Styl shabby chic bude možná mnohým připadat přinejmenším zvláštní, ale má své kouzlo. Ostatně mu propadlo mnoho lidí, kteří si tento poněkud ošuntělý styl nemohou vynachválit. Podívejte se, jak se shabby chic zabydlel v našich domovech, co je jeho předností a charakteristikou.
Styl shabby chic
Možná jste přišli k někomu z vašich přátel na návštěvu a všimli jste si poněkud zvláštních dekorací v jejich interiéru. Jistě vám nemohla uniknout ošoupaně vyhlížející komoda, rádoby historicky sestavený nábytek či výrazné květované tapety. Ne, nebojte se, vaši přátelé se nezbláznili. Ani se z nich nestali "vetešníci", kteří to, co vidí na smetišti, přinesou domů. Nejspíš propadli kouzlu shabby chic.
Tento termín se dá do češtiny přeložit jako "ošuntělý" styl nebo elegance ve špatném stavu. Souhrnně ale jako shabby chic označujeme předměty a dekorace, které jsou většinou nové, ale přesto vypadají jako vytažené z popelnice.
Shabby Chic je styl, s kterým se setkáme především v interiéru. Charakteristické jsou pro něj prvky, které upřednostňují nejrůznější historické a romantické styly. Nábytek Shabby Chic má uměle vytvořený opotřebený vzhled a navozuje dojem rustikality.
Shabby Chic vznikl ve Velké Británii v osmdesátých letech 20. století, zakladatelkou je nejspíš designérka Rachel Ashwelová, která tento styl zakomponovala do své tvorby. Velkou popularitu si získal například v USA, kde byl hodně ovlivněn středomořskou kulturou Toskánska, Provence a Řecka.
Kromě solitérních kousků nábytku a originálních dekorací s květinovým motivem, které najdeme například na tapetách, keramických obkladech nebo na dlažbě, se Shabby Chic objevuje v pastelových barvách. Nejčastěji to jsou odstíny růžové, tyrkysové, bledě modré, fialové a žluté. Ty se obvykle kombinují s jemnými šedými, béžovými nebo smetanovými tóny.
Hlavní znaky shabby chic
Hlavními rysy stylu Shabby Chic je romantismus a romantika. Návrh dekorací je okouzlující a přináší útulný vintage dotek do prostředí. V návrzích shabby chic stylu se mísí sofistikovanost a nedbalá elegance, nábytek i dekorace jsou jakoby poznamenány zubem času. Samozřejmě, že můžeme k zútulnění našeho interiéru v shabby chic stylu využít skutečné kusy nábytku a dekorace po předcích, a dokonce je žádoucí, aby byly tyto kusy co nejstarší, a pokud možno i s patinou času.
Patina
Patina je hlavním a nejdůležitějším znakem shabby chic stylu. Bez ní to prostě nikdy nebude ono. Snažte se proto patinu zachovat na všech předmětech, které máte ve svém okolí.
Nástěnné dekorace
Kromě nábytku a dekorativních předmětů se shabby chic dotýká i nástěnných dekorací, jako jsou tapety. Poznáme jej ale i na dlažbě či obkladech. Na tapetách se nejčastěji vyskytují motivy květin v jemných pastelových barvách, které evokují barevné motivy baroka. Ve stejném duchu je pak vhodné použít i dekorativní textilie - záclony, závěsy, potahy či povlaky na polštáře.
Materiál
Mezi materiály, které vyhovují shabby chic stylu, patří kov i dřevo. Vsaďte na kombinaci těchto různých materiálů, a čím více jsou opotřebované, tím lépe. Naopak zcela tabu je plast, chirurgická ocel nebo podobné moderní materiály.
Zrcadla
Bez zrcadel není shabby chic dokonalý. Vyžaduje ale zrcadla velká, kulatá nebo oválná, ideálně v dřevěném rámu. A jak jinak než s patinou. Velké a masivní rámy budou potřebovat i vaše obrazy. Vsaďte na květinová zátiší v pastelových barvách.
Květiny
Květiny musí být prostě všude. Nejen na tapetách a obrazech, ale také květiny živé v nádobách nebo v květináčích. Místo klasických skleněných váz použijte konve na mléko, čajové konvičky, kbelíky nebo staré láhve.
Důležité je, aby nábytek a dekorace ve vašem interiéru ve stylu shabby chic byly sladěny i v detailech. Vyzkoušejte různé kombinace, klasický styl s rustikálním, vintage, toscana i provence. Nesnažte se také dodat shabby chic styl celému bytu či domu. Nejvhodnější pro vaši fantazii bude obývací pokoj, kuchyň, vzácněji pak koupelna nebo ložnice. Velmi zajímavý bude shabby chic styl také v přijímací hale nebo u vchodu do domu.
Zdroj informací: decorfacil.com, Wikipedie
Bydlete ve stylu provence:
Publikováno: 15. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová