Konec průvanu a prachu díky novému prahu: Výměna krok za krokem

Dosluhuje vám starý práh, kýve se nebo je opotřebovaný a už příliš netěsní? Tak to přišel čas na jeho výměnu, aby se průvan a prach nemohl dostat do domu. Běžné rozměry prahů seženeme v hobby marketech. Jestli potřebujeme jiný než je standardní rozměr, můžeme si slepit dva běžné prahy dohromady, nebo si práh z fošny jednoduše vyrobit. Nejlepší materiál pro práh je buk a dub, tvrdé listnaté dřeviny. Je možné ale využít i borovici nebo modřín. Jestliže neseženeme tak silný a široký práh, můžeme použít i samostatnou schodnici, která se prodává na výrobu schodů.

Průvan a prach už díky novému prahu nemají šanci vniknout do domu
Průvan a prach už díky novému prahu nemají šanci vniknout do domu (Zdroj: Pavel Zeman)

Jak při výměně prahu postupovat

1. krok: příprava materiálu

Přední hranu prahu zkulatíme pomocí horní stopkové frézky nebo hoblíku. Použít můžeme i obyčejnou rašpli. U silného materiálu více než cca 3 cm je možné proříznout pilou podélné drážky zhruba do poloviny síly materiálu. Díky tomu se bude práh méně kroutit nebo praskat.

Příprava dřeva na nový práh
Příprava dřeva na nový práh (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: odstranění starého prahu

Starý práh po povolení šroubů a pomocí páčidla odstraníme.

Odstranění starého prahu
Odstranění starého prahu (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: starý práh

Práh byl původně připevněn na hmoždinky pomocí vrutů s šestihrannou hlavou. Ty bohužel nebyly zapuštěné. A často o ně někdo zakopl. Proto nový práh připevníme pomocí montážní pěny. Tak bude jeho horní pochozí strana hladká. Materiál podkladu musí být soudržný a zbavený prachu.

Starý práh s vruty s šestihrannou hlavou
Starý práh s vruty s šestihrannou hlavou (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: zakrácení nového prahu

Jestliže se jedná o jednoduchý rovný práh, bez výřezu, do obyčejných zárubní, není nutné nic jiného, než ho přesně pomocí pily zakrátit na šířku zárubní. Hranu řezu obrousíme smirkovým papírem na špalíčku.

Hranu řezu obrousíme smirkovým papírem
Hranu řezu obrousíme smirkovým papírem (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: povrchová úprava prahu

Práh povrchově upravíme dvěma až třemi nátěry barvy určené pro exteriér. Práh není jen estetický doplněk dveří, je důležitý pro zamezení vnikání prachu, nečistot a zimy do domu nebo bytu. Vnitřní prostory se často dělají bez prahu jako bezbariérové.

Nový práh natřeme
Nový práh natřeme (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: přilepení prahu

Na přilepení můžeme použít montážní lepidlo, takzvané tekuté hřebíky, nebo montážní pěnu. Použijeme nízkoexpanzní pěnu, která tolik nenabývá. Naneseme ji na podkladový beton do tvaru vlnovky. Na ní položíme nový práh. Dorazíme jej až k zavřeným dveřím a dobře zatížíme.

Přilepení nového prahu
Přilepení nového prahu (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: úprava nového prahu

Po zatvrdnutí pěny, což je přibližně  do hodiny, závaží odstraníme a přebytečnou pěnu odstraníme řezákem.

Položení nového prahu
Položení nového prahu (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: těsnící lišta s kartáčkem

Z vnitřní strany opatříme dveře těsnící lištou s kartáčkem. Tu pouze zakrátíme pilkou na kov a pomocí nanesené oboustranné pásky nalepíme.  Dveřní výsuvné kartáčky  tessa se do lišty zasouvají a přesně kopírují rovný nebo šikmý povrch podlahové krytiny. Tak se dovnitř pode dveřmi nedostane ani průvan ani nečistota. 

Vnitřní těsnící lišta s kartáčkem
Vnitřní těsnící lišta s kartáčkem (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu