reklama

Zapáchají vaše knihy zatuchlinou? Víme, jak je zbavit nepříjemného odéru

Potřebujete vyčistit knihy a nevíte, jak na to? Tak to jste tu správně. Poradíme vám, jak knihy nežádoucích zápachů a plísně zbavit. I sebelépe uskladněné knihy se totiž postupem času zapráší, přestanou vonět novotou a odchytí okolní zápachy. Někdy mohou začít trpět i různými problémy spojenými s nelibými zápachy, skvrnami a plísněmi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby byly vaše knihy voňavé a dlouho jako nové, potřebují pravidelně čistit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomůžeme vám to napravit a doporučíme správnou péči o knihy, kterou můžete prodloužit jejich životnost. Dotaz na to, jak vyčistit knihy, se vyskytuje na sociálních sítích v poslední době poměrně často. Typů znečištění přitom může být celá řada. Vůbec nejčastěji se u knih potýkáme s nepříjemnými zápachy a plísněmi. Víme, proč tomu tak je, a řekneme vám, co s tím můžete udělat.

Proč některé knihy páchnou?

Papír a látky, které často tvoří knihu, jsou jednou z nejoblíbenějších “potravin” plísní. Zvlášť, když jim dopřejete, aby se jim u vás dařilo. Co to znamená? Pokud budete zaprášené knihy uchovávat ve tmě, teple, vysoké vlhkosti a v místě, kde se vzduch moc nehýbe, budou plísně nejvíce spokojené.

Jestliže doma nechcete mít páchnoucí a plesnivé knihy, je velmi důležité, abyste měli knihy správně uložené a pravidelně o ně pečovali. Utírání prachu z knih i polic a jejich občasné přeložení jim prostě svědčí.

Knihy zapáchají z různých důvodů, nejvíce za to může špatné uložení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Knihy zapáchají z různých důvodů, nejvíce za to může špatné uložení

Jak odstranit z knihy zápach

S nepříjemným zápachem starých knih si obvykle poradí i obyčejné listování. Stačí je otvírat na místě, kde dostatečně proudí vzduch, a knihou opakovaně listovat. Během několika dní by pak měla kniha vyčichnout.

Pokud se chcete zbavit nepříjemného a zatuchlého zápachu knih nebo cigaretového kouře, existuje na to další jednoduchý, ale účinný trik. Budete k němu potřebovat obyčejnou jedlou sodu. Knihu, která zapáchá, rozevřete a nasypte na její stránky sodu. Pak knihu zavřete. Uložte ji do sáčku a nechte ji několik dní jen tak ležet. Potom z ní sodu vytřepte a knihu jemně vyčistěte s pomocí fénu nebo vysavače. Pokud zápach ještě ucítíte, celý proces opakujte.

I v tomto případě nám pomůže zázračná jedlá soda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v tomto případě nám pomůže zázračná jedlá soda

Podobně jako jedlá soda funguje rovněž i stelivo pro kočky. V případě, že nemáte jedlou sodu ani kočičí stelivo, můžete se méně výrazného zápachu knih zbavit s pomocí novin. Vložte pár novinových stránek do knihy. Můžete je nejprve nadrtit a vložit je do sáčku spolu s knihou. Nechte knihu odležet zhruba pět dní.

Pozor, noviny v knize nenechávejte příliš dlouho, kyselina z novinového papíru by vám mohla nakonec knihu poškodit. Tam, kde nic nepomohlo, je nutné použít radikálnější řešení. Vložte list voňavého ubrousku do sáčku, kam uložíte i ukrutně zapáchající knihu. To by mělo nakonec s přetrvávajícím zápachem pomoci.

Co dělat s plesnivými knihami?

Někdy se stane, že knihy uložené na nevhodném místě navlhnou. To je už jen krok od toho, aby se na nich začala tvořit plíseň. Co s tím? Vyhodit? Ne, co nejrychleji plíseň usmrtit. Pomůže vám v tom mráz, který jí ohromně vadí. Aby se vám to podařilo a neroznesli si plíseň ještě po mrazáku, tak knihu, kterou chcete zbavit plísně, nejprve zabalte do neprodyšných obalů (ideálně do potravinové fólie a uzavíratelného sáčku).

Pak ji vložte do mrazáku a nechte ji tam po dobu tří až čtyř dnů. Potom by měla jít plíseň odstranit poměrně snadno mechanicky. Použijte k tomu zubní kartáček s jemnými štětinkami. Knihu položte před čištěním na voskovaný papír. Nezapomeňte si na obličej nasadit před čištěním respirátor, abyste drobné částečky plísně nevdechli.

Víte, že mrazák nemusí sloužit pouze na uskladnění potravin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, že mrazák nemusí sloužit pouze na uskladnění potravin

Ruce při čištění chraňte jednorázovými rukavicemi. Po očištění knihy voskovaný papír, kartáček, respirátor i rukavice vložte do sáčku, který důkladně uzavřete a vyhoďte.

Tipy na to, co dělat, aby knihy zůstaly jako nové

  • Pokud je to možné, uchovávejte knihy v uzavřené prosklené skříni, abyste zamezili nadměrnému hromadění prachu.
  • Udržujte teplotu v místnosti do 20 °C a vlhkost místnosti by neměla přesáhnout 40 %.
  • Všude tam, kde máte knihy uloženy, provádějte pravidelnou kontrolu, a to nejen kvůli škůdcům.
  • Knihy mějte uloženy mimo přímé sluneční světlo.
  • Knihy ukládejte svisle a mějte na nich přebaly. V žádném případě je neukládejte v takovém úhlu, v němž by se mohl zlomit jejich hřbet.
  • Největší knihy patří dospod a na ně pak můžete umístit menší knihy. To proto, abyste zabránili zvlnění a deformaci desek.
  • Před uložením z knih odstraňte všechny záložky a další vložené věci, protože mohou knihy zabarvit a otlačit.
  • Pokud se stěhujete a potřebujete knihy nějak uskladnit, naskládejte je pečlivě do krabice svisle nebo vodorovně, abyste knihám nezničili hřbety.

Zdroj informací: ohsospotless.com; thriftyfun.com; thoughtco.com; lakeside.com; wikihow.com; ala.org

Udržujte doma čistý vzduch:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 3. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová