reklama

Jak ošetřit dřevo v koupelně?

Vlhko, pára a cákání vody… Koupelna pro dřevo představuje skutečně náročné podmínky, které často způsobují jeho deformaci. Jak takovému jevu předejít, aby i po letech zůstalo krásné a odolné? Řešení nabízí masiv se speciální úpravou či naprosto realistické imitace dřevodekorů.

i (Zdroj: Dřevojas)
Dřevo v koupelně je potřeba ošetřovat a udržovat (Zdroj: Dřevojas)

Obstojí v koupelně dřevěná okna?

„I když se dřevěná okna běžně opatřují třemi vrstvami povrchové úpravy, která je chrání před vlivy vnějšího prostředí, ukazuje se, že na nich přesto může napáchat škody nadměrná vnitřní vlhkost. Proto naše dřevěná okna ošetřujeme navíc ještě speciálním membránovým nástřikem, který zabraňuje pronikání vlhkosti do dřevěného rámu okna a zároveň jí nebrání, aby se rychle odpařila pryč,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Díky této speciální povrchové úpravě se tak okno dokáže chovat podobně, jako to umí například membrána u sportovního oblečení.

Speciální membránová úprava zvyšuje ochranu dřeva před působením vnitřní vlhkosti
i (Zdroj: VEKRA)
Speciální membránová úprava zvyšuje ochranu dřeva před působením vnitřní vlhkosti

Skutečné dřevo s olejovoskem

Dopřát si ve vlhkém prostředí koupelny masivní nábytek? Koupelnové skříňky řady Invence boří zažité stereotypy a nabízejí jedinečný požitek z pravého dřeva. „Při pořizování masivního nábytku je vždy důležité si u výrobce ověřit, zda je opatřen speciální povrchovou úpravou, která zajišťuje jeho odolnost vůči působení vlhka a předchází tím kroucení dřeva,“ radí Ing. Petr Blažek, ředitel tradičního českého výrobce koupelnového nábytku, a pokračuje: „Unikátní vrstva olejovosku na nábytku řady Invence tak zaručuje, že sestava v koupelně zcela obstojí.“ Výhodou této řady z poctivého dubového dřeva je i zkosený tvar umyvadlové skříňky, která chytře kopíruje ergonomii lidské postavy.

Masivní nábytek z řady Invence je opatřen speciální vrstvou olejovosku, díky níž nedochází k deformaci dřeva
i (Zdroj: Dřevojas)
Masivní nábytek z řady Invence je opatřen speciální vrstvou olejovosku, díky níž nedochází k deformaci dřeva

TIP: Folie či lamino s věrnými dřevodekory

Komu se nechce utrácet za masiv, a přesto by si přírodní ladění na svém nábytku rád dopřál, nabízí se mu jako efektivní řešení folie či lamino s věrnými dřevodekory. Oboje je navíc odolné vůči působení vlhka.

„U folií T.classic obepíná nalisovaná folie všechny hrany dvířek, takže se do nich vlhkost a nečistoty nemají jak dostat. Naopak laminovaná skládaná dvířka T.segment jsou hraněna pomocí PUR lepidel, která jsou odolná vůči teplu a vlhku až 100°C, takže se není nutné jejich využití v koupelně vůbec bát,“ uvádí Martin Dusík vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.

Nábytek s foliemi T.classic působí autenticky a nedostává se do něj vlhko ani nečistoty
i (Zdroj: Trachea)
Nábytek s foliemi T.classic působí autenticky a nedostává se do něj vlhko ani nečistoty

Dřevěné detaily pro koupelnu

Přírodní dřevo lze ale v koupelně bez obav použít i na drobných, avšak praktických detailech, jako jsou vypínače a kliky. „Dřevěné rámečky vypínačů a zásuvek DECENTE vyrábíme z MDF desky, na kterou oboustranně nanášíme tenkou vrstvu pohledové přírodní dýhy ve třech provedeních – dub, ořech a mahagon. Aby dřevěný povrch zůstal ve všudypřítomném vlhku koupelny stále krásný a nekroutil se, jejich povrch ošetřujeme bezbarvým vodním lakem, který zabraňuje nasakování vlhkosti do rámečků,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace, a doplňuje: „Dřevěné rámečky by však neměly přijít do přímého styku s vodou.“

Dřevěné rámečky vypínačů DECENTE jsou ošetřeny lakováním, které jim zaručí odolnost vůči vlhkosti
i (Zdroj: OBZOR)
Dřevěné rámečky vypínačů DECENTE jsou ošetřeny lakováním, které jim zaručí odolnost vůči vlhkosti

Skutečně namáhaným prvkem v koupelně, který se občas nevyhne ani kapkám vody, je pak klika. I ta ale může být dřevěná – stačí sáhnout po klice z exotické dřeviny! „Typickým příkladem kliky využívající ve svém designu exotické dřevo je kování MIMOLIMIT. Do základového materiálu z masivní mosazi je vsazena dřevěná rukojeť. V nabídce jsou přitom nejen zdejší dřeviny, ale také exotické teakové dřevo, které samo o sobě hravě odolává náročným vlhkostním podmínkám koupelny a nevadí mu ani kontakt s vodou,“ říká Roman Ulich ze společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Teakové dřevo používané například v kování MIMOLIMIT je přirozeně vysoce odolné vůči vlhkosti
i (Zdroj: M&T)
Teakové dřevo používané například v kování MIMOLIMIT je přirozeně vysoce odolné vůči vlhkosti

Dřevěnými prvky ve správném provedení a úpravě lze tedy bez obav zútulnit i náročný prostor koupelen.

Zdroj informací: Dřevojas, M&T, OBZOR Zlín, TracheaVEKRA

Publikováno: 24. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce