reklama

Živá zeleň na stěnách dává našim obydlím dokonalost i život

Zkuste oživit zdi v místnostech živými rostlinami. Nejen, že to prospívá fyzickému i psychickému zdraví, zlepší se klima v interiéru, ale zejména to velmi kreativním způsobem promění prostor k lepšímu.

Květinové stěny trochu jinak vás ohromí a okouzlí (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Zelené stěny, živé obrazy, mechové obrazy nebo létající květináče mají své kouzlo v sofistikovaném ozvláštnění svého okolí. Dovedou zjemnit ostrost hran i drsnost hrubého materiálu jako beton či surová cihla, a opticky vylepší snad každou zeď. Vyniknou v paneláku i luxusní vile a všude přinesou příjemnou atmosféru klidu, harmonie a spojení s přírodou.

Alternativním řešením je vertikální konstrukce z palet
Alternativním řešením je vertikální konstrukce z palet (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Květin plná stěna

Zelené stěny, známé i jako vertikální zahrady, stylově obohatí vzhled interiéru. Jedná se o nosnou konstrukci z voděodolného materiálu, na které jsou rozmístěny závěsné kontejnery se speciálně hydroponicky vypěstovanými rostlinami. V případě potřeby nahrazení některé z rostlin, je snadné ji vyjmout bez narušení struktury zelené stěny a kořenového systému.

Zelené stěny, známé i jako vertikální zahrady, stylově obohatí vzhled interiéru
Zelené stěny, známé i jako vertikální zahrady, stylově obohatí vzhled interiéru (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Alternativním řešením je vertikální konstrukce z palet, ve které je několik pater přihrádek, do nichž je možné umístit květináče s rostlinami. Využít lze jak dlouhé květináče s kombinovanou výsadbou, tak solitéry pro jeden květ. Zaujmou kvetoucí i nekvetoucí kytky, popínavé rostliny, bylinky, stále zelené drobné konifery, ale i různé typy bonsajů či zakrslých palem.

Velmi efektně působí zejména japonská kokedama s menšími kulatými solitéry
Velmi efektně působí zejména japonská kokedama s menšími kulatými solitéry (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Létající květináč

Klasické závěsné květináče s kytkami jsou vždy zajímavým oživením interiéru. Podle dispozic dané místnosti si můžete vybrat z různých variant provedení. Velmi efektně působí zejména japonská kokedama s menšími kulatými solitéry, které obsahují vždy jednu rostlinu buď drobnějšího vzrůstu nebo s listy převislými přes okraje nádoby. Lze je pověsit ze stropu nebo se nechat inspirovat přírodou a instalovat je na dekorativní větev.

Pro tento účel je velmi pohodlné využití kokodamy, tedy oblého závěsného obalu na květináč z kokosového vlákna, zavěšené na provazech vázaných ve stylu makramé. Pro příznivce jednoduchosti a moderního stylu se nabízí osázení různých skleněných baněk tak, aby byl viditelný i substrát, a minimalistické provedení zavěšení.

Klasické závěsné květináče s kytkami jsou vždy zajímavým oživením interiéru
Klasické závěsné květináče s kytkami jsou vždy zajímavým oživením interiéru (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Další možností je zhotovení jednoduché rámové konstrukce
Další možností je zhotovení jednoduché rámové konstrukce (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Další možností je zhotovení jednoduché rámové konstrukce, na kterou pomocí provazů pověsíte jednotlivé květináče různých tvarů a velikostí ve vámi zvolených rozestupech i výškách od podlahy. Vznikne tak originální živá dekorace, která je nejen snadná na zhotovení, ale zároveň prostorům dodá svěží šmrnc. Závěsný způsob pěstování je vhodný jak pro květiny, tak i pro bylinky, a vyžaduje pouze standardní péči.

Zaujmou kvetoucí i nekvetoucí kytky, popínavé rostliny i bylinky
Zaujmou kvetoucí i nekvetoucí kytky, popínavé rostliny i bylinky (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Obraz potřebuje zalít

Obrazy ze živých květin jsou bez pochyby originální umělecká díla. Designové dřevěné rámy a integrované LED osvětlení ještě podtrhnou jejich křehkou krásu. Ruční zavlažovací systém si žádá doplnění vody jen jednou až dvakrát do měsíce a rostliny jsou pěstovány hydroponicky – tedy pomocí živného roztoku. Díky tomu mohou mít takový obraz doma i alergici, kterým vadí plísně hrozící v klasických květináčích vyplněných substrátem.

Obrazy ze živých květin jsou bez pochyby originální umělecká díla
Obrazy ze živých květin jsou bez pochyby originální umělecká díla (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Mechově hebký

Skutečně neotřele působí zdi ozdobené obrazy z pravého nebo umělého měchu. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá lesní mech v kombinaci s mechovými koulemi. Jemný vzhled těchto jedinečných dekorací dodává stěnám opravdu originální styl, navíc nejsou nijak náročné na údržbu. Vzhledem k tomu, že jim nevadí ani tma, průvan či klimatizace, vyniknou i v podmínkách, které neumožňují přítomnost ostatních rostlin.

Rostliny jsou pěstovány hydroponicky
Rostliny jsou pěstovány hydroponicky (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Skutečně neotřele působí zdi ozdobené obrazy z pravého nebo umělého mechu
Skutečně neotřele působí zdi ozdobené obrazy z pravého nebo umělého mechu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 25. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce