reklama

Miniprasátko plemene Dandies: Líbí se vám chrochtající mazlíček?

Miniprasátko je velmi chytré a společenské zvíře, ale jen nerado se podřizuje a má svou hlavu. Chrochtající domácí mazlíček vyžaduje neustálou pozornost. Nejde ho zavřít v bytě a odejít. To byste už pokojíček asi nepoznali! Je to ideální společník pro lidi, kteří mají dostatek volného času a prostoru.

Miniprasátko plemene Dandies je zvířátko inteligentní, učenlivé a čistotné. Mezi nejmenší plemena patří Extreme Dandies a Royal Dandies, které v dospělosti nepřesáhnou hmotnost 15 - 20 kg; ta nejmenší váží jen kolem 4 kg. Ač to možná zní legračně, jsou to opravdu zdatní sportovci, dokáží velmi rychle běhat a zvládají dlouhé procházky. Šťastné a spokojené jsou na zahradě, kde mohou běhat a rýt.

Miniprasátko se za vámi naučí běhat jako pejsek
Miniprasátko se za vámi naučí běhat jako pejsek (Zdroj: Radko Voleman)

Miniprasátka a výchova

Rychle se naučí povelům jako „sedni“, „zůstaň“, přiběhnout na zavolání, chodit na vodítku, skákat přes překážky a dokonce i panáčkovat jako pes, ale jsou mnohem mazanější. Nikdy nic neudělají jen pro radost svého majitele, vždy „přemýšlí“ zištně. Jsou velmi tvrdohlaví a umanutí, především pokud někde cítí něco dobrého na zub. To pak hravě rozpletou i plot z pletiva, nebo vytrhají plaňky z plotu. Svému majiteli mohou připravit nejen mnoho radostných, ale i nepříjemných překvapení. Svou rodinu prasátka bezpečně poznají a vůči cizím lidem jsou nedůvěřivá. Dobře se snesou s ostatními domácími zvířaty. Jejich hlasové projevy nejsou zanedbatelné. Ječí, chrochtají, bučí a intenzivně projevují radost. Citlivý majitel velmi rychle pozná, co jaký zvuk znamená. Dokáží se vyjádřit rozmanitou škálou zvuků.

Miniprasátka rypáčkem stále shánějí něco na zub
Miniprasátka rypáčkem stále shánějí něco na zub (Zdroj: Radko Voleman)

Miniprasátka a jídelníček

I když patří mezi všežravce, je dobré dávat jim pouze vegetariánskou stravu. Do jejich jídelníčku patří ovoce, zelenina, vařené těstoviny, tráva, seno, brambory, rýže. Naprosto nevhodné je krmivo pro psy a kočky. Někdy si mohou pochutnat na nějakém tom piškotku za odměnu. I když jsou neustále při chuti, krmí se pouze dvakrát denně. I když miniprasátko není to prase, co sežere všechno, je potřeba důslednost při krmení a dostatek pohybu.

Miniprasátko je vegetarián
Miniprasátko je vegetarián (Zdroj: Radko Voleman)

Miniprasátka a hygiena

Smysl pro dodržování čistoty ve svém příbytku mají miniprasátka vrozený, nemají vůbec potíže s dodržováním osobní hygieny a dochází na svůj záchůdek přesně jako kočka na misku s pískem. Milují vodu a občasnou koupel.

Miniprasátko je nejšťastnější na zahradě
Miniprasátko je nejšťastnější na zahradě (Zdroj: Radko Voleman)

Miniprasátka a chov

Pohlavně dospívají kolem 4. měsíce, připouští se v roce a březost trvá 100 až 115 dnů.  V jednom vrhu bývá 2 – 8 selátek, kojení trvá 6 -8 týdnů, přikrmuje se od čtyř týdnů a selátka zůstávají s matkou do osmi týdnů. Pokud neplánujete chov, doporučuje se kastrace a to především u kanečků. Miniprasátko se dožije až 17 let.

Publikováno: 28. 11. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce