Nohy podrážděné po holení jsou velmi častým a nepříjemným problémem, spojeným nejen s jarem. S příchodem teplých dní a odhazováním silonek se holení nohou stává přirozené téměř pro každou ženu, a tak se výskyt podrážděné kůže a svědivých pupínků znásobuje.
I když si nohy holí většina žen, mnoho z nich si s tímto nepříjemným problémem stále neví rady. Poradíme vám, jak mít hladkou pokožku bez pupínků a rudých skvrn.
Podráždění po holení a pupínky - proč vlastně vznikají?
Podráždění po holení nohou zpravidla souvisí s předešlými pochybeními. Pupínky se objevují tam, kde je pokožka nejcitlivější. Ve skutečnosti je ale mnoho důvodů, proč se pupínky tvoří. Hodně žen třeba dělá tu chybu, že se začne holit ještě dříve, než pokožku vůbec navlhčí. Chloupky tak nestihnou změknout a póry se neotevřou. Holení pak drhne a hůře se chloupky odstraňují. Pokud se tedy chcete vyhnout vyrážce a podráždění po holení, dopřejte svým nohám pobyt po nějakou dobu v teplé koupeli. Jestliže se budete holit večer (místo ráno) dáte svým nohám čas na regeneraci.
K holení používejte holicí pěnu nebo gel
To nejhorší, co můžete se svýma nohama udělat, je jejich holení na sucho. I když spěcháte, vždy k holení použijte holicí pěnu nebo gel. V případě, že nemáte pěnu na holení, použít můžete i sprchovou mycí pěnu. Tyto přípravky pokožku zvláční, změkčí chloupky a usnadní skluz žiletky. Před každým holením si dopřejte peeling, což je často opomíjená věc. Peeling vás zbaví odumřelých buněk a zajistí to, že chloupky po holení nebudou zarůstat.
Jednou z nejčastějších chyb způsobuje používání tupého náčiní. Jedna žiletka vám skutečně nevydrží půl roku, ale pouze jeden měsíc. Vše samozřejmě závisí na četnosti holení. Tupá žiletka může nejen za podrážděnou kůži, ale i za zranění. Žiletku proto pravidelně vyměňujte, po holení oplachujte a skladujte na suchém místě.
Jestliže máte citlivou pokožku, může se u vás projevovat přirozený sklon k podráždění, a to dokonce i se správnou holicí technikou. V takovém případě jsou nepříjemné pupínky na denním pořádku. Zbavit se jich můžete pomocí kokosového oleje nebo doma vyrobeného holicího gelu. Někdy je ale vůbec nejlepší, když místo běžného žiletkového strojku zvolíte holící strojek elektrický.
Nepodceňujte ani péči o nohy po holení
Pokud nechcete, abyste po holení trpěly a vaše nohy byly pokryté vyrážkou, měly byste jim věnovat svou pozornost i po holení. Po holení své nohy osprchujte studenou vodou. Ta způsobí okamžité stažení pórů, tím se zabrání vstupu bakterií. Potom své nohy otřete čistým ručníkem (případně papírovými utěrkami). Pozor, utírejte poklepáváním, nikoliv třením. Nakonec pokožku na nohách ošetřete přípravky ke zklidnění. Dopřejte jim pořádnou hydrataci.
Pokud byste tak neučinily, litovaly byste toho. Na druhý den vás pak budou vaše oholené nohy ohromně svědit. Od pupínků vás může ochránit i obyčejný dětský zásyp. V žádném případě však nohy neošetřujte parfémovanými tělovými mléky nebo deodoranty. Dva dny po holení proveďte opět důkladný peeling nohou, zamezíte tak bolestivému svědění zarůstajících chloupků.
Zdroj informací: webmd.com; verywellhealth.com; thesun.co.uk; gillettevenus.com; cosmopolitan.com
Vyzkoušejte domácí pěnu na holení:
Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová