reklama

Svátky jara jsou za dveřmi. Oslavte letošní Velikonoce stylově!

Přípravy na Velikonoce jsou v plném proudu. Pečení beránků, mazanců nebo jidášů a barvení vajec k těmto svátkům neodmyslitelně patří.  Nesmíme zapomenout i na další dekorace, které si můžeme vyrobit z doma běžně dostupných surovin. Poradíme, jak si vyrobit věnec z vyfouklých vaječných skořápek, který bude skvělou přírodní dekorací.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Poradíme, jak si vyrobit stylový velikonoční věnec ze skořápek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potřebný materiál a nástroje

  • sláma nebo slaměný korpus
  • drátek
  • nebarvená vyfouklá slepičí vajíčka
  • tavná pistole
  • nůžky
  • peříčka
  • jemný drátek
Na výrobu věnce budeme potřebovat tento materiál
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na výrobu věnce budeme potřebovat tento materiál

Základem věnce je slaměný korpus, který nám zbyl z adventního věnce. Můžeme si také koupit hotový nový korpus, ale snadno si ho vyrobíme sami. Postačí nám na to sláma a jemný drátek. Postupně omotáváme slámu drátkem a přidáváme ji rovnoměrně, až dosáhneme kýženého kulatého tvaru. Nezapomeneme udělat z drátku očko, které se nám hodí při zavěšení věnce - např. na vchodové dveře. Přebytečné konce slámy můžeme odstřihnout nůžkami.

Celé skořápky z vyfouklých vajec předem omyjeme ve vlažné vodě s Jarem a necháme uschnout. Postupně jednu po druhé tavnou pistolí připevňujeme ke korpusu. Při manipulaci dáváme pozor, aby nám zbytečně nepraskaly. Pokud se tak stane, nezoufejme. Můžeme je na dozdobení věnce klidně použít. Nejprve připevňujeme skořápky na horní část věnce, potom na vnitřní a vnější stranu.

Snažíme se je umísťovat co nejtěsněji vedle sebe - bez zbytečných mezer. Ideální pro velikonoční věnec jsou skořápky od nosnic druhu greenchell, které vynikají pro své jedinečné zabarvení. Díky domestikaci a genetickému šlechtění plemen má nosnice barvu skořápky od olivově zelené až po tyrkysově modrou.

Skořápky vyfouklých vajec připevňujeme na korpus. Dozdobíme peříčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Skořápky vyfouklých vajec připevňujeme na korpus. Dozdobíme peříčky

Do spár přilepíme zbytky slámy, které podle potřeby ostřihneme nůžkami. Věnec dozdobíme peříčky, dají se koupit květinářství. Můžeme použít bílá i kropenatá vajíčka, záleží na barvě skořápek a našem vkusu. Hmotu tavné pistole dáme na konce brku, jinak bychom peříčka znehodnotili. Dáváme jich potřebné množství, aby byl věnec dostatečně zaplněný, ale skořápky zároveň nezanikly.

Pokud budeme mít věnec položený na stole, postačí peříčka jen zasunout do slámy mezi skořápky. Vyrobit takovýto věnec není nic složitého a jeho přírodní motiv se bude hodit jak k výzdobě městských bytů, tak venkovských stavení.

Tip:

  • k vytvoření tohoto věnce můžeme využít i jiné skořápky, například od křepelek
  • věnec na stole můžeme uprostřed dozdobit svíčkou nebo vázou z jarních květin – tulipánů či  narcisů

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Skořápkami i pohnojíte květiny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 4. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská