reklama

Špinavá skla sprchového koutu vyčistítě hravě... a bez milosti

Jaro je spojeno nejen s tradicemi a zvyky, ale velmi často i s úklidem domácnosti. Koupelna přímo vybízí k čistotě nejen našeho těla, ale i jejího vybavení. Jak si poradit s všudypřítomnými kapkami vody, šampónu nebo mýdla na stěnách sprchového koutu? Poradíme vám, jak na to.

Nečistoty na sklech sprchového koutu vyčistíte hravě s minimální námahou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud budeme používat na čištění skla sprchového koutu přírodní či chemické prostředky, vždy použijeme rukavice. Zajistíme i dostatek vzduchu. Nejlépe místnost provětráme elektrickým odvětráváním nebo alespoň otevřením dveří koupelny, případně použijeme respirátor. Dáme pozor na chromované doplňky a materiál, ze kterého je vyrobena vanička sprchového koutu, protože agresivními čističe je mohou znehodnotit.

Sklo sprchového koutu můžeme vyčistit za pomoci speciálního přípravku
Sklo sprchového koutu můžeme vyčistit za pomoci speciálního přípravku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čištění pomocí chemických přípravků

Asi nejjednodušší je zakoupit v drogistických potřebách nebo u prodejců sanity prostředek na mytí skel sprchových koutů, které jsou speciálně vyrobeny a účinně odstraňují nečistoty, usazenou špínu a vodní kámen nejen ze skla, ale i z profilů nebo pantů sprchového koutu. Je vhodný i na čištění skel s antiplakovou úpravou. Jedinou nevýhodou je pořizovací cena, která se u tohoto čisticího prostředku pohybuje v řádech několika set korun, což je na balení 500 ml dosti finančně náročné. Po aplikaci jej necháme chvíli působit a potom vše důkladně opláchneme.

Čištění bez chemie

Kdo se chce chovat ekologicky, a dokonce i něco ušetřit, může si vyrobit čistič doma z dostupných surovin. Asi nejvděčnějším pomocníkem je obyčejný citrón. Do rozprašovače stačí vymačkat několik citrónů a aplikovat na zanesená místa, následně postačí povrch opláchnout. Špína a kámen se kyselinou citrónovou rozpustí.

Pokud na rozpůlený citrón nasypeme prášek do pečiva, zašpiněná místa potřeme a opláchneme, účinnost se ještě zvýší. Účinným pomocníkem je i obyčejný ocet, který můžeme použít na menší nečistoty ředěný, a na ty větší neředěný. Necháme působit a opět opláchneme.

Mechanické čištění

Na čištění skel sprchového koutu využijeme molitanovou houbičku nebo hadr, kterým přípravek dokonale rozetřeme, narušíme tím strukturu nečistoty a sklo lépe vyčistíme. Ideálním pomocníkem je gumová stěrka, kterou můžeme použít po každém sprchování jako prevenci nebo jen na závěr čištění, protože umí dokonale stáhnout přebytečnou vodu a sklo je dokonale čisté.

Gumová stěrka povrch dokonale dočistí
Gumová stěrka povrch dokonale dočistí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud chceme předejít častým problémům se zaschlými kapkami a dalšími nečistotami na skle sprchového koutu, tak při jeho pořízení vybíráme takový, který má plastické vzory nebo pískování. Také si můžeme od výrobce nechat sklo ošetřit speciální anticalcovou vrstvou, která vydrží na skle přibližně půl roku, záleží na tvrdosti vody. Poté je nutné aplikaci opakovat za pomoci speciálního přípravku po dvou až šesti měsících. Tento přípravek je k dostání v drogistickém zboží nebo u prodejců sanity.

Tip: 

Pokud máme velmi tvrdou vodu, je další možností, jak se lze zbavit nevzhledných kapek sprchového koutu, pořídit si filtr na začátek vodovodního řadu a zároveň změkčovač vody. Prvotní investice je finančně náročnější, ale všechny varné spotřebiče, sprchové hlavice, bojlery a konec konců i skla sprchového koutu ochráníme před usazením vodního kamene, a to se vyplatí.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Podívejte se, jak vyčistit filtr digestoře:

Publikováno: 18. 4. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská