reklama

Nevyhazujte použité čajové sáčky. Budete ohromeni, co vše ještě dovedou!

Čajové sáčky po vylouhování obvykle končí vyhozené v odpadkovém koši. Napadlo vás ale někdy, že byste vylouhované čajové sáčky ještě k něčemu využili? Nevíte k čemu? To vám v tomto článku prozradíme. Budete překvapeni, k čemu všemu můžete ještě takové čajové sáčky využít.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čajové sáčky obvykle po vylouhování vyhazujeme, to je ale škoda, protože se dají ještě různě využít (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čajové sáčky použijte na zasmrádlé koberce

Čajové sáčky po vylouhování nevyhazujte, ale odložte si je bokem, aby uschly. Pak je použijte například při čištění koberce. Použitý sáček rozstřihnete a jeho obsah vysypete do misky se sodou. Vše důkladně promíchejte a máte přírodní účinný prostředek na zapáchající koberce. Nyní už jen stačí, když dané místo posypete touto směsí a necháte ji 20 minut působit. Pak vše důkladně vyluxujte. Soda zachycuje nečistoty, dezinfikuje a čaj pohlcuje zápachy. 

Použijte je jako osvěžovače vzduchu

Když jsme u těch zápachů, čaj je dokáže odstranit nejen z koberce. Použité čajové sáčky můžete také použít k odstranění nežádoucích zápachů z odpadkového koše, lednice, toalety, koupelny, auta, skříně nebo třeba zásuvek. Účinek čaje zintenzivníte přidáním esenciálního oleje.

Máte problém se zápachem? S tímto problémem vám pomohou čajové sáčky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte problém se zápachem? S tímto problémem vám pomohou čajové sáčky

Čajové sáčky vás zbaví kruhů pod očima

Kromě nelibých zápachů vám pak čajové sáčky mohou pomoci i s kruhy pod očima. Je to proto, že snižují otok okolo očí a zmenšují tmavé kruhy. Aby čajové sáčky měly co největší účinek, umístěte je nejprve do lednice, aby se vychladily. Vychlazené sáčky pak na několik minut položte na oči. Uvidíte, že to bude velice příjemné. Kofein v čaji udělá hotové kouzlo. Zmenší roztažené cévy v oblasti očí, vy tak budete vypadat mnohem lépe a více svěže.

Nejen na kruhy pod očima, ale pro celkovou relaxaci

Stejně dobře jako na oči, tak čajové sáčky působí i na zbytek těla. Zkuste jich několik vhodit do koupele a uvidíte, co se bude dít. Koupel s čajovými sáčky je voňavá, více intenzivní, uvolňující a blahodárně působící na vaši pokožku. Ta se po takové koupeli stane jemnou, provoněnou a dobře hydratovanou.

Na popáleniny od slunce

I přes veškerou snahu se jednou za čas stane, že situaci neodhadneme a spálíme se. Sluníčko je filuta a umí spálit ve chvílích, kdy jste to nejméně čekali. A co si budeme povídat -  spáleniny od sluníčka jsou bolavé a nepříjemné. Pokud hledáte první pomoc, čím byste si ulevili, sáhněte po čajových sáčcích. Ano, zase vám použité čajové sáčky přijdou vhod. Dokáží totiž spálenou pokožku zklidnit a snižují zánět.

Vlasům vrátí jejich zašlou krásu

Chcete mít krásné vlasy? Vyrobte si z několika použitých čajových sáčků druhý silný nálev, který nechte nejprve vychladnout. Před sprchováním si jej opatrně nalijte do vlasů tak, aby pořádně nasákly. Nechte působit asi 10 minut a pak je umyjte jako obvykle. Vaše vlasy po umytí budou krásně lesklé a hladké.

Čajové sáčky jsou nepřekonatelným pomocníkem v péči o pleť i vlasy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čajové sáčky jsou nepřekonatelným pomocníkem v péči o pleť i vlasy

Na pěkný a lesklý nábytek

Věděli jste, že slabý čaj lze použít nejen k zajištění lesklých vlasů, ale i  k obnovení lesku u dřevěných podlah a nábytku? Stačí jen, když do teplé vody namočíte několik již jednou použitých čajových sáčků. Pak je s pomocí měkkého hadříku nebo hadříku z mikrovlákna nanesete na povrch nábytku. Během chvilky se pak bude dřevo pěkně lesknout.

Na mastné skvrny

Ulpěl vám na pánvi mastný nános, který nejde smýt? Vložte do pánve již jednou použitý čajový sáček a zalijte ho horkou vodou. Nechte vše odležet přes noc a ráno uvidíte, jak snadno pánev vyčistíte. Třísloviny z čaje vám s tím pomohou. U litinového nádobí vám pak vytření vlhkým čajovým sáčkem ochrání nádobí, zabráníte tím totiž tvorbě rzi.

Vyrobte si z nich podpalovače

Z jednou použitých čajových sáčků můžete vyrobit i kvalitní podpalovače. Použité sáčky nejprve pořádně vymačkejte, nechte je uschnout a následně je ponořte do roztaveného vosku (ze zbytků svíček). Takto namočené sáčky pak rozložte na alobal nebo pergamenový papír a nechte je ztvrdnout. Hotové podpalovače pak jsou připraveny k dalšímu použití. Skvělé na nich je, že se snadno zapálí, dobře hoří jasným plamenem a hodí se nejen k táboráku, ale i do krbu.

Tento zdánlivý odpad v domácnosti ještě využijete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento zdánlivý odpad v domácnosti ještě využijete

První pomoc nejen na štípance

To, že čajové sáčky všeobecně zklidňují, již víme. Ale víte, že vám poskytnou úlevu i ve chvíli, když vás něco štípne? Stačí, když na štípanec přiložíte vychladlý vlhký sáček. Čaj v sáčku zmírní zánět i svědění. Kromě toho také urychluje dobu hojení u opruzenin, škrábanců a menších řezných ran.

Přidejte je do kompostu

Máte zahrádku? Tak to byste měli mít i kompost. Do kompostu se hodí mnoho věcí, pokud chcete ale kompost opravdu dobře vyživit, měli byste do něj přidávat i použité čajové sáčky, které mu dodají mnoho živin.

Čajové sáčky přidejte také do kompostu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čajové sáčky přidejte také do kompostu

Proti škůdcům

Louh z čajových sáčků se používá na venkovní rostliny proti plísním. Obsah sáčku se pak sype i okolo základny rostliny, kde nejen odrazuje zahradní škůdce, ale také funguje jako dobré hnojivo. Kromě toho funguje sáček dokonce i na myši. Stačí, když několik použitých čajových sáčků umístíte do problémových oblastí. Pokud sáčky nasytíte i mátovým nebo hřebíčkovým olejem, nebude se to líbit nejen myším, ale ani mravencům.

Je skutečně velká škoda čajové sáčky vyhazovat. Dříve, než použitý čajový sáček vyhodíte, zkuste se zamyslet, zda se vám nebude k něčemu ještě hodit.

Zdroj informací: tasteofhome.com; onegoodthingbyjillee.com; dengarden.com; letsdrinktea.com; naturalivingideas.com

Osvěžte se ledovým čajem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 3. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová