reklama

6 netradičních způsobů, jak můžete letos nazdobit vajíčka

Barvení vajec patří k oblíbeným velikonočním tradicím. A Češi jsou v ní velmi kreativní. Během velikonočních svátků se v Česku prodají desítky milionů vajec. Snad všechny velikonoční pokrmy totiž vejce obsahují. Vejce ale neslouží jen jako součást přípravy velikonočních jídel, zdobená jsou určena pro koledníky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máme pro vás několik jednoduchých návodů na zdobení velikonočních vajec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak nazdobit vajíčka netradičně?

Pro barvení vajec neexistují takřka žádná pravidla. Protože jsou Velikonoce chápány i jako oslava příchodu jara, patří k nim pestré barvy evokující probouzení přírody – prim hrají syté tóny zelené a žluté doplněné modrou a červenou. V posledních letech jsou čím dál víc oblíbené pastelové barvy, během velikonočních svátků jsou nejpoužívanější pastelová růžová, bleděmodrá nebo žlutá. Češi jsou ale v oblasti zdobení vajec velmi nápadití, a co se barev týče, nejsou stanovena žádná pravidla.

Zdobení vajec neznamená jen jejich barvení, lepí se na ně nálepky, omotávají se barevnými stuhami nebo přírodninami, ti zručnější do vajec vyřezávají složité ornamenty nebo je zdobí ubrouskovou metodou. Technik a způsobů, jak velikonoční vejce nazdobit, existuje nespočet. 

Jak snadno nazdobit vajíčka pro koledníky?

Mramorovaná vajíčka

Materiál: nádoba s vodou, mramorovací barvy, špejle nebo špachtle na míchání

Postup:

Do nádoby s vodou kapeme střídavě mramorovací barvy v požadované barevné kombinaci, dokud není vodní plocha téměř celá obarvená. Špejlí nebo špachtlí jemně zamícháme, abychom docílili mramorového vzoru. Vyfouknuté vejce si dáme na špejli a ponožíme do nádoby a poté pomalu vytáhneme, aby se na vejce uchytila barva. Následně ho položíme někam na suché místo, kde může přebytečná voda a barva odkapat a vejce uschnout.

Mramorovaná vajíčka se jednoduše ponoří do nádoby s barvou
i (Zdroj: Korálky.cz)
Mramorovaná vajíčka se jednoduše ponoří do nádoby s barvou

Vajíčka s flitry

Materiál: art Potch lak a lepidlo, glitter třpytky v oblíbené barvě, štětec

Postup: Štětcem naneseme tenkou vrstvu lepidla Art Potch po celém povrchu vejce nebo pouze tam, kde chceme, aby se třpytky uchytily. Poté vezmeme nádobku se třpytkami a jemně poklepem sypeme na vajíčko. Když pokryjeme požadovanou část, necháme zaschnout.

Vajíčka s flitry vytvoříme tak, že naneseme tenkou vrstvu lepidla a posypeme třpytkami
i (Zdroj: Korálky.cz)
Vajíčka s flitry vytvoříme tak, že naneseme tenkou vrstvu lepidla a posypeme třpytkami

Vajíčka s glitter pastou

Materiál: glitter pasta, štětec

Postup: Glitter pasta v sobě obsahuje už i lepidlo a je to tak rychlejší způsob, jak vytvořit vajíčka se třpytkami. Nanášíme ji štětcem. Pasta je hustá, a tak si můžeme hrát s vrstvením a vytvořit tak na povrchu vajíčka zajímavou strukturu.

Vajíčka s glitter pastou se tvoří jednodušeji než vajíčka s flitry
i (Zdroj: Korálky.cz)
Vajíčka s glitter pastou se tvoří jednodušeji než vajíčka s flitry

Malovaná vajíčka

Materiál: posca štětcový popisovač v oblíbené barvě, centropen decorpen černý

Postup: Pomocí štětcového popisovače můžeme na vajíčkách vytvořit jakékoliv umělecké dílo. Nejjednodušší jsou kytičky, které pár tahy zvládnou i menší děti.

Malovaná vajíčka vytvoří pomocí štětcového popisovače
i (Zdroj: Korálky.cz)
Malovaná vajíčka vytvoří pomocí štětcového popisovače

Vajíčka foukacími fixy

Materiál: foukací fixy, centropen decorpen černý

Postup: Připravíme si zakrytou pracovní plochu. Pomocí foukacích fix naneseme na vajíčka barvu v požadovaném množství. Počkáme, až barva úplně zaschne, a poté pomocí černého decorpenu nakreslíme jednoduchými liniemi květiny, zvířátka nebo cokoliv, co se nám líbí.

Pomocí foukacích fix naneseme na vajíčka barvu
i (Zdroj: Korálky.cz)
Pomocí foukacích fix naneseme na vajíčka barvu

Macramé vajíčka

Materiál: macramé příze, tavná pistole a tyčinky

Postup: Nahřejeme si tavnou pistoli. Uděláme si malou tečku lepidlem na vrch vajíčka, abychom si uchytili konec macramé příze. Poté postupně lepíme přízi dokola.

Macrame vajíčka omotáme přízí a podlepíme
i (Zdroj: Korálky.cz)
Macrame vajíčka omotáme přízí a podlepíme

Zdobení velikonočních vajec patří k oblíbeným činnostem, do kterých se zapojuje celá rodina. Děti určitě nadchne zdobení pomocí foukacích fixů nebo malování štětcovými popisovači. Hitem letošních svátků jsou třpytivá velikonoční vejce, jejichž výroba jistě zabaví malé slečny. Naopak mladé pány by mohla zaujmout technika mramorování.

Zdroj informací: www.koralky.cz

Trik na barvení vajec pro ty, co nestíhají:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce