reklama

Máte na pokojových květinách škůdce? Ukážeme, co s nimi

Pokojové rostliny přestály dlouhé zimní období. V tuto chvíli je na čase zaměřit se na péči o ně, jde především o likvidaci škůdců, kteří se na zazimovaných rostlinách mohou vyskytnout. Při ošetření se není třeba bát prodávaných přípravků, jelikož některé z nich jsou na bázi olejů, a tedy neškodí přírodě.

Škůdce pokojových rostlin je zapotřebí vyřešit radikálně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Mezi nejčastější škůdce zimovaných pokojových rostlin patří především mšice. Vysávají rostlinné šťávy z pletiv, listy se následně kroutí a rostlina slábne. Při silném napadení pak listy rychle žloutnou. Dalším známým škůdcem jsou třásněnky, což je také savý druh, který škodí především oleandrům.

Velmi nebezpečné jsou svilušky, jde o malého roztoče, který se vyskytuje nejčastěji na paždí nebo spodní straně listů. Napadení poznáte podle velmi drobných pavučinek, do kterých jsou zahaleny listy nebo celá rostlina. Při silném napadení sviluškou rostliny rychle žloutnou a hynou.

Postřik insekticidním přípravkem
Postřik insekticidním přípravkem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nejhoršími škůdci jsou jednoznačně červci, kterých existuje hned několik druhů -  od vlnatých červců, přes štítenky až po puklice. Na jaře nezapomínejte na přesazení rostlin. Velmi vhodné je použít substrát supresivního typu, který obsahuje užitečné organismy, bránící především houbovým onemocněním. Při přesazování je nutné rostlinu před vyjmutím důkladně zalít, aby se minimalizovalo případné poškození kořenového systému. Díky tomu pak rostlina v novém prostředí rychle zakoření a ožije.

Aby rostliny po přesazení prospívaly co nejlépe, pomůže jim do vynikající kondice přídavek hnojiva do substrátu ještě před přesazením. Vhodné je například granulované hnojivo Osmocote 2 v 1, které obsahuje důležité mikroživiny, a při jeho aplikaci nehrozí spálení přesazovaných nebo již zapěstovaných rostlin. Po přesazení rostliny substrát kolem rostliny přitlačte a zavlažte.

Při přesazování rostlin sáhněte po vhodném hnojivu
Při přesazování rostlin sáhněte po vhodném hnojivu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V jarním období také začíná čas množení škůdců a v tuto chvíli je ideální doba na preventivní zásah. Není potřeba sáhnout po chemických přípravcích škodících přírodě, když existují ekologické preparáty na bázi olejů. Jedním z takových je Naturen Multisect, obsahující přírodní řepkový olej využitelný i v ekologických pěstebních procesech. K likvidaci škůdců dochází tak, že jsou škůdci zalepeni vrstvičkou oleje, který jim znemožní dýchat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak se po zimě postarat o pokojovky:

Publikováno: 14. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček