reklama

Chraňte nábytkové hrany. Hlavně abyste je nespálili!

Netěsnící trouba nebo pootevření jejích dvířek pro odvětrání horkého vzduchu po dopečení mohou být příčinami nežádoucího odlepení či dokonce seškvaření nábytkových hran v těsné blízkosti kuchyňských spotřebičů. Jak tomuto poškození kuchyňských skříněk předejít?

Poškozené hrany nábytku může mít na svědomí špatně těsnící trouba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nežádoucího odlepení či seškvaření nábytkových hran

Dlouhodobé a především pak opakované působení vysokých teplot na hrany fóliovaných nábytkových dvířek způsobuje jejich ochlípnutí, až dokonce lokální seškvaření. To je však až důsledek stavu, kdy horko v podstatě postupně vysuší lepidlo, které drží fólii na hraně dvířek.

Folie, degradovaná působením tepla
Folie, degradovaná působením tepla (Zdroj: Trachea)

„Postupné vysušování lepidla prakticky nemáte šanci postřehnout. Že něco není v pořádku, zjistíte až ve fázi projevení degradace fólie,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

Korpus dvířek s instalovaným tepelným štítem
Korpus dvířek s instalovaným tepelným štítem (Zdroj: Trachea)

Poničení hran v důsledku špatně těsnící trouby nebo odvětrávání horkého vzduchu po dopečení je však možné předcházet – pomůže vám v tom jednoduchá vychytávka! „Abyste ochránili hrany nábytkových dvířek v těsné blízkosti trouby, stačí použít kovový tepelný štít. Jedná se o sestavu dvou ocelových profilů ve tvaru Z, které se připevní z obou vnitřních stran korpusu určeného pro instalaci vestavné trouby,“ popisuje Martin Dusík ze společnosti Trachea a dodává: „Tepelný štít odcloní horký vzduch, který při pečení vzniká, a tím nábytkové hrany ochrání.“  

Teplota nábytkových dvířek v těsné blízkosti vestavné trouby se bez použití tepelného štítu může pohybovat i přes 120 °C. Z tohoto důvodu je dobré ho využít nejen u fóliovaného nábytku, ale pro všechny materiály používané na kuchyňské sestavy – ať už se jedná o lamino, lamináty a akryláty, či o lakovaný nábytek. Tyto materiály sice dokážou odolat vyšším teplotám než fólie, ale díky tepelnému štítu se jednoznačně prodlouží jejich životnost.

Detail tepelného štítu
Detail tepelného štítu (Zdroj: Trachea)
Instalace tepelného štítu na hrany nábytku
Instalace tepelného štítu na hrany nábytku (Zdroj: Trachea)

Díky tomuto neocenitelnému pomocníkovi budou vaše kuchyňská dvířka po dlouhá léta stále vypadat a sloužit jako nová. Navíc se nemusíte obávat, že by tepelný štít vizuálně narušoval vzhled vaší kuchyně – ocelové profily jsou velmi nenápadné, na první pohled prakticky neviditelné! 

Článek byl připraven ve spolupráci se společností Trachea, www.trachea.cz.

Podívejte se, jak jednoduše udržovat troubu v čistotě:

Publikováno: 21. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce