reklama

Stojánek na fotky snadno vykouzlíte i ze zátky od vína

Stojánky na fotky už tolik v módě nejsou. Většinou máme stovky fotek v počítači a nikdo se na ně pak nedívá. A to je škoda. Až u nejbližší večeře otevřete lahvinku dobrého vína, odložte zátku a můžete si z ní pak vyrobit velmi jednoduchý, ale šikovný stojan na všechny vaše důležité vzpomínky nebo důležité lidi ve vašem životě.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stojánek na fotky se dá jednoduše vykouzlit z korkové zátky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si s námi jednoduché stojánky na fotky, protože hezká fotografie si zaslouží být vidět. Díky tomuto skvělému vynálezu si naše vzpomínky můžeme uchovat a kdykoliv si je připomenout. Babičky tak můžou mít aspoň takto svá vnoučata u sebe doma a potěšit se pohledem na jejich roztomilý úsměv. A rodinné oslavy a důležité události si také zaslouží vytáhnout na světlo.

Co budete potřebovat:

  • vytištěné fotky
  • korkové špunty
  • ostrý nůž (např. odlamovací)
  • provázek nebo stuhu
  • drobné dekorace
  • tavnou pistoli

Stojánek na fotky v jednodušší variantě

Korkovou zátku v jedné třetině po delší straně uřízněte. Tím vytvoříte stabilní základnu, aby se vám zátka nekutálela, ale opravdu splňovala funkci stojanu. Na horní oblé straně pak ostrým nožem nařízněte zhruba do zbylé poloviny celou délku zátky, čím vytvoříte drážku pro vložení fotografie.

Pro stojánek na fotky stačí nařezat korkový špunt
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro stojánek na fotky stačí nařezat korkový špunt

Zdobnější stojánek na fotky

Pro větší fotku nebo pro případ, kdy chcete mít jednoduše stojánek i ozdobený, si připravíme větší stojan ze tří zátek. Vyberte ideálně stejný typ a stejně velké zátky. Postavte zátky delší stranou k sobě a svažte je stuhou nebo provázkem.

Tři stejné zátky od vína svažte stuhou k sobě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tři stejné zátky od vína svažte stuhou k sobě

Na delší pohledovou stranu pak nalepte vybranou dekoraci. Můžete jenom z jedné strany, nebo je vyzdobit celé. Na horní části pak opět vytvořte ostrým nožem zářez pro zasunutí fotografie. Pokud se vám nepodaří zátky dobře svázat k sobě, můžete je také přilepit tavnou pistolí a stužku přidejte jako další ozdobný prvek.

Do zátek vyřízněte drážku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do zátek vyřízněte drážku

Krátká historie fotografie

Původ slova fotografie pochází z řečtiny a tvoří ho slova fōtos a grafé, co v překladu znamená “kreslení světlem”. První krůčky fotografie objevil čínský filozof Mocius přibližně v letech 470 až 391 př. n. l. ve starověké Číně, kdy se zajímal o hru světla a začal rozvíjet principy optiky a camery obscury. Jeho pokusy dokázaly vytvářet obrácené obrazy tím, že směřoval světlo skrz tmu na protilehlou stranu. Nedokázal však ještě tyto obrazy trvale zachytit. 

Cesta k fotografii, jak ji dnes známe, byla velmi dlouhá, ale na jejím konci se můžeme těšit z věrně zachycených vzpomínek a portrétů, které se takto dokáží uchovat i stovky let. Zásadním se na této cestě stal zejména rok 1888, kdy firma Kodak uvedla na trh svůj první filmový fotoaparát na svitkový film. O rok později vznikl první plastový film. S rozvojem celuloidových filmů byl pak položený základ pro fotografický průmysl.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova; fotolab.cz

Vyrobte si originální rámeček na vzpomínky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.