reklama

Jak si originálně užít Velikonoce? Vydejte se po Česku a nechte se unášet kouzlem dochovaných tradic i zvyků!

Blížící se Velikonoce jsou první jarní vlaštovkou k cestování. Prodloužený víkend přímo vybízí ke krátké dovolené nebo výletu po Česku. Popadněte rodinu, kamarády či známé a vydejte se objevovat tamní půvaby i dochované velikonoční tradice v jednotlivých krajích. Že nemáte rezervovaný pobyt a penziony už praskají ve švech? Co takhle to letos zkusit jinak – v pojízdném hotelu na čtyřech kolech!

Vydejte se po Česku za velikonočními zvyky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obytné vozy v poslední dekádě zažívají boom. A proč by také ne. Jen si to představte. Nejste vázáni žádným pevným termínem, místem ani časem. Nemáte check-in, snídani si můžete vychutnat klidně z postele, a to navíc i v pozdně odpoledních hodinách a destinace vás může ťuknout o nos kdykoli během jízdy. A když se vám nelíbí, není problém zvednout kotvy a vydat se dál.

„Ačkoliv i karavaning přináší řadu dobrodružství a všechno může být nakonec trochu jinak, než si naplánujete, na rozdíl od hotelu nebo penzionu vám dává velkou míru volnosti a flexibility. První prodloužený víkend v období Velikonoc je navíc ideálním obdobím, kdy si tento druh cestování vyzkoušet. Nabídka vozů je ještě dostatečná a počasí přímo vybízí k prvním výletům po Česku,” potvrzuje Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na pronájem obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Jste připraveni vyrazit? Česká republika je kouzelná a nabízí mnoho k vidění. O Velikonocích máte ale příležitost kromě klasických památek a přírodních krás spatřit ještě oblíbené velikonoční zvyky a tradice, kterými lidé každoročně vítají svátky jara.

Jste připraveni vyrazit? Česká republika je kouzelná a nabízí mnoho k vidění
Jste připraveni vyrazit? Česká republika je kouzelná a nabízí mnoho k vidění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tipy, kam vyrazit na Velikonoce

Česko je zemí, ve které se velikonoční zvyky napříč jednotlivými kraji mírně liší. Pokud si chcete tento prodloužený víkend užít opravdu originálně, připravili jsme si pro vás výlety včetně autokempů hned do čtyř krajů, kde mají tyto svátky své opodstatněné místo. Schválně jestli uhodnete, kam se vydat na tradiční Velikonoce ve skanzenu nebo kde vyrábí zdobené kraslice unikátní metodou modrotisku.

Toulky po Jihomoravském kraji – Brno a okolí Blanenska s manufakturou modrotisku

Svou cestu po toulkách republiky můžete zahájit v Brně. V centru Jihomoravské metropole na vás čeká jedenáctý ročník Velikonočních slavností, kde máte možnost ochutnat tradiční speciality, prohlédnout si rukodělné výrobky a také okoštovat lahodné moravské víno.

Svou cestu po toulkách republiky můžete zahájit v Brně
Svou cestu po toulkách republiky můžete zahájit v Brně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud vás velké město neláká, vydejte se do komornější Olešnice na Blanensku. Rodina Danzigerových zde provozuje nejstarší modrotiskovou dílnu. Návštěvníci si zde mohou domluvit exkurzi, kde vám předvedou, jak se modré kraslice, ale také zástěry, chňapky, ubrusy a další produkty vyrábějí. Typicky modré barvení s bílým vzorem je od listopadu 2018 součástí kulturního dědictví UNESCO. V okolí se nachází kempingové místo Camping de Bongerd, které nabízí 65 míst pro karavany včetně sociálního zázemí.

Modré kraslice, zástěry, chňapky, ubrusy a další produkty z modrotisku naleznete v Olešnici
Modré kraslice, zástěry, chňapky, ubrusy a další produkty z modrotisku naleznete v Olešnici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na skok ve Středočeském kraji – zámek Loučeň a hrad Křivoklát

Největší český kraj má rozhodně co nabídnout. Naprosté soukromí si užijete na pozemku Bezkempu poblíž zámku Loučeň. Místo se nachází na okraji mystického Svatojiřského lesa. Zámek Loučeň po celý duben pořádá speciální velikonoční prohlídky, na kterých se dozvíte, jak se nejdůležitější křesťanský svátek slavil u šlechtické rodiny Thurn Taxisů.

Naprosté soukromí si užijete na pozemku Bezkempu poblíž zámku Loučeň
Naprosté soukromí si užijete na pozemku Bezkempu poblíž zámku Loučeň (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud preferujete zázemí s kompletním vybavením a teplou vodou, ubytujte se v kempu Višňová poblíž hradu Křivoklát. Tato pevnost zase pro změnu chystá Knížecí Velikonoce. Na hradním jarmarku si můžete nakoupit rukodělné předměty, vyzkoušet si jejich výrobu nebo otestovat své hrnčířské dovednosti. Troufnete si?

Pokud preferujete zázemí s kompletním vybavením a teplou vodou, ubytujte se v kempu Višňová poblíž hradu Křivoklát
Pokud preferujete zázemí s kompletním vybavením a teplou vodou, ubytujte se v kempu Višňová poblíž hradu Křivoklát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V okolí Pardubic – Veselý kopec

Při pobytu v Pardubickém kraji byste neměli minout soubor lidových staveb Vysočina – Veselý Kopec poblíž Hlinska v Čechách. Od pátku 15. dubna do Velikonočního pondělí 18. dubna budete mít možnost prohlédnout si interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. V okolí se nachází kemp Moře u rybníku Řeka, kde naleznete veškeré potřebné zázemí. Pokud preferujete dobrodružství, zkuste přenocovat na Louce u Veselého Kopce v Železných horách, kde si užijete ničím nerušený výhled na Českomoravskou Vysočinu.

Pokud preferujete dobrodružství, zkuste přenocovat na Louce u Veselého Kopce v Železných horách
Pokud preferujete dobrodružství, zkuste přenocovat na Louce u Veselého Kopce v Železných horách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zlínský kraj – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Kde jinde nasát tu pravou atmosféru Velikonoc než ve Valašském skanzenu. Od 16. do 18. dubna v Rožnově pod Radhoštěm najdete bohatý folklórní program o jarních tradicích s jarmarkem i ukázkami řemesel, jako je zdobení kraslic nebo pletení pomlázek. Ubytovat se můžete přímo v kempu Rožnov, který karavanistům nabízí veškerý potřebný komfort. Odtud navíc můžete vyrazit i na slavné Pustevny nebo k Jurkovičově rozhledně, ze které se rozprostírá krásný výhled na Hutisko-Solanec, Vigantice či centrum Rožnova.

Zdroj informací: www.campiri.com

Podívejte se, jak cestovat se psem:

Publikováno: 13. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce