reklama

Umíte sladit barvy v bytě? Víte, že tím nepřímo ovlivňujete svou psychiku?

Jak sladit barvy v bytě? A je to vůbec potřeba? Záleží přeci na každém z nás, jaké barvy máme rádi. Anebo ne? Barvy nepřímo ovlivňují naši psychiku, a proto bychom jejich význam neměli podceňovat. A pokud se jimi obklopujeme v bytě, kde trávíme spoustu času, měli bychom na výběr barev a jejich sladění klást velký důraz.

Umíte sladit barvy v bytě tak, abyste se zde cítili dobře? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak sladit barvy v bytě?

Říká se, ale je to i potvrzeno, že barvy, kterými se obklopujeme, mají vliv na stav naší mysli. Pokud se tedy doma chceme cítit opravdu jako doma, měli bychom při zařizování bytu přemýšlet, jak vyváženě sladit barvy v bytě.

Barvy dělíme na teplé a studené. Ačkoliv to mnozí nepociťují, výběr barev dokáže ovlivnit i teplotu v jednotlivých místnostech. Barvy zároveň skrytě podporují naši dobrou nebo špatnou náladu, chuť k jídlu, umí vás "nakopnout" energií i utlumit ke spánku.

Barvy v malém a velkém bytě

Malý byt je skutečně malý a nesprávný výběr barev ho může ještě opticky zmenšit. Do malých bytů tedy budeme raději vybírat světlejší barvy v kombinaci s bílou či bílou v odstínu slonové kosti.

Neznamená to ale, že pokud máme velký byt, vyřádíme se v něm s tmavými odstíny a podtóny. Ideální bude, když vyberete jednu barvu jako dominantní a tu doplníte neutrální barvou, případně dvěma jemnějšími tóny.

Než začnete v bytě používat barvy, zkuste si k sobě zkombinovat pár odstínů
Než začnete v bytě používat barvy, zkuste si k sobě zkombinovat pár odstínů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Teplé barvy:

  • červená
  • oranžová
  • žlutá
  • hnědá

Studené barvy:

  • modrá
  • fialová
  • zelená

Teplé barvy podporují komunikaci i chuť k jídlu. Studené zase uklidňují, vybízí k odpočinku a dokážou zlepšit soustředění. Navozují příjemný chládek v místnostech, do kterých většinu dne svítí slunce, což jsou převážně okna umístěná na jih nebo jihozápad až západ.

Sytost barev ovlivňuje optickou velikost místnosti, proto je dobré jemnější barvy aplikovat do těch prostor, které potřebujeme projasnit a pocitově zvětšit, zatímco syté či ostré barvy použijeme v té místnosti, kterou chceme opticky zmenšit.

Pokud nechcete barevné stěny bytu, použijte barevné doplňky
Pokud nechcete barevné stěny bytu, použijte barevné doplňky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kuchyně

Rádi jíte a nechcete se omezovat? V kuchyni v tomto případě rozhodně oceníte barvy povzbuzující chuť k jídlu. Je to zejména barva broskvová, žlutá, zlatá, červená a hnědá. Ale pokud naopak potřebujete přestat s přejídáním nebo zhubnout, vsaďte na modrou nebo zelenou, které chuť k jídlu snižují. Současnost podporuje barevné kuchyně.

Zkuste spojit hnědou výmalbu s jemnou pomerančovou barvou kuchyňských doplňků a doplňte tuto kombinaci světle zelenou. Uvidíte, jak se vám bude vařit o poznání lépe. Nebo využijte šedé stěny s bílým nátěrem kuchyňského nábytku a dolaďte místnost sytou barvou šmolkově modré či petrolejové.

Jemný odstín oranžové kuchyně zkuste vylepšit modrou nebo zelenou barvou doplňků
Jemný odstín oranžové kuchyně zkuste vylepšit modrou nebo zelenou barvou doplňků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sytě fialová barva v kuchyni působí poněkud agresivně
Sytě fialová barva v kuchyni působí poněkud agresivně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obývací pokoj

V obývacím pokoji rozhodně volte spíše teplé tóny, budete se zde cítit uvolněně a pohodově. Vsaďte na hnědou a její odstíny. Vyvarovat se ale nemusíte ani chladnějších barev, které působí umírněnějším dojmem a podpoří váš večerní odpočinek. Zde se nabízí levandulová, šalvějová nebo světle zelená. Rozhodně se ale nesnažte obývací pokoj vymalovat červeně, rudě, růžově a příbuznými červenými odstíny. Tyto barvy zde budou rozprostírat energii, působit rušivě a vy si neodpočinete.

Temné tóny zimního dubu na obývací stěně doplňte slabounkým nádechem hráškově zelené stěny pokoje. Dodejte zlaté a bílé dekorace. Nebo naopak, máte-li světlou stěnu (např. ořech nebo hrušku), vymalujte jednu stěnu místnosti jemnou levandulovou barvou a jako doplňky zvolte stříbro a námořnickou modř.

Výrazná barevný doplněk v podobě sedačky se hodí k přírodním tónům
Výrazná barevný doplněk v podobě sedačky se hodí k přírodním tónům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tmavé zemité barvy navozují pocit pohody a klidu
Tmavé zemité barvy navozují pocit pohody a klidu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ložnice

Ložnice by měla působit jako oáza klidu, odpočinku, soukromí a intimnosti. Nejlepší volbou je teplejší bílá v kombinaci se světlejším odstínem vaší oblíbené barvy. Vhodné jsou hlavně tóny zelené, modré, růžové a pískové. Jestliže si ale chcete naordinovat nespavost, použijte výraznou červenou, žlutou nebo oranžovou. Lehké tóny šeříkové nebo momentálně velmi oblíbené barvy veri peri na stěnách společně s nábytkem v barvě slonové kosti vykouzlí z vaší ložnice láskyplný budoár s nádechem romantiky.

Šedozlatý luxus ložnice vás vtáhne do romantiky
Šedozlatý luxus ložnice vás vtáhne do romantiky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá ložnice s výraznými zelenými doplňky působí útulně
Bílá ložnice s výraznými zelenými doplňky působí útulně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupelna

Ideální jsou zde světle modré, zelené či fialové stěny, a to také z toho důvodu, že připomínají vodu. Do koupelen se hodí spíše světlejší barvy, s nimiž místnost opticky zvětšíte. Milujete dlouhé relaxační koupele a rádi si poležíte v horké vodě? Použijte modrou v kombinaci s pískově hnědou nebo okrovou barvou. Nemůžete se ráno "vyhrabat" z koupelny? Povzbuďte svůj rychlejší odchod z koupelny tím, že vymalujete žlutě nebo červeně. 

Jako návrh můžete vyzkoušet pískově hnědé stěny s výraznými bílými doplňky (vana, umyvadlo, koupelnový nábytek) a doplňte koupelnu dekoracemi s mořskými motivy. Vykouzlíte tak iluzi spa.

Nádech zelené v koupelně svádí k dlouhému poležení v horké vodě ve vaně
Nádech zelené v koupelně svádí k dlouhému poležení v horké vodě ve vaně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupelna s hnědými odstíny evokuje saunu a příjemný relax
Koupelna s hnědými odstíny evokuje saunu a příjemný relax (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dětský pokoj

Zde je výběr barev asi nejobtížnější. Vaši potomci by si tu měli odpočinout, vyspat se, ale zároveň si i hrát a učit se. Je zde potřeba vytvořit jak klidovou, tak energickou zónu. Zkuste chytře kombinovat a místnost vymalovat a vybavit hlavně prostřednictvím doplňků. K psacímu stolu se hodí barvy podporující aktivitu (červená, žlutá a oranžová), k posteli uklidňující studené tóny modré či zelené. Nezapomeňte ale především na to, že některé barvy nebude mít vaše dítě rádo, těch se potom vyvarujte úplně, abyste ho nestresovali.

Dětský pokoj obvykle hýří barvami, ale nic se nemá přehánět
Dětský pokoj obvykle hýří barvami, ale nic se nemá přehánět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro děti rozhodně doporučujeme pastelové barvy, které je budou provázet od raného dětství. Starší děti již mohou mít v pokoji barvy výraznější a veselejší. Opět jako v ostatních pokojích použijte jednu barvu jako dominantní. Celý pokoj přizpůsobte a podřiďte této barvě v umírněném duchu na doplňcích i dekoracích.

Zcela nevhodné je použít často oblíbenou kombinaci žluté, červené a zelené. Tyto barvy budou děti rušit v soustředění. Pokud má vaše dítě rádo např. žlutou, vymalujte stěny jemnou vanilkovou barvou a podstatně sytější odstín použijte na okraje skříní, madla komod, na krabice na hračky a podobně. Kombinujte s šedou, světle modrou nebo fialkovou.

Žlutá v kombinaci s bílou a šedou pokoj rozzáří
Žlutá v kombinaci s bílou a šedou pokoj rozzáří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ostatní prostory

Nesmíme zapomínat ani na chodbu, která často dominuje celému bytu. Rozhodně zde kombinujte světlé barvy, chodba málokdy disponuje samostatným oknem a tmavá výmalba by ji ještě víc zatemnila. Bílé stěny můžete "rozrušit" tapetou, nebojte se zlatých tónů. Také velmi dobře vypadá kombinace světle šedé a jemné pastelové růžové.

Abyste nalezli svůj osobitý styl, co se týká výběru barev, nesmíte se bát experimentovat. Vyzkoušejte si k sobě přiřadit různobarevné předměty nebo vzorníky a pozorujte, jak na vás která barva působí. Některé budou příjemné, jiné zase vysloveně rušivé. Pokud si nejste jisti, zda dobře trefíte vámi vybraný odstín barvy na stěnu, nechte si barvu profesionálně namíchat ve studiu barev.

Zde vám budou schopni poradit, zda kombinace, kterou jste si vysnili, bude ideální. A pokud jste na ladění barev v interiéru úplně vedle, poraďte se s interiérovým designérem. 

Zdroj informací: autorka článku

Podívejte se, jak při malování ušetřit čas i peníze:

Publikováno: 22. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová