reklama

Skříňka na hračky do malého bytu: Vánoční dárek (nejen) pro děti

Ježíšek jistě přinese dětem spoustu dalších hraček, takže novou skříňku, kterou jim sami vyrobíme, určitě využijí. Skřínku na míru vyrobíme a velikostně přizpůsobíme podle plastových kontejnerů, které budou sloužit místo šuplíků. Hračky ve skřínce jsou uloženy v patrech nad sebou a skřínka má ještě horní odkládací plochu, kterou je možné využít na další hračky, knížky nebo vystavení dětských výrobků.

Plastové kontejnery a vodící U lišty koupíme v hobby marketech. Místo U lišty lze použít i obyčejnou dřevěnou laťku, na které mohou pojíždět kontejnery se širším lemem. Materiál je smrková spárovka silná 18 mm. Rozměry skříněk jsou dány hloubkou kontejneru a jejich počtem nad sebou. K vnitřní šířce skříněk nesmíme zapomenout připočítat sílu vodících lišt.

Jak při výrobě skříňky na hračky postupovat

1. krok: kompletace skříňky

Nařežeme jednotlivé díly na skřínky. Nejprve pomocí přímočaré pilky zakulatíme rohy boků budoucí skříňky. Po připravení všech dílů, vyvrtání a vložení spojovacích kolíčků, můžeme skříňku začít kompletovat. Do otvorů pro spojení naneseme lepidlo.

Příprava a kompletace skříňky
Příprava a kompletace skříňky (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: slepení lemu s deskou

Horní polička má připevněný 8 cm široký lem, který s deskou jednoduše slepíme.

Slepení lemu s deskou
Slepení lemu s deskou (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: stažení korpusu skříňky

Svěrkami pak korpus skříňky stáhneme. U širší skřínky je horní police vložena o 8 cm níže. Spolu se zakulacenými rohy a zadním lemem vytváří na horní části skříňky malé zábradlíčko.

Stažení korpusu skříňky
Stažení korpusu skříňky (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: rozdělení skřínky

Užší skřínka bude rozdělena dvojími dveřmi, výšku určuje počet kontejnerů.

Rozdělení skřínky
Rozdělení skřínky (Zdroj: Pavel Zeman)

5 krok: přidělání zad a otočných koleček

Po zaschnutí lepidla svěrky povolíme. Na skříňky připevníme záda ze sololitu. Použijeme 20-25 mm dlouhé hřebíčky se širší hlavou. Skříňky opatříme malými otočnými kolečky. Výhodné je použít dvě bržděná a dvě bez brzd, aby skříňka sama necestovala.

Připevnění zad skříňky
Připevnění zad skříňky (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: připevnění vodících lišt

Plastové vodící lišty ve tvaru písmene U připevníme na vnitřní boky skříňky. Vhodné je, aby boxy neseděly přímo nad sebou, přečnívající hračky při troše vůle (cca 5 cm) pak již nebudou vadit.

Připevnění vodících lišt
Připevnění vodících lišt (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: příprava pro panty

Pomocí úhelníku si na dvířka skříňky rozměříme, kde budou připevněny panty, otvory pro zapuštění misek pantů vyvrtáme vrtákem na panty. Nemáme-li tento vrták, můžeme použít jiný systém kování například pianový pant.

Příprava pro připevnění pantů
Příprava pro připevnění pantů (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: praktický úchyt

Protože se jedná o skříňku pro dítě, můžeme jako úchyt zvolit nejjednodušší a nejpraktičtější nápad. Pomocí vykružovací pilky vhodného průměru, cca 5 cm, vyvrtáme 2 cm od okraje dvířek otvor. Ten nám úchyt spolehlivě nahradí.

Praktický úchyt
Praktický úchyt (Zdroj: Pavel Zeman)

Publikováno: 3. 12. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman