Zubní kamen může být počátkem vážnějších problémů u psa. K jeho tvorbě jsou náchylnější psi menších plemen, ale to neznamená, že ostatní plemena nemohou tímto problémem trpět. Vysvětlíme vám, proč je vhodné psovi zubní kámen včas odstranit, jak a proč vzniká a jak mu lze předcházet.
Mýty o zubním kameni u psa
Můj pes má malý zubní kámen, počkám, až bude mít větší. Když ho nechám odstranit, o nic se už nemusím starat, má to napořád. Je už příliš starý na narkózu, nepřežil by ji. Pokud mu veterinář odstraní zubní kámen, vytrhne mu při tom ještě určitě všechny zuby a nebude už moci žrát granule ani jinou pevnou stravu. Toto jsou nejčastější mýty, které se mezi majiteli psů šíří, ale pravda je úplně někde jinde.
Vznik zubního kamene
Zubní kámen vzniká v dutině ústní působením různých látek. Bakterie spolu se slinami, odloučenými buňkami sliznice a především se zbytky potravy vytvoří film, který ulpívá na povrchu zubů. Tato vrstva je známá pod názvem „zubní plak“, ulpívá hlavně na těžko dostupných místech (na okrajích dásní, špičácích a tesácích) a v mezizubních prostorech.
Psi, kteří mají deformitu chrupu a krátký čenich, jsou náchylnější, protože mají zuby těsně u sebe nebo je mají křivé. Plak na ně může snáze přilnout. Ruku v ruce se na zubním plaku usadí i minerální soli ze slin (především fosforečnan vápenatý), které postupně ztvrdnou a vytvoří zubní kámen. Na tuto vrstvu se dále hromadí další bakterie a usazeniny, později vedou k zánětům dásní a mohou končit i paradentózou či následnou ztrátou celého chrupu.
Zubní kámen je šedý až nahnědlý, má tvrdou konzistenci a je provázen zápachem z tlamy psa. Jak velký problém má pes se zubním kamenem, zjistí veterinární lékař, který rovněž odhalí, zda je již přidružený zánět nebo další onemocnění. Důkladnější kontrola se provádí prostřednictvím RTG.
Odstranění zubního kamene
Čím dříve se psovi zubní kámen odstraní, tím méně bývají postiženy zuby i dásně. Předejde se včas závažnějším komplikacím. Před odstraněním zubního kamene veterinářem je vhodný rozbor krve psa, ze kterého se zjistí hladina cukru, důležitých druhů bílkovin a koncentrace dalších významných látek v krvi.
Zjistí se, zda v těle neprobíhá akutní zánět infekčního původu a zda není organismus dehydratovaný. A také se zkontroluje, zda na játra a ledviny nepůsobí nějaké toxické vlivy, které by je mohly oslabit a zabránit například správnému metabolizování anestetik podaných před narkózou. Doporučuje se u psů starších 7 let a je nezbytné u psů od 10 let.
Před zákrokem musí být 6–8 hodin dodržena hladovka, pít může pes bez většího omezení. V den zákroku se zavede na veterinární klinice psovi do packy nitrožilní kanyla, aby mohl být napojen na infuzi, která usnadňuje zpracování sedativ a chrání ledviny.
Často je pro psa usazený zubní kámen spojen s bolestí. Pro lepší odstranění se používá ultrazvuk, při kterém je však nutná aplikace sedativ do svalu psa podle jeho hmotnosti. V tomto stavu je pes již zklidněný, utišený a ztrácí pocit strachu (ultrazvukové čištění je pro psa velmi hlučné). Může se aplikovat v různé intenzitě od lehké po hlubokou, kdy pes vypadá, že spí, při hlasitějším podnětu se však probere a kouká.
Při tomto zákroku nelze provádět bolestivé zásahy, ty se provádějí po lokálním znecitlivění (anestezie např. podáním lidokainu) nebo v celkové anestezii. Starším psům se při zákroku podává glukóza na doplnění energie tkáním, které mohly trpět z důvodů hladovky jejím nedostatkem. Veterinář kontroluje zub po zubu parodontálním aparátem a odstraňuje nános zubního kamene.
Zuby se na konci zákroku potřou brusnou pastou a přeleští brusným kotoučkem, dutina ústní se vydezinfikuje a na dásně se aplikuje ochranný hojící gel. Po samotném zákroku je pes uložen k odpočinku v teplém prostředí. Asi půl hodiny se ještě nechá stále na kapačce a starším psům se nechává dýchat preventivně kyslík.
Aplikací protilátky je pes během 5–10 minut schopný chodit a vnímat. Samotné odstranění zubního kamene trvá 20-50 minut. Celková doba, kterou pes u veterináře stráví, je přibližně 2-3 hodiny.
Důležitá prevence
Jak správně pečovat o chrup u psů? Chránit chrup před usazováním zubního kamene je stejně důležité jak u lidí, tak i u psů. K čištění zubního povlaku použijeme zubní kartáček (buď klasický, silikonový návlek na prst, nebo ultrazvukový) a speciální zubní pastu (obsahuje méně fluoru nebo obsahuje enzymy rozkládající zubní plak).
Pravidelné čištění zubů by se mělo stát každodenním koloritem, jako je venčení či krmení psa. Ideální je učit psa tomuto pravidlu již od štěněte. Pokud máme staršího psa nebo psa, který má za sebou už odstranění zubního kamene u veterináře, ale čištění zubů kartáčkem ani pastou nezná, je na nás - majitelích, abychom jej nenásilnou metodou na tuto techniku zvykli.
Kromě čištění zubů je vhodné podávat psovi dentální žvýkací pamlsky, kterých je v prodeji nepřeberné množství, stejně tak vhodná jsou speciální krmiva. Obsahují navíc látky, které váží vápník nacházející se v dutině ústní, a tím zabraňují tvorbě zubního kamene. Vodu často měníme a můžeme podávat i převařenou. K prevenci lze využít i speciální prostředky na přírodní bázi s esenciálními oleji, které působí protizánětlivě, podporují hojení dásní a zabraňují tvorbě plaku (jejich nevýhodou je ovšem vyšší cena).
Pro pohodu našeho psa je důležitý zdravý a dobře udržovaný chrup. Majitelé psů by měli být všímaví a dbát na správnou dentální hygienu svého mazlíčka. Díky tomu si mohou užít se svým parťákem mnoho šťastných let.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, MVDr. Michaela Riedlová
Podívejte se, jak pečovat o psí srst a drápky:
Publikováno: 23. 3. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská