reklama

Jak udělat poličku na míru: Moderní pelíšek pro kořenky

V každé kuchyni se hodí kousek místa navíc pro kořenky nebo různé druhy čajů. Stačí jen objevit nevyužitý prostor na zdi. Nejlépe blízko sporáku, aby byly kořenky pěkně po ruce. Různých typů poliček se prodává velké množství, ale z proužků lamina si vyrobíme svou vlastní a přesně na míru – a právě teď třeba jako praktický vánoční dárek pro celou rodinu.

Co budeme na výroby poličky potřebovat

  • lamino
  • spojovací kolíčky
  • nažehlovací pásku na hrany
  • svěrky
  • vrtačku
  • úhelník
  • přímočarou pilku
  • lepidlo na dřevo

Jak budeme při výrobě poličky postupovat

1. krok: připravíme si lamino

K výrobě budeme potřebovat sedm proužků lamina. Všechny jsou široké 10 cm. Pět z nich tvořící poličku má délku 60 cm. Dva zbývající, ze kterých budou vyrobeny boky, jsou dlouhé 45 cm. Přímočarou pilkou zkulatíme rohy boků. Polička tak bude elegantnější.

Příprava lamina
Příprava lamina (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: zažehlíme pásku na hrany

Hrany poličky opatříme páskou s tavným lepidlem. Pomocí žehličky ji snadno připevníme na hranu. Žehlička však nesmí být příliš rozpálená.

Zažehlení pásky
Zažehlení pásky (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: přesah pásky odřízneme

Páska je o trochu širší než hrana, na kterou ji přižehlujeme. Přesah pásky po jejím vychladnutí ostrým dlátem nebo nožem opatrně odřízneme. Smirkovým papírem na špalíčku pak načisto zabrousíme.

Odříznutí přesahu pásky
Odříznutí přesahu pásky (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: vyvrtáme otvory na kolíčky

Poličku spojíme na dřevěné kolíčky o průměru 8 mm. Shodným vrtákem do poliček vyvrtáme otvory pro vsazení kolíčků. Ze špalíčku si můžeme na vrták vyrobit doraz určující hloubku vrtání.

Vrtání
Vrtání (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: nepotřebuje pevná záda

Do hrany jedné z poliček a do plochy druhé vyvrtáme proti sobě otvory na spojovací dřevěné kolíčky. Ty disperzním lepidlem natřeme a poličky stáhneme svěrkami k sobě. Dvě spojené poličky tvoří L profil. Jím je polička zavětrována a nepotřebuje proto pevná záda.

Spojovací kolíčky
Spojovací kolíčky (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: otvory pro kolíčky

Na  boky pomocí úhelníku a ostré tužky rozkreslíme, kde budou vyvrtány otvory pro kolíčky v kratších hranách poliček. Nejlépe se nám do plochy bude vrtat, použijeme-li vrtačku ve stojanu.

Otvory pro kolíčky
Otvory pro kolíčky (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: poličku pevně stáhneme

Disperzním lepidlem na dřevo poličku slepíme. Lepidlo naneseme do otvorů v bocích. Přiklopíme na vložené poličky a poklepáním gumovou paličkou je dorazíme na spojovací kolíčky. Truhlářskými svěrkami poličku pevně stáhneme.

Slepení poličky
Slepení poličky (Zdroj: Pavel Zeman)

 

.

Publikováno: 22. 11. 2017, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman