reklama

7 nejkrásnějších adventních věnců: Naděje, mír, přátelství, láska

Advent už je na dohled a mnozí už nedočkavě vyhlížejí nejkrásnější čtyři týdny v roce. Datum začátku adventu není přesně určeno, letos je to 3. prosince. V tento den začíná advent a všechno, co k němu patří. Hlavně byste ale neměli zapomenout na rozsvícení první svíčky na adventním věnci, tradičním symbolu předvánočního rozjímání.

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami představuje symbolické odpočítávání čtyř týdnů adventu - období před vánočními svátky, které je také začátkem liturgického roku. V klasické podobě má tvar věnce spleteného z jehličnatých větví se čtyřmi svíčkami různých velikostí a barev. Nejčastěji jsou vidět adventní věnce v barvách zelené, zlaté a s červenými svíčkami, tedy tradiční barvy Vánoc. Podle křesťanské liturgie je ale hlavní barvou adventu fialová, která symbolizuje důstojnost a na adventním věnci by měly být tři svíčky fialové a jedna růžová.

Tradiční adventní věnec: tři svíčky fialová a jedna růžová
i (Zdroj: istock.com)
Tradiční adventní věnec: tři svíčky fialová a jedna růžová

První adventní neděle letos připadá na 3. 12. V tento den byste měli rozsvítit první fialovou svíčku, která znamená naději. Druhá adventní neděle vychází na 10. 12. a na řadu přichází zapálení druhé svíčky na věnci, opět fialové, která symbolizuje mír. Třetí adventní neděle je 17. 12 a na věnci se rozzáří třetí svíčka přátelství – tentokrát růžová. Čtvrtá adventní neděle, označovaná jako zlatá, bude 24. 12., tedy na Štědrý den. Advent je u konce a zapálí se čtvrtá svíčka, opět fialová, která znamená lásku. Svíčky byste měli zapalovat proti směru hodinových ručiček.  Adventní věnec si můžete koupit, výběr je opravdu bohatý, nebo ještě lépe – vyrobit si ho sami. Pokud se letos vrhnete na domácí tvoření a ještě nevíte, jak na to, máme pro vás spoustu nápadů, tipů, rad a inspirace.

1. Adventní věnec z voňavých šišek vydrží klidně až do nového roku

2. Závěsný adventní věnec je stylový a hlavně ušetří spoustu místa

3. Adventní věnec na prkénku: odřízněte kousek větve a zdobte

4. Papírový andventní věnec je bezpečný, prostě ideální pro děti

5. Stará dobrá česká klasika - chvojí, přírodniny a červené svíčky

6. Máte stále stejný adventní věnec z chvojí? Tak to letos změňte!

7. Recy věci frčí! Jak se vám líbí adventní věnec z formy na pečení?

 

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce