reklama

Chystáte se do tanečních? Tuto ozdobu budete rozhodně potřebovat!

Jak vyrobit kotilion - je snad nejjednodušší návod, který jsme vám kdy mohli představit. S trochou pomoci ho zvládnou i menší děti. Můžou si tak samy vyrobit ozdoby na tašky, aktovky či šatičky. Vy ale budete potřebovat jeden parádní pro svého tanečního partnera. Pusťte se s námi směle do toho.

Nejvyšší čas vyrobit si kotilion pro tanečního partnera (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Netušíte, co je kotilion? A ještě byste si ho měli vyrobit? Není to výraz českého původu, což je patrné i z pravopisu, protože po tvrdé souhlásce v tomto případě píšeme opravdu měkké „i“. Jedná se o výraz francouzského původu a pojmenovává buď francouzský společenský tanec, nebo drobný dárek, kterým tanečnice obdarovává svého tanečního partnera na památku.

Ten by pro svou taneční partnerku měl na oplátku přinést květinu. Jako kotilion může sloužit také vyšívaný či hedvábný kapesníček nebo památeční stuha. Mnohem tradičnější a zajímavější je ale právě kotilion. A jak na něj, to si hned ukážeme.

Připravte si:

  • tenčí textilní stuhy (dvě různé šíře)
  • šicí potřeby (jehlu a nit)
  • nůžky
  • zavírací špendlík nebo zapínání pro brože
  • tavnou pistoli nebo lepidlo na textil
Pro výrobu kotilionu si připravte stuhy a šicí potřeby
Pro výrobu kotilionu si připravte stuhy a šicí potřeby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ustřihněte si 30 cm dlouhý kus stuhy pro výrobu kytičky ze širší stužky a zhruba 20 cm dlouhý kus z užší stužky. Širší stuhu poskládejte jako harmoniku na sebe a v jednom rohu ji prošijte skrz stejně barevnou nití. Volné konce pak přišijte nebo přilepte k sobě.

Poskládanou stuhu do harmoniky prošijte
Poskládanou stuhu do harmoniky prošijte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okraj menší stuhy prošijte a stáhněte, vznikne květina
Okraj menší stuhy prošijte a stáhněte, vznikne květina (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vznikne vám základní kytka kotilionu. U druhé stuhy neskládejte harmoniku, ale na jednom dlouhém okraji volným zadním stehem prošijte celou délku. Zatažením nitě vytvoříte druhou horní kytičku. Konce druhé kytičky také spojte k sobě. Hotové kytky pak přilepte k sobě - malou na velkou.

Ustřihněte ještě dva kousky z každé stuhy - pro výrobu částí visících z kytičky směrem dolů. Budou dlouhé asi 10 až 15 cm, jak to známe z mašlí. Tenčí stuhu zvolte o kousek kratší, spodní konce začistěte do špičky a nalepte stuhy na sebe tak, aby byla tenčí stuha uprostřed té širší. Spodní tak bude vytvářet hezký barevný kontrast po krajích. Oba díly by měly být stejně dlouhé.

Menší kytku nalepte na tu větší
Menší kytku nalepte na tu větší (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravené stuhy pak na horním okraji přilepte k sobě tak, aby vytvořily tvar písmena V směrem dolů. Jak široce budou obě stuhy od sebe, je volně na vás, není na to žádná šablona. Umístěte je tak, jak se vám to bude líbit. V místě spojení pak přilepte hotovou kytičku kotilionu.

Z druhé strany můžete přidat ještě kolečko z filcu nebo jiného pevnějšího materiálu a nezapomeňte na zapínání. Dobře poslouží zavírací špendlík, ale mnohem praktičtější a hezčí bude zapínání určené pro brože. Seženete ho v šicích potřebách, galanterii nebo v prodejnách s korálkovým tvořením.

Kotilion je hotov
Kotilion je hotov (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip na jednodušší kotilion

Nemusíte vyrábět přesně tento typ dvojitého kotilionu. Kytička může být jenom jedna a doprostřed můžete jako zdobení umístit korálek nebo zajímavý knoflík bez dírek. I volné stuhy směřující od kytičky dolů můžou být jenom z jedné stuhy. V takovém případě stačí ustřihnout delší stužku, konce zastřihnout do špičky, uprostřed přeložit a kytičku na tomto místě přilepit. Z druhé strany vždy nalepte zapínání.

Zdroj informací: pořad Stačí začít – Tvoří máma

Vyrobte si plstěnou brož ve tvaru ptáčka:

Publikováno: 27. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná