reklama

Krmení psů podle věku je vcelku věda

Při výběru vhodného krmiva pro vašeho psa je důležité vzít v úvahu nejen kvalitu stravy, ale také věk, tělesnou kondici, zdravotní problémy a plemeno zvířete. Každý pes potřebuje ve své životní fázi něco jiného. Jinak se stravuje například pes senior a malé štěně, nebo pes, který má velkou fyzickou zátěž, oproti tomu, který sedí většinu dne na gauči.

Dávejte dobrý pozor na to, jak krmíte svého psa (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U štěněte hlídejte krmné dávky a dobrou imunitu

Máte doma štěně? Pak byste při výběru vhodného krmiva měli být opravdu velmi pečliví. Dobré je se na začátku poradit se svým veterinářem, jak postupovat. Důležité je například i to, aby váš pes nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby i kosterním aparátem. Hlídejte proto množství potravy a vyváženost živin v potravě.

Vyzkoušet můžete třeba užitečnou pomůcku – kalkulačku krmných dávek, která množství krmiva spočítá za vás. Důležité je krmivo s obsahem kvalitního proteinu (maso). Pokud krmivo pro štěně nebude obsahovat dostatek kvalitního proteinu a správně vyvážený poměr všech ostatních živin, pes by se nemusel správně vyvíjet.

Základem pro přísun každodenní energie vašeho štěňátka jsou kvalitní, přírodní tuky získané především z masa. Tuk z masa je pro štěně lehce stravitelný a maximálně využitelný. Pozor na průmyslově zpracovávaný tuk, který je do některých granulí přidáván uměle. Ten je hůře stravitelný a může tak způsobovat průjmy či další potíže.

Vybírejte pouze kvalitní krmiva
Vybírejte pouze kvalitní krmiva (Zdroj: Yoggies.cz)

Do skupiny důležitých živin – minerálů a vitamínů, které by krmivo pro štěně mělo obsahovat řadíme: vápník, fosfor, vitamín D, hořčík a vitamín K. Neměli bychom zapomínat ani na probiotika. „Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti alergiím, virům, infekcím, vnějším i vnitřním parazitům, a naši psi nebudou trpět průjmy, budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při zraněních, po operacích apod.“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Jak krmit dospělého psa?

Hranice dospělosti u psa začíná většinou mezi 8–18 měsícem věku. Záleží na velikosti a rase psa. U dospělého psa je při krmení důležitá jeho aktivita, plemeno, váha – toto vše jsou ukazatele pro výběr krmiva. „Často ale nemusíte ani hledat speciálně označené krmivo pro štěňata, seniory nebo dospělé psy. Mnohdy stačí krmit granulemi či konzervami vyrobenými po vzoru přírody tzv. „All Life Stages“ – jedná se o potravu pro všechny věkové kategorie – jak pro štěňata, dospělé i starší psy. Důležité je ale přizpůsobovat krmnou dávku (kvantita, četnost), receptury a vhodné doplňky stravy,“ říká odborník.

Máte-li ale například pejska, který má vysokou fyzickou aktivitu a zátěž, tak je dobré volit krmivo s vyšším energetickým/kalorickým obsahem. Aktivní psi potřebují přijímat větší množství kvalitních živočišných bílkovin a tuků z přírodních zdrojů. Dobrou volbou jsou receptury s obsahem masa zezvěřiny či kachny. Tento typ krmiva je vhodný i pro březí a kojící feny. Máte-li naopak doma pejska, který nemá moc pohybu, tak volte vždy krmivo s nižším kalorickým obsahem. Ideální je například kuře, krůta nebo bílá ryba.

U dospělého psa je při krmení důležitá jeho aktivita, plemeno i váha
U dospělého psa je při krmení důležitá jeho aktivita, plemeno i váha (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Psí senior potřebuje velkou péči

Stejně jako u lidí ve starším věku přichází větší únava, menší fyzická zdatnost či nemoci, tak podobně je to i u pejsků. Je proto důležité o ně důkladně pečovat.  Správná a kvalitní strava a vhodné doplňky stravy jsou základem.

„Důležité je ale vědět, že i když je pejsek v seniorském věku, nemá žádné zdravotní problémy a  je stále stejně čiperný jako dříve, tak se nemusí zbytečně měnit strava. Zde dělá spoustu chovatelů chybu. Důležité je totiž stravu vybírat podle aktuální kondice. Pokud ale pejsek inklinuje k tloustnutí, tak vyberte méně tučné receptury a rozhodně se vyhněte granulím, která jsou určené pro štěňata nebo pro psy, kteří jsou velmi aktivní,“ říká Jiří Švihálek.

U starších psů je obecně dobré snížit krmné dávky
U starších psů je obecně dobré snížit krmné dávky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Starší psi už nepotřebují tak vysoký příjem proteinů, ani tuků. Zato je potřeba udržovat funkční jejich pohybový aparát. Neměli byste zapomínat ani na oběhový aparát (srdeční činnost), ledviny, klouby, játra, mentální funkce a imunitu. Ty můžete podpořit vhodnými doplňky stravy jako jsou různé oleje či minerály.  

U starších psů je také obecně dobré snížit krmné dávky. Starší pejsci bývají již méně aktivní a předejdete tak nabírání na váze a zatěžování ledvin. Starší zvířata potřebují imunitu obzvlášť podpořit, volte proto krmiva, která jsou s probiotiky, a která dobře chrání právě celkové zdraví psa.

Zdroj: Yoggies.cz

Dbejte na zdravou a vyváženou stravu vašich psích mazlíčků:

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce