reklama

Vánoční hvězda: Víte co dělat, aby byla dlouho krásná?

Ve svátečním čase jsou vánoční hvězdy neboli poinsettie absolutními hvězdami mezi kvetoucími pokojovými rostlinami. Zářivě zbarvené listeny uspořádané do tvaru hvězd a svěží zelené listy přinášejí i v temnějších zimních dnech do našich domovů kousek přírody a vytvářejí tu správnou vánoční atmosféru.

i (Zdroj: Stars for Europe)
Co dělat, aby vánoční hvězda vydržela co nejdéle krásná? (Zdroj: Stars for Europe)

Na co pozor při nákupu vánoční hvězdy

I ta nejlepší péče bude k ničemu, pokud se jí rostlině nedostalo už před tím, než jste si ji přinesli domů. Proto si před nákupem poinsettie všímejte, jestli v prodejně nestála v chladnu a průvanu někde u dveří. Rozhodně nekupujte vánoční hvězdu, i kdyby se vám líbila sebevíc, která stojí venku před prodejnou. Na cestu domů si ji nechte pořádně zabalit. Neklamnou známkou zdravé rostliny jsou husté listy a žlutozelené pučící květy uprostřed zbarveného listoví.

Abyste poznali případnou špatnou péči o rostlinu ještě před nákupem, všímejte si také stavu substrátu. Neměl by být nasáklý vodou ani přeschlý. Kupujete-li vánoční hvězdu v prosinci, substrát je již obohacený vhodným hnojivem. Proto ji nemusíte znovu přihnojovat.

Co dělat s vánoční hvězdou, když si přinesete domů
i (Zdroj: Stars for Europe)
Co dělat s vánoční hvězdou, když si přinesete domů

Vhodné místo pro vánoční hvězdu

Poinsettii se nejlépe daří na teplém světlém místě, které je chráněno před průvanem. Vyhovuje jí pokojová teplota mezi 15–22 °C. V zimních měsících má tato světlomilná rostlina ráda slunečné stanoviště například na parapetu okna orientovaného na jih. Z přímého slunce nemusíte mít obavy, v našich zeměpisných šířkách není pro poinsettii na začátku zimy žádným nebezpečím. Buďte ale opatrní, pokud budete větrat: před otevřením okna přesuňte rostlinu na chráněné místo, protože studený průvan by jí mohl nenávratně ublížit.

V zimních měsících má vánoční hvězda ráda slunečné stanoviště
i (Zdroj: Stars for Europe)
V zimních měsících má vánoční hvězda ráda slunečné stanoviště

Pitný režim pro vánoční hvězdu

Při zalévání poinsettií platí jedno pravidlo: méně je více. Vánoční hvězda snese trochu sucha, absolutně netoleruje přílišnou zálivku. To znamená, že ji v žádném případě nesmíte přemokřit. Všechnu vodu, která při zalévání zůstane v misce, je potřeba do 15 minut od zálivky vylít pryč. Poinsettie se zalévají, když je kořenový bal jen lehce vlhký. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jestli už je čas na zálivku, je zvednout a potěžkat květináč.

Orientačně se lze řídit pravidlem, že při standardní pokojové teplotě by měla poinsettie dostat mírnou zálivku každé 2–3 dny. Je-li v pokoji větší teplo nebo je rostlina umístěna v blízkosti topení, bude pravděpodobně potřeba zalévat ji každý den. Na druhé straně, při zavlažování zespoda, tzn. ponořením celé spodní části květináče na několik minut do vody, nebude rostlina potřebovat zálivku až týden. Čím je rostlina menší, tím častější zálivku vyžaduje. Mini poinsettie, jejichž malý kořenový bal je schopen nasáknout jen malé množství vody, je tak potřeba zavlažovat každý den.

Vánoční hvězda snese trochu sucha, ale netoleruje přílišnou zálivku
i (Zdroj: Stars for Europe)
Vánoční hvězda snese trochu sucha, ale netoleruje přílišnou zálivku

Prima tip: vánoční hvězda je nebezpečná pro kočky

Vánoční hvězda (ale třeba i trnová koruna, kroton pestrý či dokonce brambořík) jsou jedovaté a jejichž pozření může být pro vaši kočičku osudné. Jedovaté jsou všechny části rostlin, hlavně listy a stonek. Při mechanickém poškození vytéká z listů latex, obsahující diterpeny, které na kůži vyvolávají záněty, dráždí sliznice a zažívací aparát. K otravám dochází pozřením většího množství listů. Zvíře může kašlat, slintat, zvracet, mít průjem, při silném podráždění očí latexem může i dočasně oslepnout. Jako první pomoc se podává mléko nebo voda.

Vánoční hvězda je jedovatá a její pozření může být pro vaši kočičku osudné
i (Zdroj: istock.com)
Vánoční hvězda je jedovatá a její pozření může být pro vaši kočičku osudné

Zdroj informací: Stars for Europe

Publikováno: 28. 11. 2017, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová