Chov králíků je náročný, a pokud se do něj chcete pustit, připravte se důkladně na chlupaté ušáky, kteří potřebují vhodné místo k bydlení, jeho správné vybavení a samozřejmě i odpovídající stravu. O základních pravidlech vám poví sám veterinář.
Kam králíkárnu pro chov králíků umístit?
Chystáte-li se budovat králíkárnu pro chov králíků, nejlepším materiálem zůstává dřevo. Zodpovědně rozmyslete také to, kam ji umístíte, aby se zvířatům dobře dařilo.
Samostatně stojící králíkárnu umístěte tím správným způsobem. To je pevnou zadní stěnou na návětrnou stranu. Králíci nesnáší průvan a trpí v jeho důsledku onemocněním dýchacího aparátu. Střecha musí mít dostatečně velký přesah, aby dovnitř nepršelo. Najděte pro králíkárnu klidné místo, králíci ho vyžadují. Dvorek, kde pracujete s motorovou pilou nebo dalšími hlučnými nástroji, nebude to pravé.
Velikosti kotců
Každé zvíře potřebuje dostatečně velký prostor, aby se v něm cítilo dobře, chov králíků nevyjímaje. Samec bude mít na prostor jiné nároky než samice s mláďaty nebo skupinka mladých králíků. Pokud je chcete rozmnožovat, budete potřebovat poměrně velký prostor. Musíte mít oddělené samce a samice, samice s mláďaty a pak také mladé samce a samice po odstavu.
Velikost kotce je závislá na plemeni, které budete chovat. Jeden králík středně velkého plemene potřebuje kotec o minimálních rozměrech 80x60x60 cm. Podlaha kotců se musí svažovat směrem dozadu, aby mohla odtékat moč.
Vybavení kotců
Ideální podestýlkou je pro králíky kvalitní sláma. Ale máte-li seno, můžete použít bez problémů i to. Králíci samozřejmě potřebují misky na krmení a vodu, případně napáječky. Ty jsou praktičtější, protože si je zvířata neznečistí. K napájení lze použít napáječky zavěšené na dvířkách, které pohodlně naplníte zvenku. Pokud sáhnete po miskách, nejlepší jsou těžké kameninové, které králíci nevyklopí.
Krmení králíků
Aby zvířata dobře prospívala a měli jste z nich patřičný užitek, je potřeba je vhodně krmit. U králíků je základ seno, jádro a také doplňky v podobě ovoce a zeleniny. Základem výživy v zimě je pro králíky kvalitní seno, v létě potom zelená píce. Dejte vždy pozor, aby nebyla zapařená. Způsobila by jim trávicí potíže.
Krmit můžete samozřejmě i krmnými směsmi určenými přímo pro králíky. Dávat je lze opět do kameninových misek nebo do krmítek. Praktická jsou krmítka zavěšená na dvířkách nebo stěně kotce. Co se týká jádra, je základem oves, ječmen i kukuřice. Přilepšit jim můžete mrkví, jablky, řepou nebo bramborami.
Očkování
I v zájmových chovech je důležitá prevence smrtelných onemocnění, kterými jsou králičí mor a myxomatóza. Králíky je potřeba chránit. Ohrožuje je hmyz, který přenáší nemoci z infekčních jedinců na zdravé, a to na poměrně velké vzdálenosti. Jak králíky ochránit? Přes dvířka kotce, která bývají většinou z pletiva, se hmyz snadno dostane.
Můžete použít ochrannou síť proti hmyzu a upevnit ji před pletivo. Ne vždy to ale jde a také to nemusí být stoprocentní ochrana, když kotce otevíráte. Druhou, účinnější variantou je potom očkování. To se může provádět od 10 týdnů. Přeočkovává se potom dvakrát do roka v intervalu 6 měsíců. Ideální období je jaro a podzim.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak pečovat o králíky v zimě:
Publikováno: 7. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová