Přichází zima a v tomto drsném ročním období rozhodně nebudete chtít, aby s vašimi okny bylo něco v nepořádku. Pojďte se s námi podívat, kdy, jak a který pant utáhnout, aby vaše okna stále fungovala přesně tak, jak mají a u vás doma bylo pořád pěkně teplo a útulno.
Když se okno zavírá samo
Stává se vám, že se okno po otevření samo od sebe zavře, i když venku vůbec nefouká vítr? Tak naštěstí nemusíte hned nepanikařit! Při samovolném zavírání a otevírání oken nemusí být na vině špatná montáž, která by vyžadovala okno znovu přemontovat. Ve většině případů jde pouze o svěšení oken, ke kterému často dochází v důsledku toho, že novostavby ještě po nějaký čas pracují a tzv. si sedají. Svěšené okno přitom můžete snadno opravit sami s pomocí imbusového klíče o velikosti 4!
Svěšené okno, které dře ve spodní části
Pokud okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. Odejmete krytku spodního pantu a vsunete do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusového klíče ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáte a naopak.
Svěšené okno, které dře v horní části
Pokud vám okno drhne v horní části vinou jeho zvedání, vraťte ho zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět vsunete imbusový klíč do pantu a otáčíte s ním proti směru hodinových ručiček a okno sunete dolů.
Když okno netěsní
Pociťujete v zimě v těsné blízkosti oken nepříjemný chlad? Tak to je velmi pravděpodobné, že vaše okna špatně těsní a jejich křídla nedoléhají k rámu. Naštěstí i v tomto případě můžete problém rychle a jednoduše sami vyřešit – maximální těsnosti oken dosáhneme seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla! Zvýšení přítlaku křídla docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě. Pokud budete otáčet uzavíracím bodem od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíte.
Publikováno: 18. 11. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová