reklama

Jak na vyrážku po holení, když tu tedy už je

Podráždění kůže můžete vysledovat ihned po holení. Jde o červenou bolestivou vyrážku, která se vyznačuje malými červenými hrbolky, svěděním, citlivostí, pálením nebo pocitem tepla. Objevit se může všude, nejen na nohách, ale i na obličeji, v podpaží i v tříslech. Obvykle však po čase odezní. Někdy je však tato vyrážka dost urputná. Co s ní? Jak ji vyléčit? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podráždění po holení je pro každého velmi nepříjemnou záležitostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podráždění po holení, co si vlastně představit?

Podráždění po holení je vlastně jistým druhem dráždivé kontaktní dermatitidy, k níž dochází hned po oholení. Jde o důsledek holení tupým holicím strojkem, tlačením při holení, holením na sucho a holením v opačném směru, než rostou chloupky. Pozor, tento problém nezaměňujte se zarostlými chloupky, protože ty se objevují později a z jiných důvodů.

Jak léčit vyrážku vzniklou ihned po oholení?

Svědění zmírníte tak, že na danou oblast přiložíte studené žínky. Pomoci rovněž může i aplikace aloe nebo avokádového oleje. Pro zmírnění suchosti a podráždění opláchněte pokožku a šetrně ji osušte. Pokožku ale netřete, protože to by stav jen zhoršilo. Jakmile je pokožka suchá, naneste na ni změkčovadlo. Může to být pleťová voda, voda po holení nebo jiný zvlhčovač.

Podráždění po holení se rozvijí ihned po holení a má podobu nevzhledných červených teček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podráždění po holení se rozvijí ihned po holení a má podobu nevzhledných červených teček

Vyhněte se ale produktům, které obsahují alkohol, protože ty mohou pokožku ještě více podráždit. Pokožku můžete také ošetřit kokosovým olejem. Pro snížení zánětu je dobré použít čajovníkový olej zředěný vodou nebo jablečný ocet. Stejně dobře zklidňuje i vychlazený černý čaj. Pomoci může také ovesná koupel nebo extrakt z vilínu. Úlevu přináší rovněž i jedlá soda.

Smíchejte šálek vody s jednou lžící jedlé sody a roztok pak naneste na postiženou pokožku vatovým tamponem. Jakmile vše zaschne, opláchněte. Aplikujte 2x denně, dokud příznaky nevymizí. Alternativně můžete použít i jeden šálek jedlé sody do vlažné koupele. Když je nejhůř, pomůže krém, který obsahuje hydrokortizon. Ten je ale na předpis. V případě infekce rozhodně neváhejte a navštivte lékaře, možná se neobejdete bez antibiotik.

Vyrážka mnohdy zmizí během několika hodin sama, někdy může trápit i několik dní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrážka mnohdy zmizí během několika hodin sama, někdy může trápit i několik dní

Za jak dlouho vyrážka po holení zmizí?

Vyrážka může zmizet během několika málo hodin, ale i několika dní. Vše závisí na tom, jak závažný stav to je. Správná péče před holením a po holení však může zcela zamezit jejímu rozvoji. V závěru nezapomeňte ještě na jednu věc. Vždy je tím nejlepším řešením problémům předcházet, než je potom pracně řešit. To, jak vyrážce po holení předcházet, se dozvíte v našem dalším článku.

Zdroj informací: medicalnewstoday.com; heathline.com; nivea.co.uk; webmd.com

Vyrobte si zklidňující pleťovou vodu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.