reklama

Minipařník na okno nemusíte kupovat. Vyrobte si ho!

Hromadí se vám doma plata od vajec? Nevíte, k čemu je využít? Je vám líto je vyhodit? Máme pro vás řešení, které ocení všichni zahrádkáři. Poradíme vám, jak je zužitkovat k předpěstování zeleniny, ale i dalších rostlin určených na užitkovou či okrasnou zahradu. Plato je vyrobeno z nasávané kartonáže, která je ekologická, tedy šetrná k životnímu prostředí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výroba domácího mini pařníku je jednoduchá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potřebný materiál a nástroje:

  • plato na 10 ks vajec
  • zemina
  • semínka rostlin
  • mikroténový sáček
  • rozprašovač
  • nůžky
  • motouz nebo gumička
Připravte si kartonová plata od vajec a ostatní pomůcky a nástroje
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Připravte si kartonová plata od vajec a ostatní pomůcky a nástroje

Nejprve si odstřihneme nůžkami vrchní víko plata od vajec. Můžeme použít jak na 10 ks vajec, tak i velké na 30 ks, které si jen zmenšíme podle velikosti mikrotenového sáčku. Velmi důležité je zvolit správnou zeminu. Ideální je ta, která je přímo určena pro výsev a množení, protože obsahuje aktivátory podporující zakořeňování. Zajišťuje výborné podmínky pro zdravý růst mladých sazeniček, rovnoměrné vzcházení semen a zakořeňování řízků.

Naplňte zeminou a vysejte semínka
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Naplňte zeminou a vysejte semínka

Substrát udržuje vzdušnost výsevní plochy, kyprost a svou specifickou strukturou (jemná směs rašeliny a písku) podporuje zdravý růst křehkých výhonků, obsahuje nízké množství živin, které je důležité pro rovnoměrné klíčení semen. Semínka rovnoměrně nasypeme do připravených důlků, které jsme si vytvořili v jednotlivých jamkách plata, a dosypeme zeminou.

Pro klíčení a růst semínek je důležitá závlaha, ideální je použít rozprašovač na vodou, který substrát nijak nestlačí, a ten zůstane kyprý. Celé plato vložíme do mikrotenového sáčku, dobře utěsníme kouskem jutového motouzu nebo gumičkou a necháme na slunném místě, nejlépe okenním parapetu.

Přikryjte mikrotenovým sáčkem a mini pařník je hotov
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Přikryjte mikrotenovým sáčkem a mini pařník je hotov

Tip:

Sazenice i s celým platem můžeme zasadit do připraveného záhonku, případně je od sebe odstřihnout a vsadit jednotlivě do zeminy. Snadno tak docílíme rovnoměrného zasazení s dostatečným prostorem pro budoucí růst rostlin.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Nemáte karton od vajec? Použijte ruličku od toaletního papíru:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 3. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská