Stojánky na fotky už tolik v módě nejsou. Většinou máme stovky fotek v počítači a nikdo se na ně pak nedívá. A to je škoda. Až u nejbližší večeře otevřete lahvinku dobrého vína, odložte zátku a můžete si z ní pak vyrobit velmi jednoduchý, ale šikovný stojan na všechny vaše důležité vzpomínky nebo důležité lidi ve vašem životě.
Vyrobte si s námi jednoduché stojánky na fotky, protože hezká fotografie si zaslouží být vidět. Díky tomuto skvělému vynálezu si naše vzpomínky můžeme uchovat a kdykoliv si je připomenout. Babičky tak můžou mít aspoň takto svá vnoučata u sebe doma a potěšit se pohledem na jejich roztomilý úsměv. A rodinné oslavy a důležité události si také zaslouží vytáhnout na světlo.
Co budete potřebovat:
- vytištěné fotky
- korkové špunty
- ostrý nůž (např. odlamovací)
- provázek nebo stuhu
- drobné dekorace
- tavnou pistoli
Stojánek na fotky v jednodušší variantě
Korkovou zátku v jedné třetině po delší straně uřízněte. Tím vytvoříte stabilní základnu, aby se vám zátka nekutálela, ale opravdu splňovala funkci stojanu. Na horní oblé straně pak ostrým nožem nařízněte zhruba do zbylé poloviny celou délku zátky, čím vytvoříte drážku pro vložení fotografie.
Zdobnější stojánek na fotky
Pro větší fotku nebo pro případ, kdy chcete mít jednoduše stojánek i ozdobený, si připravíme větší stojan ze tří zátek. Vyberte ideálně stejný typ a stejně velké zátky. Postavte zátky delší stranou k sobě a svažte je stuhou nebo provázkem.
Na delší pohledovou stranu pak nalepte vybranou dekoraci. Můžete jenom z jedné strany, nebo je vyzdobit celé. Na horní části pak opět vytvořte ostrým nožem zářez pro zasunutí fotografie. Pokud se vám nepodaří zátky dobře svázat k sobě, můžete je také přilepit tavnou pistolí a stužku přidejte jako další ozdobný prvek.
Krátká historie fotografie
Původ slova fotografie pochází z řečtiny a tvoří ho slova fōtos a grafé, co v překladu znamená “kreslení světlem”. První krůčky fotografie objevil čínský filozof Mocius přibližně v letech 470 až 391 př. n. l. ve starověké Číně, kdy se zajímal o hru světla a začal rozvíjet principy optiky a camery obscury. Jeho pokusy dokázaly vytvářet obrácené obrazy tím, že směřoval světlo skrz tmu na protilehlou stranu. Nedokázal však ještě tyto obrazy trvale zachytit.
Cesta k fotografii, jak ji dnes známe, byla velmi dlouhá, ale na jejím konci se můžeme těšit z věrně zachycených vzpomínek a portrétů, které se takto dokáží uchovat i stovky let. Zásadním se na této cestě stal zejména rok 1888, kdy firma Kodak uvedla na trh svůj první filmový fotoaparát na svitkový film. O rok později vznikl první plastový film. S rozvojem celuloidových filmů byl pak položený základ pro fotografický průmysl.
Zdroj informací: pořad Tajemství domova; fotolab.cz
Vyrobte si originální rámeček na vzpomínky:
Publikováno: 28. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná