reklama

Máme pro vás zaručené babské rady, s nimiž budete mít čistá okna natotata

Mytí oken patří k jaru. I když aktuálně tomu počasí neodpovídá, nevyhneme se mu. Nejde sice zrovna o oblíbenou část jarního úklidu. Ale pojďte se podívat, protože s vychytávkami Ládi Hrušky vám umývání oken půjde snadněji. Navíc se ujistíte, že pečujete o svá plastová okna správným způsobem.

Mytí oken patří k jaru. Nebyl by to ale Láďa Hruška, aby i mytí oken nevychytal (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mytí oken a co k tomu budeme potřebovat

 • mytí oken se neobejde bez vody
 • papírové ručníky
 • čistý bavlněný ručník nebo hadříky
 • kyblík
 • aviváž
 • kousek tuhého mýdla
 • struhadlo
 • ocet
 • Alpu
 • kukuřičný škrob
 • prázdnou láhev od rozprašovače

Vychytaný postup mytí oken podle Ládi Hrušky

Mytí oken je nutné provést pěkně z gruntu čili od žaluzií, protože i ony jsou součástí oken. Ty nejprve utřete čistým suchým hadříkem. Odstraníte z nich tu největší špínu čili prach. Po otření žaluzie omyjte aviváží. Ne, nespletli jsme se. Víme, že aviváž se běžně přidává do praní, ale skvěle funguje i na žaluzie. Nejenže krásně voní, hlavně i čistí a odpuzuje prach.

Dříve, než se pustíte do samotného umývání oken, je nutné nejprve utřít žaluzie
Dříve, než se pustíte do samotného umývání oken, je nutné nejprve utřít žaluzie (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ještě než se vrhnete na samotná okna, je zapotřebí si nejprve umýt jejich rámy a parapety. K tomu použijte čistou vlažnou vodu, do níž si nastrouháte kousek tuhého mýdla. Vše pořádně zamíchejte, aby se mýdlo rozpustilo, a můžete se pustit do umývání. A proč zrovna mýdlo? Protože mýdlová voda je nejšetrnější k plastovým rámům a parapetům.

A teď konečně přišla řada i na samotná okna. Láďa si na ně vyrobil zázračný čistič za pár korun. Potřebujete na něj 3 l vody, 100 ml octa, 100 ml Alpy a 10 g kukuřičného škrobu. Vše dobře smíchejte a přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Můžete začít s umýváním oken. Mimochodem Alpa s octem mají dezinfekční a odmašťovací schopnosti. Kukuřičný škrob pak okna pěkně vyleští.

Se zázračným čističem budete mít rozzářená okna natotata
Se zázračným čističem budete mít rozzářená okna natotata (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Okna jste si krásně umyli, ale to není vše. Aby byla jarní údržba oken kompletní, je nutné se jim podívat na zoubek. A teď se přiznejte, jak často si doma seřizujete okna? Jestli tedy vůbec. Ale nebojte se, i na to přijde letos řada. My vám s tím poradíme. Pozvali jsme si totiž na to odborníka, pana Jaroslava Smolného, který je DOKTOR OKEN.

K jarní údržbě patří i seřízení oken

Všechna plastová okna by měla být alespoň jednou ročně seřízena. To, jestli jsou v pořádku, poznáte podle toho, zda drhnou. U okna to slyšíte. Stačí ho jen otevřít a zavřít.  Drhnutí oken snadno opravíte seřízením pantů. Potřebujete k tomu imbus číslo 4. Tím otočíte nejprve ve spodním pantu, a pokud bude potřeba, tak otočíte ještě v horním pantu. Okna nesmí při pohybu drhnout. Potom, co jste si okno seřídili, je důležité okno rovněž i namazat. Promazat se musí veškeré pohyblivé části okna.

Můžete k tomu použít mazací olej nebo bílou vazelínu. Po promazání oken zkontrolujte jejich těsnění. Těsnění zmáčkněte a zkontrolujte, zda pruží. Pokud nepruží, je na výměnu. Nakonec těsnění naimpregnujte glycerínem. Díky němu bude těsnění vláčné a dobře se bude lepit na okenní rám, takže bude dobře těsnit. Údržby oken se není třeba bát, zvládne ho každý průměrně zručný člověk během několika málo minut.

Alespoň jednou ročně je nutné plastová okna také seřídit
Alespoň jednou ročně je nutné plastová okna také seřídit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Trápí vás rosení oken? I na to máme odpověď

Rosení oken trápí velký počet domácností. Někdy to může být i problém. V normě je 3 až 5 cm. Pokud se okna rosí více, tak může být problém s inertním plynem, který je mezi izolačními skly, a tam už je důležité to sklo vyměnit.

A nakonec ještě jeden Láďův vychytaný tip k mytí oken

V neposlední řadě vám doporučujeme čistit okna ve chvíli, kdy je pod mrakem. Když bude svítit sluníčko, tak vám budou schnout pod rukama a zůstanou na nich šmouhy.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, na co si dát pozor při výběru oken:

Publikováno: 12. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová