reklama

Teď je ten správný čas přesadit pokojové a balkonové rostliny

S prodlužujícími se dny v březnu je na čase přesadit také pokojové a balkonové rostliny. Jde především o jejich rozdělení, doplnění živin a umístění na správné místo tak, aby netrpěly přílišným chladem a začaly růst. Při přesazování si dejte pozor na správný typ substrátu, kupovaný umí rostliny pěkně potrápit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se při přesazování pokojových rostlin použít i kompostovku, která je prospěšná všem zeleným druhům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Přesazování balkonových a pokojových rostlin pomáhá důsledně zlepšit jejich kondici. Delší dobu nepřesazené kusy trpí nedostatkem živin a zamokřováním substrátu, který je zvětralý a výrazně slehlý, a proto zadržuje větší množství vody. V průběhu vegetačního období sice mírně oddálí problémy jemné nakypření, jarní přesazení však situaci významným způsobem zlepší.

Pro přesazení pokojových a balkonových rostlin si zakupte příslušný typ substrátu a v poměru 1:1 jej smíchejte s kvalitní půdou ze zahrádky nebo prosítovaným kompostem. Obsahuje spoustu živin a také zabrání slehnutí směsi v nádobě. Rostliny vyjměte po mírném zalití z květináče, prohlédněte stav substrátu a kořenů.

Nebojte se kořenový systém mírně zakrátit ostrými nůžkami. Rány pak dezinfikujte dřevěným uhlím, což zabrání případné hnilobě. Velké rostliny, které už nemají v květináči místo, rozdělte na více kusů. Pro pokojové rostliny platí, že je vždy zapotřebí nasypat do spodní části nádoby kamínky nebo keramzit k vytvoření účinné drenážní vrstvy.

Myslete i na drenáž – pokojovkám vyhovuje keramzit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Myslete i na drenáž – pokojovkám vyhovuje keramzit

Z pokojových rostlin nejčastěji pěstujete lopatkovec, zamiokulkas, dračince nebo pryšce. Jsou to rostliny, které mají rády rozptýlené světlo, stále mírně vlhký, ale propustný substrát. Nemají výraznější požadavky na péči a dělení těchto rostlin je velice jednoduché. Pryšec vyroste ze semen, které odpadnou z květenství. Lopatkovec a zamiokulkas tvoří nové rostliny odnožováním a dračince se snadno řízkují. Pozor na pravidelnou zálivku po přesazení. Pokud jste do substrátu přidali kompost, pak začněte hnojit tři měsíce po přesazení (ne dříve).

Co se týká balkonových druhů, pak nejvíce pěstované jsou vzpřímené muškáty (pelargonie). Ještě před přesazením zkontrolujte jejich stav, zda nevykazují známky chorob nebo napadení škůdci. Stonky mírně seřízněte zahradnickými nůžkami a pak rostliny opatrně i se substrátem vyjměte z truhlíku. Nebojte se jim zkrátit kořenový systém, můžete trochu substrátu i odstranit. Rostliny se tak dostanou do skvělé kondice, protože nové pěstební prostředí jim bude velmi svědčit.

Nezapomeňte na přesazení muškátů do většího květináče nebo truhlíku s kvalitní zeminou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte na přesazení muškátů do většího květináče nebo truhlíku s kvalitní zeminou

Po zasazení a zalití dejte truhlíky na slunečné místo s teplotou kolem 15 °C, to většinou stačí na to, aby se rostliny rychle probraly k životu po zimním odpočinku. Pokud jsou před přesazením stonky muškátů velmi dlouhé, použijte jako cenný zdroj řízků pro rozšíření počtu pěstovaných kusů.

Zdroj informací: gardners-eshop.cz; balkonovekvetiny.cz

Připravte balkonovky na novou sezonu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček