reklama

Probuďte pokojovky ze zimního spánku. Poradíme, jak na to

Na jaře vyžadují pokojové rostliny více péče než v ostatních částech roku. Energii a sílu k dalšímu růstu jim dodá nejen světlo a teplo, ale i správná péče. Co přesně obnáší a čemu se raději vyhnout, radí Lenka Hrubá, zakladatelka květinářství nejen s kokedamami.

i (Zdroj: Zahrada na niti)
Jak probudit pokojovky na jaře poradí Zahrada na niti (Zdroj: Zahrada na niti)

Po zimě pomůže sprcha

S příchodem jara, pro pokojovky zhruba od poloviny března, nastává rostlinám období růstu. Aby mohly růst, potřebují světlo, a to absorbují svými listy. Proto je důležité, aby nebyly pokryté prachem, protože ten brání jeho absorpci a rostliny tak celkově oslabuje. Nejrychlejším způsobem, jak rostliny prachu zbavit, je sprcha. Ale i ta se musí naplánovat.

„Pokojovky je dobré na očistnou proceduru připravit dopředu. Dejte jim vodní půst a pár dní až týden před lázní je nezalévejte. Je třeba počítat s tím, že se při sprchování substrát namočí, a to by některým druhům nemuselo udělat dobře,” doporučuje Lenka Hrubá. Na co myslet při samotném sprchování?

S příchodem jara, pro pokojovky zhruba od poloviny března, nastává rostlinám období růstu
i (Zdroj: Zahrada na niti)
S příchodem jara, pro pokojovky zhruba od poloviny března, nastává rostlinám období růstu

Připravte si koupelnu – na dno vany dejte hadr nebo gumovou rohožku, které zabrání jejímu poškrábání. Nastavte vodu na vlažnou teplotu, ať rostlina neutrpí teplotní šok. Rostliny sprchujte po jedné. Snažte se naklonit rostlinu i s květináčem tak, aby voda z listů stékala do vany, a ne do květináče. Nechcete, aby se substrát zbytečně namočil.

Kaktusy a sukulenty sprchu nevyžadují, pokud jim ji přesto chcete dopřát, hlídejte opravdu pečlivě, aby zálivka nenasákla. Po sprchování nechte rostliny ve vaně chvíli odstát, aby voda z listů stekla do odtoku a neměli jste doma kaluže.

I pokojovky potřebují čas od času sprchu
i (Zdroj: Zahrada na niti)
I pokojovky potřebují čas od času sprchu

Přesadit…

Rostlina je pěkně čistá, co dál? Zkontrolujte, jestli jí není květináč malý. Pokud je celý prorostlý kořeny, je nejvyšší čas dopřát jí trochu místa. Přesazování na jaře má svůj důvod. S novým substrátem dopřejete rostlině také spoustu živin, které může během nastávajícího období růstu zužitkovat. Přesazováním v jiných částech roku riskujete, že rostlinu vybudíte k růstu během zimy, kdy má odpočívat, takže ji nakonec oslabíte.

Lignohumát seženete i v Zahradě na niti
Lignohumát seženete i v Zahradě na niti (Zdroj: Zahrada na niti)
Jedná se o organický roztok plný humátů, což jsou přírodní substance získané extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny
Jedná se o organický roztok plný humátů, což jsou přírodní substance získané extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny (Zdroj: Zahrada na niti)

…a pohnojit?

Pokud jste rostlinu právě přesadili, není hnojení podle Lenky Hrubé povinné, protože nový substrát obsahuje živin dost. Pokud chcete, můžete při míchání substrátu přidat 100% přírodní Červí hnojivo, které se hodí pro většinu rostlin kromě kaktusů a sukulentů. To působí i proti hmyzu, nemá žádný zápach, a navíc se uvolňuje postupně, takže je pro rostliny tou nejpřirozenější cestou, jak živiny získávat.

Rostliny, které se nepřesazovaly, pak stačí přihnojit 1–2x ročně. Opět můžete použít Červí hnojivo, stačí nasypat 1 čajovou lžičku hnojiva na povrch substrátu. „Pokud rostlinám hnojení nestačí a neprospívají, bude něco špatně se světlem, zálivkou nebo substrátem a hnojením to nenapravíte,” upozorňuje Lenka Hrubá.

Přesazování na jaře má svůj důvod
i (Zdroj: Zahrada na niti)
Přesazování na jaře má svůj důvod

Skvělým přírodním prostředkem na podporu růstu rostlin je Lignohumát. Jedná se o organický roztok plný humátů, což jsou přírodní substance získané extrakcí z dřevěného uhlí či rašeliny, které jsou velmi důležité pro růst a vývin rostlin. Toto hnojivo působí pozitivně proti stresu, zlepšuje odolnost vůči škůdcům, zvyšuje příjem minerálních látek kořeny a celkově podporuje rozvoj kořenového systému. Navíc má pozitivní vliv na tvorbu květů.

Zdroj informací: Lenka Hrubá

Osaďte si aerárium:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce