte hubicí i pod nábytek, pod postele a také za radiátory. Pokud máte doma psa nebo kočku, pravidelně je vyčesávejte. Zmenšíte tím nejen vypadávání chlupů, ale také množství prachu, které se v jejich chlupech usazuje. Čistěte horní a zadní strany televizí, monitorů a dalších elektronických pomocníků.

Jejich ventilátory nasávají další prach, a tím se také zkracuje životnost těchto spotřebičů. Zásadně nesmíme zapomínat na dětské hračky a jejich úložné boxy. I do těch se dostane prach a malé děti mohou hračky dávat do úst, což by znamenalo polykání dalšího prachu.

Horní a zadní strana televize a PC monitoru je velkým skladištěm prachu
Horní a zadní strana televize a PC monitoru je velkým skladištěm prachu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Čistička vzduchu

Ne všude máme možnost si každý den pěkně dokořán otevřít okno a vyhnat prach a hmyz ven. Ve velkých městech, poblíž průmyslových center nebo u silnice je to téměř nemožné. To si víc prachu a špíny dovnitř natáhneme, než bychom jej vyvětrali. 

Poměrně dost špíny a prachu si také přineseme na našem oblečení zvenku, ale také na našich mazlíčcích, které chodíme venčit. A je to nejen prach, ale i pylová zrnka - zdroj alergenů. Nesmíte tedy zapomínat naše chlupáče nejen pravidelně vyčesávat, ale také jim omývat tlapky nebo je podle potřeby koupat. 

Řešením může být výkonná čistička vzduchu. Výkonná čistička v místnosti přefiltruje vzduch a zbaví ho polétavých prachových částic. A právě alergici a astmatici jako první pocítí účinky čističky vzduchu. Všechny nečistoty zůstanou zachyceny na filtru, který je uvnitř čističky. 

Například Ionic-CARE Triton X6 je přístroj, který unikátním způsobem spojuje dvě funkce zvyšování kvality vzduchu. Díky použití moderních technologií se totiž u Ionic-CARE podařilo spojit dva zdánlivě obtížně kombinovatelné způsoby čištění vzduchu v interiérech. Je vysoce výkonnou, absolutně bezhlučnou, aktivní čističkou vzduchu, ale zároveň také výkonným ionizátorem vzduchu.

Koupit můžeme čističku s výměnným filtrem, který je potřeba opravdu pravidelně měnit, anebo si filtrem elektrostatickým. Ten je konstruován tak, že se na něj prach a částice zachytávají. Po určité době provozu jej můžeme vyjmout a vyčistit ručně. Elektrostatický filtr je omyvatelný a používá se stále dokola, čímž budeme šetřit životní prostředí i naši peněženku. 

Elektrostatický filtr se dá vyčistit a použít opakovaně
Elektrostatický filtr se dá vyčistit a použít opakovaně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podle potřeby tak můžeme zakoupit čističku pro jednu určitou místnost nebo vysoce výkonnou, která zvládne vyčistit i několik místností najednou. Také se nabízí mít čističku kombinovanou například s UV lampou nebo zvlhčovačem. Kvalitní čistička by měla být v provozu nepřetržitě, protože jen tak je možno zaručit dokonale čistý vzduch v našich domácnostech. A nezapomeňte utírat prach i na čističce.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; ionic-care.cz

Podívejte se, jak efektivně vyčistit vzduch:

Publikováno: 19. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová