Trápí vás netěsnící okna? Utáhněte panty!

Přichází zima a v tomto drsném ročním období rozhodně nebudete chtít, aby s vašimi okny bylo něco v nepořádku. Pojďte se s námi podívat, kdy, jak a který pant utáhnout, aby vaše okna stále fungovala přesně tak, jak mají a u vás doma bylo pořád pěkně teplo a útulno.

Když se okno zavírá samo

Stává se vám, že se okno po otevření samo od sebe zavře, i když venku vůbec nefouká vítr? Tak naštěstí nemusíte hned nepanikařit! Při samovolném zavírání a otevírání oken nemusí být na vině špatná montáž, která by vyžadovala okno znovu přemontovat. Ve většině případů jde pouze o svěšení oken, ke kterému často dochází v důsledku toho, že novostavby ještě po nějaký čas pracují a tzv. si sedají. Svěšené okno přitom můžete snadno opravit sami s pomocí imbusového klíče o velikosti 4!

Svěšené okno, které dře ve spodní části

Seřízení okenního křídla na spodním pantu
Seřízení okenního křídla na spodním pantu (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)

Pokud okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. Odejmete krytku spodního pantu a vsunete do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusového klíče ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáte a naopak.

Svěšené okno, které dře v horní části

Pokud vám okno drhne v horní části vinou jeho zvedání, vraťte ho zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět vsunete imbusový klíč do pantu a otáčíte s ním proti směru hodinových ručiček a okno sunete dolů. 

Seřízení svěšeného okna na horním pantu
Seřízení svěšeného okna na horním pantu (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)

Když okno netěsní

Pociťujete v zimě v těsné blízkosti oken nepříjemný chlad? Tak to je velmi pravděpodobné, že vaše okna špatně těsní a jejich křídla nedoléhají k rámu. Naštěstí i v tomto případě můžete problém rychle a jednoduše sami vyřešit – maximální těsnosti oken dosáhneme seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla! Zvýšení přítlaku křídla docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě. Pokud budete otáčet uzavíracím bodem od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíte.

Seřízení těsnosti křídla uzavíracím bodem
Seřízení těsnosti křídla uzavíracím bodem (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)

Autor:

Jsem nadšená pěstitelka zeleniny, ovoce a květin, prostě všeho dobrého, užitečného a hezkého. A i když se mi ne vždy daří (třeba když salát sežerou plzáci), neztrácím optimismus a do zahradničení se pouštím znova a znova.  Mám ráda zvířata, všechna bez výjimky (i ropuchu, která k nám letos doskákala), i když přiznávám, že nejblíže mému naturelu jsou šelmy, konkrétně kočky. A taky vyměním žárovku, přitluču hřebík či opravím těsnění.

Související k tématu