reklama

Vyrobte si kosmetickou taštičku technikou volného quiltování

Výroba kosmetické taštičky je velmi snadná, jak jinak. Zvládnete to i v ruce, ale pokud vlastníte šicí stroj, zkuste také techniku volného quiltování. Taštičku ozdobíte velmi zajímavým vyšívacím vzorem. A protože se jedná o volnou techniku, můžete se u toho spontánně vyřádit. Věřte, že nezůstane jen u první kosmetické taštičky.

Výrobou kosmetické taštičky uklidíte každou dámskou kabelku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výrobou kosmetické taštičky si usnadníte hledání rtěnky a všech ostatních nezbytností v kabelce, ale i na cestách nebo v koupelně. Můžete použít stará trika, která mají hezký vzor nebo obrázek, ale celkově už dosloužila. Dětské oblečení lze takto skvěle zrecyklovat. A manželovi na služební cestu můžete též vyrobit taštičku na základní propriety z jeho oblíbeného, ale už trochu otřepeného trika či pyžama.

A díky vychytávce v podobě průhledného igelitu na vrchní straně bude taštička hodně praktická. Pokud se ušpiní, postačí ji otřít vlhkým ubrouskem. Igelit můžete použít případně i na vnitřní část, a tak taštičku využívat třeba pro výtvarné potřeby. A stejnou technikou si zvládnete vyrobit i větší tašku na nákupy.

Vyšívání technikou volného quiltování

Technika quiltování se využívá zejména při výrobě patchworkových výrobků. Jedná se o způsob prošívání několika vrstev různými směry podle toho, jak pohybujete látkou. Potřebujete k tomu tedy šicí stroj a speciální patku, případně možnost vypnout podávání látky strojem. Klasický šicí stroj podává látku automaticky a vy ji jen mírně přidržujete, aby neubíhala do stran. Při technice volného quiltování je to právě naopak. Uhýbání do stran je žádoucí, tvoříte tím požadovaný vzor. Můžete takto jehlou kreslit i podle šablony, ale v tomto případě vzor vzniká přímo pod vašima rukama spontánně.

Pro výrobu kosmetické taštičky si připravte:

  • bavlněnou látku se vzorem
  • bavlněnou látku jednobarevnou
  • zip
  • vatelín
  • průhledný igelitový ubrus
Připravte si šicí potřeby a hezkou vzorovanou látku
Připravte si šicí potřeby a hezkou vzorovanou látku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vyrobit kosmetickou taštičku

Připravte si ve stejné velikosti 4x čtverec z bavlněné látky, 2x stejný čtverec z vatelínu a 2x stejný čtverec z průhledného igelitu. Hlídejte si šířku, aby vám pasovala velikost zipu. 2 bavlněné čtverce použijeme na pohledovou stranu taštičky a 2 čtverce budou uvnitř.

Položte na sebe nejdříve vatelín, barevnou látku a igelit. Prošijte volným quiltováním. Připravte si takto přední i zadní stranu taštičky. Pokud máte na látce obrázek, můžete ho jenom prošít kolem nebo prošívat i přes obrázek. Záleží na tom, co bude vhodnější.

Přišijte pak volným stehem zip ke stranám připravených čtverců, tak je spojíte na jedné straně k sobě. Na spodní straně přidejte ještě jeden bavlněný čtverec, ze kterého pak vytvoříte vnitřní stranu taštičky. Hlídejte si správné umístění zipu, abyste po dokončení měli barevnou - bavlněnou stranu zvenku a správným směrem.

Přiložte jednotlivé vrstvy na sebe a sešívejte pomocí volného quiltování
Přiložte jednotlivé vrstvy na sebe a sešívejte pomocí volného quiltování (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nakonec přiložte strany látek k sobě tak, aby stejné kusy přiléhaly k sobě. Vnitřní kusy látky rozložte na jednu stranu od zipu a vrchní část látky s vatelínem přiložte lícem k sobě na druhé straně zipu. Všechny strany kolem dokola prošijte rovným stehem a nakonec taštičku otočte přes otevřený zip na správnou stranu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jak na nepravý patchwork:

Publikováno: 6. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná