Každá rostlina potřebuje dostatek živin, aby dobře prospívala a dělala svému majiteli radost. Nejinak je tomu i u rostlin pokojových, které jsou zcela závislé na naší péči. Čím, kdy, jak a proč hnojit? Z jakého důvodu je nutné být opatrný, aby nedošlo k přehnojení? To a ještě mnohem více se dozvíte na dalších řádcích.
Hnojení pokojových rostlin je pravidelný proces. Slouží k tomu, aby se rostlina nevyčerpala a nedošlo k souvisejícím problémům, které z nedostatku živin vyplývají. Jde především o ztrátu barvy, žloutnutí listů, zpomalení růstu, absenci kvetení nebo napadení škůdci. Ti čekají na vhodné podmínky, zesláblé rostliny se pro ně stanou snadným terčem.
K hnojení se nejčastěji používá některý z koncentrovaných tekutých přípravků, který před aplikací rozředíte v zálivkové vodě. Všechny přípravky mají dávkování uvedeno na zadní straně obalu, přičemž většina rostlin se hnojí tak, že do vody nalijete plné uzavírací víčko. Pokud je dávkování jiné, použijte vhodnou odměrku. U špatné nebo příliš časté aplikace je důsledkem zasolení substrátu, ve kterém rostliny žijí.
Projev je zcela zřetelný a známý, na povrchu substrátu se vysráží minerály a vznikne bílý povlak. Při přehnojení pak spálíte rostlinám kořenový systém, což způsobí jejich úhyn. V případě pečlivě pěstovaných kusů s dobrým zdravotním stavem je to veliká škoda. K hnojení tekutými přípravky přistupte nejdříve měsíc po přesazení a aplikaci provádějte od února do října, kdy jsou světlé části dnů dostatečně dlouhé.
Dobrým sluhou v domácích podmínkách je přesítovaný kompost. Vyhovuje zejména stálezeleným rostlinám, které pěstujete v kupovaném substrátu. Smícháním tohoto substrátu s kompostem v poměru 1:1 eliminujete jeden z největších problémů kupovaných substrátů jako takových.
Jde o rychlé slehávání, což hrubé a větší kousky půdy z kompostu významně zmírní. Po přesazení také delší dobu není potřeba hnojit umělými hnojivy. Rostliny mají dostatek živin přímo v květináči, a proto není nutné doplňovat hnojivo po delší dobu. S hnojením tekutými přípravky tak začněte až nejdříve po 3 měsících nebo déle po přesazení.
Úžasným produktem pro hnojení pokojových rostlin je žížalí čaj. Jde o vedlejší produkt domácího kompostování, do kterého jsou zapojeny kalifornské žížaly. Jejich působením dochází ke zpracování biologických odpadů z domácnosti. Pokud vlastníte vermikompostér, pak si tento produkt, obsahující vysoký podíl živin, vyrobíte sami nebo jej můžete koupit již hotový (ředění je v poměru alespoň 1:12).
Podobně jako u umělých hnojiv, i zde aplikujte od února do října, a to až minimálně měsíc po přesazení.
Zdroj informací: vermikompostuj.cz; pokojovky.co
Podívejte se, jak se postarat o pokojovky po zimě:
Publikováno: 24. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček