reklama

Proč nám i po vyprání zůstávají v oblečení alergeny?

Proč vás svědí vás kůže pár chvil po oblečení čistého prádla? Na vině mohou být alergeny, které po praní zůstaly ve vláknech a dráždí vaši pokožku. Jak se jich zbavit? Ač se to možná nezdá, je toho dost, co můžete sami udělat pro dobro své i svých blízkých.

i (Zdroj: Gorenje)
Jak se bránit alergiím? (Zdroj: Gorenje)

Zvolte šetrný prací prostředek

Vše začíná tím, čím perete. Proto alespoň prádlo, které je nejblíže pokožce, perte pomocí přírodních eko prostředků bez alergenů. Průkopníkem jsou prací pásky, které obsahují koncentrované, hypoalergenní a ekologické čisticí látky. Jednoduše z dlouhého pásku oddělíte jeden dílek a vložíte jej spolu s prádlem do bubnu pračky. Není potřeba nic odměřovat. Pásek se v pračce zcela rozpustí - a to jak v horké, tak i ve studené vodě. Neobsahuje žádné agresivní chemické látky, enzymy, optické rozjasňovače ani barviva. 

Díky ionizaci prací prostředek dokonaleji proniká do vláken a odstraňuje až o 30 % více skvrn
i (Zdroj: Gorenje)
Díky ionizaci prací prostředek dokonaleji proniká do vláken a odstraňuje až o 30 % více skvrn

Proti skvrnám pomohou ionty

Skvrny dokážou potrápit. Některé zmizí snadno během praní, jiné jsou ale hodně odolné, třeba skvrny od kořeněných pokrmů s paprikou nebo kurkumou nebo stopy antuky či trávy po tréninku. Tady přijde ke slovu ionizační funkce praček.

Technologie IonTech uvolňuje záporně nabité ionty. Díky přirozené ionizaci prací prostředek dokonaleji proniká do vláken a odstraňuje až o 30 % více skvrn i při nízkých teplotách praní, aniž byste použili další chemické prostředky. IonTech také zabraňuje ukládání vodního kamene na topné těleso, a tak prodlužuje životnost pračky. Díky ionizaci bude navíc prádlo nezmačkané, bez pachů a bez statického náboje i bez použití aviváže.

Některé pračky mají speciální programy pro praní dětského prádla
i (Zdroj: Gorenje)
Některé pračky mají speciální programy pro praní dětského prádla

Nechte prádlo důkladně vymáchat

Některé pračky mají dokonce antialergenní programy s prodlouženým mácháním nebo speciální programy pro praní dětského prádla. Jestli máte doma malé děti nebo alergiky, rozhodně je to ta nejsnadnější cesta, jak předejít kožním potížím.

Proti alergenům a odolným nečistotám je skvělá i pára

Moderní pračky mají parní funkce. Určitě se vyplatí je používat. Zbavíte se tak nejen bakterií, zárodků plísní a dalších nežádoucích mikroorganismů, ale i alergenů, jako jsou roztoči nebo srst domácích mazlíčků.

„Vytvořená pára totiž stačí na rozrušení nečistot a efektivní odstranění škodlivých látek; textilie se však nenamočí do horké vody jako při vysokoteplotním programu, a proto se nesrazí a nepoškodí. Prádlo bude navíc příjemně hebké, bez statické elektřiny a s minimem záhybů,“ dodává Jana Neuszerová. Párou jde osvěžit a vyrovnat i čisté oblečení, které třeba dlouho leželo ve skříni, aniž byste jej museli znovu prát.

Moderní pračky mají parní funkce. Určitě se vyplatí je používat
i (Zdroj: Gorenje)
Moderní pračky mají parní funkce. Určitě se vyplatí je používat

Tip na parní pračku pro rodiny s alergiky

Předem plněná parní pračka má velkou kapacitu 9 kg prádla. Mezi 16 programy nechybí ani speciální protialergický parní program, který účinně odstraňuje alergeny včetně roztočů a srsti domácích mazlíčků. Parní funkce zase využívá dodatečné ošetření párou na konci vybraného programu, aby odstranila alergeny a viry, ale současně významně redukuje tvorbu záhybů a odstraňuje i odolné pachy.

Praktický je i speciální program pro praní košil s parní funkcí, abyste si ušetřili pracné žehlení. Nebo rychlý hodinový program pro poloviční dávku prádla a extra rychlý 20minutový program, když potřebujete rychle přeprat halenku. O čistotu pračky a prostřední bez bakterií se postará automatický čisticí program. Tichá pračka je osazená invertorovým motorem, vibrace ještě snižují speciální boční panely. 

Zdroj informací: Gorenje

Publikováno: 20. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce