reklama

Výrobou domácího pracího gelu ušetříte a ještě uděláte něco pro zdraví

Proč se pustit do výroby domácího pracího prostředku? Je to snadné a vyplatí se zejména finančně. Navíc je takový prací gel šetrný k pokožce, protože si sami zvolíte, jakou základní složku použijete. V případě čistě přírodního pracího mýdla je pak výsledný produkt vhodný pro jemnou, ale i ekzematickou pokožku. A v neposlední řadě je přátelský k životnímu prostředí a přírodě.

Výroba domácího pracího gelu šetří přírodu i vaši peněženku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výroba pracího gelu nebo i suchého prášku na praní je skutečně velmi snadná. Umíme si upéct chleba jako z pekárny, na okně si jako nic pěstujeme rajčata, papriky a bylinky, někdo zvládne i brambory. Jedním z důvodů je nadšení, druhým pocit samostatnosti a soběstačnosti, skvělá chuť bez chemie a radost dětí. Dalším a neméně silným důvodem je také ekologická stránka. Domácí výroba je většinou pro přírodu nezatěžující, protože si vybíráme kvalitní a zdraví neškodící produkty. Jinak to není ani s výrobou domácí kosmetiky a drogerie, včetně domácích pracích prostředků.

Nejjednodušší domácí prací prostředek

Jednodušeji to opravdu nejde. Postačí vám kostka tuhého mýdla a krystalická soda. Pozor, nepleťte si jedlou sodu s tou krystalickou určenou pro praní, soda na praní je uhličitan sodný. Můžete použít jakékoliv tuhé mýdlo, ale pokud chcete být opravdu šetrní k přírodě, tak zvolte neparfémované přírodní mýdlo s glycerinem, olivovým olejem apod.

Připravte si také větší zavařovací sklenici s víčkem. 25 g mýdla nastrouhejte najemno na struhadle, mýdlové kousky nasypte do sklenic a přidejte 250 g krystalické prací sody. Dávejte pozor, abyste zbytečně krystalickou sodu nezviřovali do prostoru a chraňte si oči i dýchací cesty. Vdechnutí by mohlo podráždit sliznici. Směs promíchejte a máte připraveno. Dávkujte podobně jako sypký prací prostředek.

Pro výrobu domácího pracího gelu si připravte:

 • 250 g tuhého mýdla na praní (nebo prací vločky)
 • 250 g krystalické prací sody (uhličitan sodný)
 • 10 l pitné obyčejné vody
 • vonný éterický olej (místo aviváže na vůni)
 • hrnec a zdroj tepla (sporák, vařič)
 • struhadlo, vařečku a případně trychtýř
 • uzavíratelnou nádobu pro uskladnění
Připravené potřeby pro výrobu domácího pracího tekutého gelu
Připravené potřeby pro výrobu domácího pracího tekutého gelu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro základní dávku (třeba na zkoušku) můžete použít menší poměr základních surovin, např. 50 g mýdla, 50 g krystalické sody a 2 l vody. Při tomto malém množství stačí používat horkou vodu, nebude pravděpodobně nutné směs vařit, ale není to na škodu.

Jak si vyrobit domácí prací gel

Tuhé prací mýdlo nastrouhejte na jemném struhadle. Mýdlové vločky můžete zakoupit už také připravené v sypké formě. V prodejnách a drogeriích hledejte prací mýdlové vločky a vždy se podívejte na složení, zda vám bude vyhovovat. Výrobu pracího gelu si určitě oblíbíte, vyčleňte si proto na tuto činnost extra malé ruční struhadlo, které pak budete používat jenom pro strouhání mýdla.

Nastrouhané hobliny mýdla nasypte (případně koupené mýdlové vločky) do hrnce a postavte hrnec na sporák. Pro urychlení přilejte horkou vodu z rychlovarné konvice a za stálého míchání na mírné teplotě mýdlo ve vodě důkladně rozpusťte. Směs by měla být hladká bez hrudek a kousků vloček. Stejně tak můžete ohřát vodu v hrnci a pak směs přisypat. Použijte na úvod ⅓ až dávky připravené vody.

Tuhé prací mýdlo nastrouhejte najemno, přilijte teplou vodu a vařte dál
Tuhé prací mýdlo nastrouhejte najemno, přilijte teplou vodu a vařte dál (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Když je mýdlo dostatečně rozpuštěné, přidejte do směsi odměřenou krystalickou prací sodu a opět při mírné teplotě za stálého míchání sodu rozpouštějte. Poté přilejte zbylou vodu a pár kapek esenciálního oleje podle vašeho výběru. Důkladně promíchejte, aby se složky dobře propojily a vonný olej rovnoměrně ve směsi rozložil.

Směs ještě mírně povařte (stačí 20-30 sekund), nechte trochu zchladnout a poté nalijte do připravené nádoby či nádob. Pokud zvolíte hezkou skleněnou nádobu s dobrým uzávěrem, můžete domácí prací gel darovat i jako hand made ekologický dárek. Vůni pak volte ideálně podle preferencí obdarovaného. Doma vám v hezké nádobě může navíc takový gel i zdobit koupelnu a nemusíte ho nikde schovávat.

Nalijte do připravené nádoby
Nalijte do připravené nádoby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Extra tip na závěr!

Pokud použijete menší množství vody, gel vám ztuhne na hutnější hmotu, kterou bude možné dávkovat lžičkou. Pak je vhodné použít nádobu bez hrdla, například kbelík nebo jinou plastovou krabičku s víčkem.

Výhody výroby domácího pracího gelu:

 • finance – pro výrobu potřebujete jenom dvě základní složky a finančně se vejdete na 2 koruny za jednu dávku pro praní. Další cenu ovlivňuje výběr pracího mýdla a přidání vůně, ale ani tady částka nebude šplhat příliš vysoko. Ulevíte tím výrazně vaší peněžence.
 • jednoduchost – výroba je velmi snadná a rychlá, nijak vás tato činnost nezdrží ani fyzicky nezatíží. Zvládne vám pomoct i starší dítě a puberťák může prací gel připravit zcela sám.
 • účinnost – domácí prací gel se může rozhodně poměřovat s leckterým drahým práškem renomované značky. Jeho účinky jsou vysoké a při volbě kvalitního mýdla nehrozí alergie ani žádné potíže s kůži. Je vhodný také v případě praní pro malé děti a miminka.
 • ekologie – rozhodně zabodujete i v tomto ohledu. Domácí prací gely z kvalitních surovin bez přidání nevhodných chemických složek jsou ekologické a velmi snadno biologicky odbouratelné, nezatěžují tedy přírodní prostředí. Zároveň se ekologie týká i obalový odpad. Pro výrobu a skladování používáte stejné pomůcky a obaly.

Zdroj informací: Stačí začít

Vyrobte si ekologický sáček na ovoce či zeleninu:

Publikováno: 5. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná